Veraset ilamı cezası 2014!
Veraset ilamı, kısaca mirasçıları gösteren belge olarak ifade edilebiliyor.  Ölüm halinde, murisin mirasçılarının kim olduğu, mirasçılık hakkına kimlerin sahip olduğu bu belgede gösteriliyor.

Veraset ilamında, mirasçılarla birlikte, mirasçıların hangi oranda hak sahibi olduğu da gösteriliyor. Bu oran, malların bölüştürülmesi açısından önem arz ediyor.  Zira, tapuda bir gayrimenkul mevcutsa, veraset ilamında belirtilen oran uyarınca bölüştürülüyor. Peki, veraset ilamı cezası var mıdır?

Veraset ilamı cezası 2014!
Verilen veraset ve intikal vergisi beyannamesinde gösterilmeyen mallar ile beyanname verilmeyen hallerde, mükellefiyet; intikal eden malların idarece tespit olunduğu tarihte başlıyor.

İntikale konu malların, mükellefler tarafından, idarece beyana davet edilmeden kendi rızalarıyla veya beyana çağrı ile tanınan ek süre içinde beyanı halinde, yapılan tarhiyat, bu mallar için ilk tarhiyat oluyor.

Bu gibi durumlarda, ikmalen, re'sen veya idarece tarhiyattan söz edilemeyeceğinden, tahakkuk eden vergiler için "vergi ziyaı cezası" ve "gecikme faizi" de uygulanmıyor.

Bu durumda, gecikme nedeniyle, sembolik tutarda ikinci derece usulsüzlük cezası uygulanıyor.

İkinci derece usulsüzlükler
1- Sermaye şirketleri 60,00 TL
2- Sermaye şirketi dışında kalan birinci sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı 36,00 TL
3 - İkinci sınıf tüccarlar 17,00 TL
4- Yukarıdakiler dışında kalıp beyanname usulüyle gelir vergisine tabi olanlar 9,70 TL
5- Kazancı basit usulde tespit edilenler 4,40 TL
6- Gelir vergisinden muaf esnaf 2,40 TLÖznur YASLI/Emlakkulisi.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Demirtaş Aktaş 1 yıl önce

2644sayılı tapu kanununun üçüncü maddesine meclisce eklenen birinci maddesi gereğince ölen kişinin veraset ilamının çıkartılması işini tapu müdürlüklerine vermiştir mirasçının haberi olmadan kanuna göre veraset ilamını tapu müdürlüğü çıkaracak ve mirasçılar lehine tapuda tescilini yapacak.hal böyleyken mirasçı niye cezalandırılsın anlamış değilim.