Tutuklanan kişinin hesabını bloke eden banka tazminat ödeyecek!
Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde bir bankadan kredi kullanan eczacı S.S., hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında 3 Haziran 2010 günü tutuklanarak cezaevine konuldu. Banka şubesi S.S. tutuklandıktan bir gün sonra eczacının hesabını bloke etti. Bloke sebebiyle eczane çalışanlarının maaşları yatmayınca büyük mağduriyet yaşayan eczacı S.S., Düziçi Sulh Hukuk Mahkemesi'ne müracaat ederek banka aleyhine 6 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Mahkeme, hesabına konan blokenin haksız olduğunu, çalışanlarının maaşlarını ödeyemediğini, ‘eczacı' olarak tanınması nedeniyle konulan blokeden dolayı ticari itibarının sarsıldığını ileri süren eczacının 6 bin liralık manevi tazminat talebini hukuka uygun buldu. Kararın banka avukatınca temyiz edilmesi üzerine davada son sözü söyleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, davacı eczacının tutuklanmasının hemen ertesi günü davalı banka yönünden risk doğduğu kanıtlanmadan davacının hesaplarına bloke edilmesinin yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle mahkeme kararını onadı.

Düziçi Sulh Hukuk Mahkem-esi'nde savunma yapan banka avukatı ise davacının tutuklanmasının müvekkilinin alacağının tahsil edilemeyeceği yönünde açık bir belirti olduğunu öne sürdü. Banka avukatı, “Davacı ile imzalanan genel nakdi ve gayrı nakdi kredi sözleşmesinin 62 ve 63. maddeleri, bankacılık hizmet sözleşmesinin borçların ödenmemesi, bankanın rehin, takas ve mahsup hakkı başlıklı hükümlerinin 1, 2, 3, 4 No'lu bentleri ve taşıt kredisi rehin sözleşmesinin 12. maddesi uyarınca davacının bankadaki tüm değerleri üzerinde müvekkilimin rehin hakkı bulunduğu ortadadır. Bu yüzden edilen bloke hukuka uygundur.” diye konuştu. Verdiği ilk karar Yargıtay tarafından bozulan mahkeme ikinci kez görüştüğü davada, tutuklanmanın bir tedbir olduğuna dikkat çekerek, henüz bankanın alacağının tehlikeye düşüp düşmediği belli değilken hesaba bloke etmenin iyi niyet kuralları ile bağdaşmadığı, davacının tutuklanmasından sonra eczanenin işleri için lazım olan paranın bloke nedeniyle çekilemediği, bankanın yaşattığı mağduriyetten dolayı davacının manevi olarak elem, üzüntü ve ızdırap çektiği gerekçesiyle davanın kabulüne hükmetti.

Banka avukatının kararı temyiz etmesiyle dava dosyasını inceleyen Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, davacının tutuklanmasının hemen ertesi günü davalı banka yönünden risk doğduğu kanıtlanmadan davacının hesaplarına bloke edilmesi yasaya aykırı bularak mahkeme kararını onadı. Yargıtay kararıyla birlikte kredi müşterisinin tutuklanmasını fırsat bilen bankanın hesaba bloke edilmesi nedeniyle 6 bin lira tazminat ödemek zorunda kaldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.