TÜSİAD: HSYK düzenlemesinden rahatsızız
TÜSİAD Genel Kurulunun açılış konuşmasını yapan Yılmaz, Türkiye'nin kendisini tüketen bir kavgaya enerjisini harcadığını bildirdi. Yılmaz, HSYK modelini değiştiren kanun teklifinin sorunları artırdığını ifade etti.
   
Yılmaz, "Gerçek hukuk devleti yolunda çözüm Anayasa reformuyla bulunabilir. Yasaların hızla değiştiği bir ülkeye yabancı sermayeningelmesi mümkün değil." dedi.

TÜSİAD yönetim kurulu başkanı Muharrem Yılmaz’ın 44’üncü YİK toplantısından yaptığı konuşmada, 20132ün ağır gündeminin 2014’e bıraktığını belirtti. Yerel ve genel seçimlerin Türkiye’yi sürekli bir kampanya alnı olarak bırakacağını kaydeden Yılmaz, Türkiye’yi dünyandan bağımsız değerlendirmenin mümkün olmadığını son dönem yaşanan gelişmelerden en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi.

Krizin beşinci yılı biterken yeni düzenin kurulduğunu ve dengelerin yeniden oluştuğunu kaydeden Yılmaz, ABD’nin daha sınırlı imkanlar ile ihtiraslarının azaldığını kaydetti.

Bir biri ardına hazırlanan yeni kanunların kendilerini endişeye ittiğini kaydeden Yılmaz internet yasaklarının bilgi toplumu olma hedefi ile örtüşmediğini dile getirdi. HSYK’yı düzenleyen yeni tekliften de büyük rahatsızlık duyduklarını açıklayan Yılmaz, yürütmenin yargı üzerindeki yetkisini arttırarak aşmaya çalışmanın doğru olmadığını yeni sorunlar çıkacağını belirtti. Çözümün Kopenhag kriterlerin uygun bir anayasa hazırlamakta olduğunu belirtti.

Yılmaz, "Türkiye böyle bir süreçte, kendisini kör edecek bir kavgayla kendisini yıpratmaktadır. Devletin güvenlikle ilgili kurumlarında yaşananlardan sonra bu kurumların nasıl işlediğini ve bundan sonra da nasıl işleyeceğini sorgulamadan kendimizi alamıyoruz. Siyasi dışı grupların siyasi etkilemesi bizi tedirgin ediyor. İnternette özgürlük sınırlarını etkileyen yasa tasarısının özgürlükleri etkileyeceği hayli açık. Bu düzenleme hazırlığının bir an önce Avrupa İnsan Hakları mahkemesinin özgürlük tanımlarını içeren bir düzenlemeye gerek duyduğuna inanıyoruz. HSYK modelini bir kez daha değiştiren gündemdeki yasa teklifi bağımsızlığı zaten tartışmalı olan HSYK yapısına yeni sorunlar ilave etmektedir" diye devam etti.

Ülkenin Başbakanı dahil ülke vatandaşlarının mahremiyetlerinin kalmadığını ağır yolsuzluk iddiaları üzerinden hukuk yolu ile gelemeyen bir ülke algısının güçlendiğini kaydeden Yılmaz Türkiye’nin hangi dünyaya ait olduğu yönünde bir soru oluştuğuna dikkat çekti.

Erklerin birbiri üzerindeki etkinliğini arttırması ile sorunların çözülmeyeceğini belirten Yılmaz yargının tarafsızlığını sağlayacak bir anayasal reforma ihtiyaç olduğunun altını bir kaz daha çizdi.

Tasarruf açığını kapatmamızı yabancı yatırımcılara borçlu olduğumuzu söyleyen TÜSİAD Başkanı son yıllarda yaşanan refah düzeyinin bu yatırımlar ile arttığını belirtti.

Yılmaz, yaşanan siyasi toplumsal ve kültürel kutuplaşmanın biz duygusunu zedelediğini söyledi.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.