Şirketlerin pazara giriş belgelerine, 25 bin dolara kadar destek
Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi ile İlgili Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye'de sınai veya ticari faaliyette bulunan şirketlerin pazara giriş belgeleri alımına yönelik destekleri kapsayan Karar, Türkiye'de ticari veya sınai faaliyette bulunan şirketler tarafından çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik teknik mevzuata uyum sağlanabilmesini teminen akredite edilmiş kurum veya kuruluşlardan alınacak kalite, çevre belgeleri ile insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler ile tarım ürünlerine ilişkin laboratuvar analizleri ve belgelendirme işlemleriyle ilgili harcamaların belirli bir bölümünün Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan karşılanmasını amaçlıyor.

ŞİRKETLERİN PAZARA GİRİŞ BELGELERİNE İLİŞKİN GİDERLERİ YÜZDE 50 ORANINDA DESTEKLENECEK

 Karar kapsamında şirketlerin, pazara giriş belgelerine ilişkin giderleri yüzde 50 oranında ve belge başına en fazla 25 bin dolara kadar desteklenecek. Şirket başına yıllık en fazla 250 bin dolara kadar destek verilecek. Şirketlerin Pazara Giriş Belgelerine ilişkin harcamaları; bu harcamaların en az yüzde 51 ortaklık payına sahip olduğu organik bağı bulunan şirketler üzerinden gerçekleştirilmesi durumunda da destek kapsamında değerlendirilecek.

ÖDEME BELGELERİNİN İBRAZI VE ÖDEME

 Karar kapsamındaki destek ödemesinden yararlandırılacak olan şirketler tarafından gerçekleştirilen giderlere ilişkin harcama belgeleri ile uygulama usul ve esaslarında belirtilen diğer belgelerin, kalite, çevre belgeleri ile insan, can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretlerin alınış tarihinden ve tarım ürünleri laboratuvar analizleri raporlarının düzenleniş tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde, gerekli incelemenin yapılarak Bakanlığa intikal ettirilmesini teminen, üyesi oldukları İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'ne ibraz edilmesi gerekecek.

EKSİK BİLGİ VE BELGELER 3 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

 Karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak için başvuran şirketlerin eksik bilgi ve belgelerini bildirim tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde tamamlamaları gerekecek. Eksikliklerin 3 ay içerisinde tamamlanmaması halinde destek başvurusu süresi içinde yapılmamış kabul edilecek. 3 aylık süre İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği evrak-çıkış tarihiyle başlayacak, şirketin bildirim üzerine vereceği cevabın Genel Sekreterlikte evrak kaydına girmesi ile bitecek.

 Bakanlık ve sekreterlik gerekli incelemenin yapılmasını müteakip, ödeme yapılmasına karar verilen şirketler ile ödeme miktarlarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na bildirecek. Bakanlıktan alınan bildirim üzerine, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ödemeyi yapacak. Bakanlık, destek müracaatının değerlendirilerek ödeme yapılacak şirketlerin belirlenmesi ile ödeme miktarlarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na bildirilmesi konusunda İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin yetkilendirilmesine ilişkin gerekli düzenlemeleri yapabilecek.

KARAR BUGÜN İTİBARIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ödemeye ilişkin, ibraz edilen belgelerdeki giderlerin (dolaylı vergiler dahil) Türk Lirası cinsinden olanları TL, döviz cinsinden olanları ise ödeme belgesi tarihindeki "Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları" listesinde yer alan çapraz kurları ve döviz alış kurları esas alınarak, ABD doları karşılığı TL olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan ödenecek.

 Kararla, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu'nun 24 Temmuz 1997 tarihli Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesine İlişkin Karar ile bu Karara istinaden 31 Temmuz 1997 tarihli "İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kapsamında Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" yürürlükten kalktı.

Kararın yayımlandığı tarih itibarıyla 97/5 sayılı "İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kapsamında Çevre Maliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ" kapsamında destek başvurusu bulunan şirketlere bu Kararın lehe olan hükümleri uygulanacak. Karar bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Karar hükümlerini Ekonomi Bakanı yürütecek.

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.