Vergi borcu yazısı sektörü tıkıyor
 CAHİT SARAÇOĞLU
Türkiye'de elektronik tahsilat yönteminin tam gelişmediği dönemde kamuya iş yapan şirket ve şahıslardan vergi ve SSK alacaklarını tahsil etmek için geliştirdiği, 'vergi borcu yoktur' yazısının piyasayı tıkadığı ileri sürülüyor. Tahsilat yöntemlerinin geliştiği e-tahsilat uygulamasının yürürlüğe girdiği günümüzde bu yazıyı getiremeyenlerin ihaleye girişini de önleyen uygulamanın vergi ve SSK borç tahsilatını önlediği belirtiliyor.

SÜRECE ETKİSİ BÜYÜK

Maliye Bakanlığı'nın alacağını tahsilde zorlandığını dile getiren iş dünyası temsilcileri, 3-4 yılda bir vergi affının ortaya çıkmasının temelinde alacak tahsilindeki uygulama hataların yattığını belirtiyor. Piyasada tıkanıklığa yol açan düzenlemelerden yakınılırken, ihalelere girişte ve kazanılan ihaledeki istihkakların tahsilinde kamu kurumlarının 'vergi borcu yoktur' yazısı istemesinin 'ilkel' uygulama olduğu dile getiriliyor. Kamuya iş yapan şahıs veya şirketlerin alacakları olmasına rağmen, yeni işlere teklif verirken vergi dairelerinden 'vergi borcu yoktur' yazısı talep edildiğine işaret ediliyor. Bunun da tahsilat zorluğu oluşturduğuna dikkat çeken sektör temsilcilerinde, 'Tahsilat yönteminin geliştiği, taahhütte bulunan işlerin istihkakının banka kanalıyla ödendiği süreçte, iş yapmanın sağlanması ile borçların ödenebiliceği kimsenin aklına gelmiyor mu? Alacağımız varken, 'vergi borcu yoktur' yazısı isteniyor' görüşü hakim.

HAKSIZ REKABET

Kamunun istihkakı banka hesap numarası üzerinden şirket veya şahıslara ödendiğini anlatan iş dünyası temsilcileri, 'Vergi borcum mu var, ihaleyi aldığım kurumla sözleşme yaptığımda maliye beni yakalayabilir. Sözleşme bedeli ödediğimde hangi kurumla iş yaptığım görüldüğü için o kuruma maliye şunu demeli: 'Bu şirket her istihkak aldığında yüzde 25-35 her ne ise kesip vergi dairesine olan borcu için tahsil edeceksin. Bu uygulama kalkmalıdır' şeklinde taleplerini dile getirdiler.

Reel sektörde,'Vergi borcunu tahsil etmek adına iş alımını önlemek doğru değil. İş alalım, aynı zamanda vergi borcumuzun da istihkak çerçevesinde belli bir yüzdelik (yüzde 25-35 gibi) tahsili yapılsın' görüşü var.

Maliyeden temkinli yaklaşım

İş dünyasının taleplerini aktardığımız Maliye Bakanlığı yetkilileri, kamunun alacağının tahsilinin önemli olduğunu belirttiler. 'Vergi borcu yazısı yoktur' yazısının amacının saymanın o kişiye ister nakit ister, banka kanalıyla yapacağı ödemede tahsilatını yapamayacağına dikkat çekiyor. Borcun olduğunu anlatan yazı talep edilmesiyle ilgili bakanlık yetkilileri, 'Devlet olarak ben, vergi alacaklarımı önemli buluyorsam, devletle iş yapacak şirketler de vergi borcu olmayan şirketlerden oluşsun istiyorum. Çünkü bir vergi borcunun olmasının bile aslında o mükellefin finansal gücüne ilişkin bir göstergedir. Vergi borcunu ödemekte bile aciziyete düşüyorsa, yarın bu işi aldığında yarıda bırakmayacağının garantisi de olmayacak. Çünkü birçok ihalede adam gözünü karartıyor, çantacı olarak geliyor, bir teklif atıyor' yorumunu yaptı.

BORÇ TAHSİLATI

Uygulamada istihkak aşamasında şahsın ya da şirketin vergi ve SSK borcu olması halinde tamamı istihkaktan kesiliyor. Bu durumun da piyasada iş yapma tıkanıklığına kapı aralıyor.

YAZI TALEP EDİLMELİ

Reel sektör temsilcileri, 'vergi borcu yoktur' yazısı yerine, kişi ya da şirketten vergi dairelerine olan borcunun bildirildiği yazıyı talep etmesinin daha doğru olacağına işaret ediyorlar. Talepte 'Maliye kurumdan bilgi yazısı talep eder. Şahsın vergi borcunu ihale yapan kurum bilir. İhaleyi yapan kurumlara alacaklarından vergi borcu takip olur' denildi.

ÇEKTEKİ MAĞDURİYET

Binlerce kişi ve şirketin mağdur olduğunu anlatan iş dünyası, çek borcunun hürriyeti kısıtlamaması gerektiğini dile getirdi ve 'Tutuklu çeki ödemediği gibi, ihaleye giremeyenden nasıl tahsil edilir' şeklinde yorumlara neden oldu.

FİRMALAR SIKINTILI

İhalelere girilmesinin sağlanması halinde bankaların eline esir düşülmesinin de önleneceğini anlatan iş dünyası, faktöring kurumlarının bile vergi borcu yoktur yazısı istediğini dile getiriyor.

Yeni Şafak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.