Yeni elektrik tarifesi yargıya taşındı
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), ‘maliyet kalemlerinin gizlendiği' gerekçesiyle yeni elektrik faturalarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açtı. Zaman Gazetesi 2 Ocak'ta faturalarda kayıp-kaçak bedellerinin gizleneceğini gündeme getirmişti. Konuyla ilgili harekete geçen EMO, yeni elektrik tarifesini, iptal ve yürütmeyi durdurma istemiyle yargıya taşıdı. Elektrikteki maliyet kalemlerinin karartılmasının şeffaflık ilkesine ve hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası'nın Danıştay'a yaptığı başvuruda, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan tarifeye ilişkin EPDK'nın kararının, Elektrik Piyasası Yasası'nın şeffaflık ilkesi ve ikincil mevzuattaki düzenlemeler ile tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi. EMO, 27 Ocak 2016 tarihinde açtığı davada; yeni tarifede maliyet içeriklerinin gizlenmesiyle tarifelerin kullanıcılar tarafından denetlenemez hale getirildiğini savundu.

EMO yaptığı açıklamada daha önce 1 kilovatsaatlik enerji için, ‘Kayıp-kaçak bedeli', ‘Dağıtım bedeli', ‘Perakende satış hizmet bedeli', ‘İletim bedeli' ile ‘Perakende tek zamanlı enerji bedeli'nin kaç kuruş olduğunun ayrı ayrı belirtildiği; sayaç okuma bedelinin de maktu bir bedel olarak tanımlandığının altını çizdi.

MALİYET KALEMLERİNİN KARARTILMASI ŞEFFAFLIK İLKESİNE AYKIRI

Dilekçede, 6446 sayılı yasanın amaç maddesindeki ‘şeffaflık' ilkesinin ‘öncelikle maliyetler ve fiyatlandırmanın herkes tarafından bilinebilir ve denetlenebilir olmasını içerdiği' vurgulandı. Elektrik sektörünün serbestleştirilmesinin gerekçelerinin başında bu şeffaf yapıya kavuşulmasının yer aldığı belirtilerek, EPDK'nın herkes tarafından anlaşılır şekilde maliyetlerin faturalara yansıtılmasını sağlamakla yükümlü olduğuna dikkat çekildi. Elektrik piyasasının serbestleştirilmesinin gerekçelerinin başında bu şeffaf yapıya kavuşulmasının yer aldığını belirten EMO, EPDK'nın her biri tarafından anlaşılır biçimde maliyetlerin faturalara yansıtılmasını sağlamakla yükümlü olduğunu ifade etti.

SAYAÇ OKUMA BEDELİ HUKUKA TERS

Maktu olarak alınması gereken sayaç okuma bedelinin de tüketime orantılı hale getirildiğinin anlaşıldığı belirtilen dilekçede, “Her bir abone için aynı nitelikli hizmeti içeren sayaç okuma bedelinin nispi olarak belirlenmesi de ayrıca hukuka aykırılık taşımaktadır.” denildi. EPDK yılbaşında elektrik ücretlerinin bu yılın önce çeyreğinde yüzde 6,8 artırılmasına karar vermişti. 


ZAMAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.