TÜSİAD, yeni hükümetten beklentilerini açıkladı
TÜSİAD yönetiminin Ankara'da siyasi partiler ile iki günlük temaslarının ardından yapılan açıklamada, Başkan Cansen Başaran Symes, “Siyasi parti liderlerimize, Ankara’nın yoğun gündemi içerisinde görüşme talebimize olumlu yanıt vermeleri nedeniyle çok teşekkür ediyoruz" dedi ve ekledi:

"Seçimleri yüksek bir katılım oranı ile geride bıraktık. Seçmen iradesinin yaklaşık yüzde 95’inin yeni parlamentoda temsil edilecek olması ülkemiz için önemli bir demokratik kazanımdır. Bildiğiniz üzere seçmen iradesi, siyasi partilere tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermedi. Uzlaşma arayışlarının ısrarla sürdürülmesini ve bir hükümet kurma yönündeki çalışmaların mümkün olan en kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz. TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak bir koalisyon tercihi veya önerisi için Ankara’da değiliz. Biz, uzlaşmayı teşvik etmeyi ve hükümet programına, katılımcılık bağlamında iş dünyası önceliklerini ve beklentilerini yansıtmayı amaçlıyoruz. Memnuniyetle gözlemledik ki, tüm partilerimiz, yüksek bir sorumluluk anlayışıyla, yeni bir hükümetin süratle kurulması yönünde belirgin bir iradeye sahipler. İş dünyası olarak, kurulacak hükümetin demokratik, ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişlik düzeyimizi ilerletecek adımları atmasını bekliyoruz."

TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni kurulacak hükümetten beklentiler de şöyle sıralandı:

Demokratik standartlar ve kamu yönetimi kapsamında:

•Yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri bakımından güçlendirilmesi ve hukuk devletinin tam olarak tesis edilmesi,

•Temel hak ve özgürlüklerde (basın, ifade, internet, toplantı ve gösteri yürüyüşleri, kolektif ve kültürel haklar) ilerleme kaydedilmesi,

•Yüzde 10'luk barajla temsilde adaleti engelleyen seçim sisteminin ve siyasi partiler kanununun değiştirilmesi,

•Siyasette ve kamu yönetiminde etik ve şeffaflığın geliştirilmesi,

•Çözüm sürecinin, şiddetin geri dönülemez şekilde sona erdirilmesini sağlayacak kararlı adımlarla devam ettirilmesi ve bu süreç boyunca toplumsal hassasiyetleri de gözeterek kamuoyunun şeffaf ve zamanlı bilgilendirilmesi,

•Denetleyici ve düzenleyici kurumların özerkliğinin tam anlamıyla sağlanması

Kalkınma başlıklarında:

•Eğitimde niteliğin yükseltilmesi,

•Genç işsizliği ile mücadelede eğitim yoluyla vasıf uyumu sağlanması ve girişimciliğin özendirilmesi,

•Özellikle çok düşük olan kadın istihdamının artırılması,

•Bölgeler arası iş ve yatırım olanaklarının geliştirilmesi yoluyla gelişmişlik farklarının azaltılması,

Sürdürülebilir büyüme, rekabet ve yatırım ortamı açısından:

•Kayıtdışı ekonomi ile mücadele ve vergi politikalarında saydamlık ve etkinliğin sağlanması

•Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların hızlandırılması

•Orta ve yüksek teknolojiyi, inovasyonu ve verimliliği esas alan bütüncül bir sanayi stratejisinin uygulamaya konması,

•Bilgi ekonomisine dönüşümün hızlandırılması,

•Enerji ve ulaştırma sektörlerinde yapısal reformların devam ettirilmesi,

•İklim değişikliğiyle mücadelede öngörülebilirliğin sağlanmasına yönelik düzenlemelerin ve finansal desteklerin uygulamaya konması.

Açıklamada, AB üyelik sürecinin TÜSİAD'ın önceliği olmayı sürdürdüğü de belirtilerek, "Avrupa Birliği üyeliği yönündeki reformlara ve halihazırda bloke olan başlıkların açılmasına yeni dönemde öncelik verilmesini önemsiyoruz" denildi ve şöyle devam edildi:

"AB ile Gümrük Birliği'nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'na eklemlenebilmemizi sağlayacak şekilde, tam üyelik perspektifi gözetilerek, derinleştirilmesi ve Kıbrıs sorununda müzakere sürecinin desteklenmesi yönünde adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz."


İSTANBUL, (DHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.