Türk Ticaret Kanunu'na en çok bilişimciler sevindi
 

Tüm ticari şirketlerin internet adresi bulunmasını şart koşan ve şirketlerin yönetim kurulu toplantılarını sanal ortamda yapmasına imkân tanıyan Türk Ticaret Kanunu, en çok bilişimcilere yarayacak. Bilişim Sanayicileri Derneği'nin (TÜBİSAD) yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'deki 2,5 milyon küçük ve orta ölçekli şirketin (KOBİ) yüzde 75'inin web sitesi bulunmuyor. TÜBİSAD'dan yapılan açıklamada, "Bu nedenle web sitesini zorunlu hale getiren yeni Ticaret Kanunu, Türkiye bilişim sektörünün büyümesine ilk etapta yüzde 25 büyüme getirecek." denildi.

Zaman'ın sorularını cevaplayan TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, yeni ticaret kanunu ve 2023 yılı için konulan 500 milyar dolarlık ticaret hedefinin hem KOBİ'lerde hem de bilişim sektöründe ciddi bir canlanma yaşatacağını vurguladı. Gürsoy, yaptıkları araştırmada 1,5 milyon şirket ve şirket yöneticisinin de e-posta adresinin bulunmadığı belirtti. 2,5 milyon şirketin yüzde 5'inin dış ticaretle uğraştığını, bu oranın giderek arttığını hatırlatan Gürsoy, sanal ortama yapılan yatırımlardaki yüzde 10 artışın, GSMH'ye yüzde 1,3 oranında katkı sağladığına dikkat çekti. Türkiye'deki bilişim harcamalarının bilinçsiz olduğunu vurgulayan TÜBİSAD Başkanı, KOBİ'lerin Türkiye'deki toplam istihdamın yüzde 77'sini sağlamasına karşın yüzde 29 oranında katma değer ürettiğini hatırlattı. Ayrıca AB'deki şirketlerde yüzde 50 olan teknolojik altyapı oranının Türkiye'de yüzde 8 de kalması da Türk şirketlerindeki bilişim eksikliğini ortaya koyuyor. Bu sebeple kanunun başta KOBİ'lerin bilişim harcamalarını daha akılcı ve stratejik yapacağını belirten TÜBİSAD Başkanı Gürsoy, "Kanun, toplumun tüm paydaşlarının bilgiye erişebilirliği ve çıkarlarının korunmasını da sağlayacak. Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, iş hayatının gerekleri dikkate alınarak, yönetim kurullarının, genel kurulların elektronik ortamda yapılmasına imkân tanıması, her sermaye ortaklığı açısından, şeffaflık başlığı altında web sitesi kurma zorunluluğu getirmesi, teşebbüslerin yazışma, ihbar, ihtar, fatura, teyit mektubu gibi yazışmalarını elektronik yolla yapmalarını sağlaması, bilişim sektörünün gelişimi ve dijital Türkiye dönüşümü açısından reform niteliğindedir." dedi.

KOBİ'ler bilişimden uzak

KOBİ'lerin yüzde 75'inin web sitesi yok.

Yüzde 59'unun kullandıkları bir e-posta adresi yok.

KOBİ'lerin yüzde 68'i e-ticaret yapmayı planlamıyor.
 Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.