Taşıt kredisini erken kapatanlar masrafları geri alabilir
Şikayetvar'ın Avukatlarından Sercan Sakallı, "Taşıt kredilerinin erken kapatılması durumunda kredilere ek olarak yapılan sigortalar ve ek ödemeler geri alınabilir. Taşıt kredilerine ek bu sigortalarda ödeme, peşin yapılmış ise bakiye kısmın tüketiciye iade edilmesi, taksitle yapılmış ise sonraki taksitlerin ödenmemesi gerekmektedir" dedi.
 
KREDİSİNİ ERKEN KAPATANLARA İYİ HABER
 
"Taşıt kredilerinin erken kapatılması durumunda tüketicilerin talep edebileceği haklar nelerdir?" şeklinde gelen soruları Av. Sercan Sakallı yanıtladı. Taşıt kredilerini erken kapatanlara "Ödediğiniz masrafları geri alın" diyen Av. Sakallı "Taşıt kredileri tüketiciler tarafından erken kapatıldığı takdirde, kredilere ek olarak yapılan sigortalar ve ek ödemeler talep edilebilecektir. Bankalar açısından riziko sona ermektedir. Bu nedenle bakiye miktarların iade edilmesi gerekmektedir. Taşıt kredilerine ek olarak yapılan kasko ve ferdi kaza sigortaları tüketiciler tarafından iptal edilmelidir. Taşıt kredilerine ek bu sigortalarda ödeme, peşin yapılmış ise bakiye kısmın tüketiciye iade edilmesi, taksitle yapılmış ise sonraki taksitlerin ödenmemesi gerekmektedir." diyerek konuştu.
 
BANKALARIN DAYATMALARINA İTİBAR ETMEYİN!
 
Taşıt kredisi kullanan müşterilerine bankaların krediye ek olarak çeşitli masraflar yüklemesini eleştiren Av. Sakallı, tüketicilerin haklarını şöyle açıkladı:
 
"Bankaların şart koştuğu masrafları yaptırıp yaptırmamak sigorta ettirenin isteğine bağlı olan kara taşıtları kasko sigortaları gelmektedir. Tüketicilere dayatmacı bir yaklaşımla banka tarafından belirlenen sigorta şirketi aracılığıyla sigorta yaptırılmak istenmektedir. Bu durum açıkça Bireysel Kredilerle Bağlantılı Sigortalar Uygulama Esasları Yönetmeliği'nin 10'ncu Maddesi gereğince hukuka aykırıdır. Tüketiciler sigorta şirketlerini seçmekte özgür ve bankalar bu seçilen sigorta şirketlerinin poliçelerini kabul etmek zorundadırlar. Bunun dışında belirli bir sigorta şirketine yaptırılması zorunluluğu getiren her türlü şart hükümsüzdür.
 
*İhtiyari sigortalarda, öncelikli olarak kredi borçlusunun sigortalı olması ve/veya kredi konusu malın veya eşyanın sigortalattırılması esastır.
 
* Zorunlu veya ihtiyari sigortalarda, kredi kullanan kişinin sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Sigorta sözleşmesine veya kredi sözleşmesine sigortanın belirli bir sigorta şirketine yaptırılmasına ilişkin konan her türlü şart hükümsüzdür.
 
* Kredi kuruluşu, sigortanın kendisi veya başka bir sigorta aracısı tarafından yaptırılabileceği hususunda kredi kullananı bilgilendirir. Kredi kuruluşu, kredi kullanan kişinin başka bir sigorta şirketi veya sigorta aracısı yoluyla yaptırdığı ve talep edilen teminatları kapsayan sigorta poliçesini kabul etmek zorundadır."(Şikayetvar)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.