Vergisini Düzenli Ödeyene Yeşil Pasaport!
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, işadamlarına yeşil pasaport verilmesine Başbakan’ın da sıcak baktığını belirterek, bu konuda çalışma başlattıklarını açıkladı.
İlk aşamada, ihracatı belli tutarı aşan işadamlarına ve oda başkanlarına (başkanlıkları süresince) düşünülen yeşil pasaportun, belli tutarda vergi ödeyenlere verilmesi daha anlamlı olacaktır.

EMLAK VERGİSİ

Açıklanan af yasası teklifinde, emlak vergisinin net bir şekilde belirtilmediğini, 23 milyon vatandaşı ilgilendiren  “emlak vergisi affının” açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtmiştik.
Uyarımızın da etkisiyle, emlak vergisi borçları da, çevre ve temizlik vergisi ile su borçları da dahil edilerek, yapılandırma kapsamına alındı.
Buna göre; birikmiş emlak vergisi borçları, anapara da indirim yapılmadan, gecikme zammı silinip TÜFE/ÜFE oranına göre hesaplanacak düşük faiziyle birlikte, 18 taksitte 36 ay içinde ödenebilecek.

İHTİLAFLI DOSYALAR

Şu anda vergi incelemesi devam eden mükellefler ile dosyası uzlaşma aşamasında bulunanları, vergi mahkemesi, bölge idare mahkemesi ve Danıştay aşamasında olan ihtilafları da kapsayan, sınırlı bir af ve 36 aya kadar ödeme olanağının, tasarıda yer almayışı önemli bir eksikliktir.
Vergi ihtilafların yaklaşık yüzde 90’ı “Uzlaşma” yolu ile çözümleniyor. Uzlaşmada; cezaların yüzde 95-99’u bazılarında yüzde 100’ü kaldırılıyor. Vergilerde ise; dosyanın durumuna ve uzlaşma komisyonuna göre, yüzde 10-20, bazılarında yüzde 40-50, bazılarında da (örneğin merkezi uzlaşma komisyonuna gelen yüksek tutarlarda) yüzde 80-90 indirim yapıldığına da rastlanmaktadır.
Yargıya gidenlerin çoğu, kendine güvenip uzlaşmaya yanaşmayan mükelleflerdir. O nedenle, ihtilaflı dosyaların da af kapsamına alınması “Eldeki bir kuş, daldaki iki kuştan iyidir” sözünü doğrular.

MATRAH ARTIRIMI

Hemen hemen her af düzenlemesinde yer alan matrah artırımının bu tasarıda yer almayışı önemli bir eksiklik. Yarın yapılacak olan Plan ve Bütçe komisyonu toplantısında, tasarıya matrah artırımı ile ihtilaflı dosyaların da eklenmesi anlamlı olur. Bu iki düzenlemenin de yapılması ile ciddi bir gelir toplanabilir.

VERGİSİNİ ÖDEYENE İNDİRİM

Af yasası ile ilgili yasa teklifi açıklandığında, en büyük tepki ödeyenlerden geldi. “Biz yıllardır vergilerimizi düzenli ve tam olarak, zamanında ödüyoruz. Gerekirse, faizle kredi kullanıyor ya da gayrimenkul satıp vergi ödüyoruz. Biz enayimiyiz?” diye büyük tepkiler yağdı.  Vergisini düzenli ve tam olarak, zamanında ödeyenler  “vergi indirimi” bekliyorlar. Böyle bir düzenleme, hem onları psikolojik olarak rahatlatacak hem de vergi ödeme eğilimini olumlu yönde etkileyecektir. Sembolik de olsa bir indirim mutlaka yapılmalı..


Şükrü KIZILOT / Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
staj mağduru 4 yıl önce

tasarıya staj mağdurları da eklenmeli. bizde borçlanma hakkı istiyoruz....

Avatar
Av.Haris Çıkrıkcıoğlu 4 yıl önce

acaba ab ve abd de iktidarlar seçim öncesi veya sonrası vergi affı v.s çıkarabiliyor mu? her vergi affı sonrası kendimi salak hissediyorum...