Türkiye, küme düştü!
 Dünyanın en saygın üniversitelerinden Yale Üniversitesi, 2012 Dünya Çevre Performansı Endeksi’ni (Environmental Performance Index EPI) yayımladı. Gelişmiş ülkeler ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeye çalışan Türkiye, maalesef çevre sağlığı ve doğa korumada dünya ülkeleri arasında en son sıralarda ve birçok en az gelişmiş ülkenin arasında yer alarak değerlendirilen 132 ülke arasında 109. oldu.

Daha da üzücü olan, 2010 yılında 163 ülke arasında 77’inci olan Türkiye’nin sadece iki yılda 32 sıra gerilemesiydi. İki yıl önce daha fazla ülkenin de değerlendirildiği düşünülürse, 2010 yılında çevre performansında 86 ülkeyi, yani ülkelerin yüzde 53’ünü geçen Türkiye, 2012’de 23 ülkeyi, yani değerlendirilen ülkelerin sadece yüzde 17’sini geçebildi ve yüzde 83’ünün gerisinde kaldı.

Genel çevre performansının yanı sıra, alt kategorileri de ölçen endeksin biyoçeşitlilik ve doğal alanları koruma kategorisinde 121’inci olan Türkiye’nin durumu daha da vahim. 2010’da doğa ve biyoçeşitliliği korumada 163 ülke arasında 140’ıncı olan Türkiye, 23 ülkeyi ve ülkelerin yüzde 14’ünü geçmişti.
 Bu sene ise bu kategoride sadece 11 ülkeyi ve ülkelerin yüzde 8’sini geçti. Yani biyoçeşitlilik ve doğal alanları koruma kategorisinde dünyadaki ülkelerin yüzde 92’sinin gerisinde olan Türkiye, Eritre, Haiti, Moldovya, Libya ve Irak gibi en kötü yüzde 8 ülkenin arasında yer aldı.

Bosna’dan iyiyiz
 Çevresel açıdan zayıf performans gösteren ülkeler arasında yer alan Türkiye, biyoçeşitlilik ve yaşam alanlarını (habitat) koruma kategorisinde ise en zayıf ülkeler arasında yer alıyor.

 Çevre performansında Angola, Ermenistan, Etiyopya, Gana, Kırgızistan, Kongo, Mozambik, Moldovya, Sırbistan ve Sudan gibi ülkelerin gerisinde kalan Türkiye’nin tek geçtiği Avrupa ülkesi ise Bosna Hersek. En sonda ise, Libya, Bosna Hersek, Hindistan, Kuveyt, Yemen, Güney Afrika, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Irak yer alıyor.

Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kars KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, Türkiye’de doğanın hızla yok edildiğini ve yeterince korunmadığını belirterek, “Maalesef durum giderek kötüye gidiyor ve Türkiye’nin doğa koruma açısından sergilediği kötü performans giderek dünyanın da dikkatini çekiyor.

‘Gelişmişlik parayla olmuyor’
2012 Yale Dünya Çevre Endeksi’nde Türkiye daha da gerileyerek, özellikle biyoçesitlilik ve doğal alanlar kategorisinde dünya ülkelerinin yüzde 92’sinin gerisinde kaldı. Bu utanç verici bir durum. Türkiye gibi dünyada liderliğe oynayan ve ilk 10 ekonominin arasına girmeyi hedefleyen ülkemize hiç yakışmıyor. Bu endeks bir kez daha gösteriyor ki, gelişmişlik parayla, inşaatla, binayla, barajlarla olmuyor. Dünyada çoğunluğu 3 biyoçeşitlilik sıcak noktasıyla kaplı olan tek ülke olan güzel ve doğa zengini ülkemiz, çevre performansında sonlardaki konumunu haketmiyor” dedi.

2006’da 49’uncu sıradaydı
Amerikan Yale ve Columbia üniversitelerinin, Dünya Ekonomik Forumu ve Avrupa Komisyonu Araştırma Merkezi işbirliği ile yaptığı küresel çevre araştırması, “2008 Çevre Performansı Endeksi”nde, Türkiye 149 ülke arasında 72’inci sırada yer almıştı. Oysa 2006 yılında 133 ülke arasında yapılan “Çevre Performansı Endeksi”nde Türkiye 49’uncu sıradaydı.
 
En iyisi ‘orman’ kategorisi
 2012 yılında en iyi çevre performansını ormanlar (42’inci) kategorisinde gösteren Türkiye, hava kirliliği (71’inci), su kirliliği (56’ıncı) ve çevresel sağlık (67’inci) kategorilerinde değerlendirilen 132 ülkenin ortalarında yer aldı. En kötü performansı ise, ekosistemlerin canlılığı (118’inci), biyoçeşitlilik ve doğal alanları koruma (121’inci) ve su kaynakları yonetiminin ekolojik etkileri (114’üncü) kategorilerinde gösterdi.Milliyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.