11 soruda Ergenekon kararları

1) Mehmet Haberal'ın milletvekili olmasının önünde bir engel kaldı mı?

Cevap: Milletvekili olmasının önünde engel kalmadı. Zaten milletvekili yemin edip devam edecek. Hüküm kesinleşirse tekrar düşecek.

2)Ergenekon dava kararları Yargıtay'da onanırsa ceza alan Mehmet Haberal ve Sinan Aygün'ün milletvekillikleri düşer mi?

Cevap: Mehmet Haberal ve Sinan Aygün'ün milletvekillikleri düşer. Anayasa 84. maddesinde öyle söylüyor. Bu anayasa ile devam edersek kesinleştiği zaman meclis başkanlığına bildirilecek. O an itibariyle milletvekillikleri düşecek.

3)Müebbet hapis cezası olan İlker Başbuğ'un rütbeleri sökülür mü? Aldığı madalyaları (devlet üstün hizmet madalyası vs.) iadesi istenir mi?

Cevap: Görev yaptığı dönemde suç işlediği kesinleşince rütbeleri geri alınır. TSK kanuna göre mevzuatına bakmak lazım. Olağan şartlarda görev yaptığı dönem içerisinde eğer böyle bir hareket içine girmişse hizmet ettiği kuruma yönelik suç işlediğine dair iddaa kesinleşirse Yargıtay'dan da o zaman geri iade edilir. Özlük hakları yönünden bir şey olmaz. Ama madalyalar üzerinden yasa müsaitse iade edilebilir.

4)Yargıtay süreci nasıl işleyecek?

Cevap: 10 yıldan fazla hapis cezası alanların hepsi müdafaa talep edecekler. Önümüzde en az 6 ay yada bir yıl gibi bir süre var. En az 6 ay incelemeden önce bu dosya Yargıtaya gelemez. Başta tahliye etmez. Yargıtay kararı olmadan tahliyeler olmaz.

5)İkiside gazeteci olan Tuncay Özkan müebbet alırken Mustafa Balbay neden daha düşük bir ceza aldı?

Cevap: Suça yardım ediliyorsa o takdirde daha düşük ceza ile yargılanılır. Ama suçu işleyen iseniz o zaman Tuncay Özkan'a suçu işleyenden ceza verilmiş. Mustafa balbay'a yardım ettiği için düşük ceza verilmiştir.

6)Dava sonucunda müebbet hapis ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar oldu. İkisi arasındaki fark neden kaynaklandı?

Cevap: Müebbet hapis ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasındaki fark yatacakları süre ilgili. Ağırlaştırılmış müebbette yatılacak süre nispeten yüzde 15 yıl daha fazla olur.

7)İlker Başbuğ ile Dursun Çiçek aynı cezayı aldı, ikisi arasında ciddi bir rütbe farkı var?

Cevap: İlker Başbuğ yönetici konumlandırıldı. Dursun Çiçek'te üye konumlandılması yapılmış bile olsa suçu aktif işleyen olarak değerlendirilmiştir. önemli olan suça katılma düzeyleridir. Dursun Çiçek'in ismi çok geçti. Dursun Çiçek plan hazırlayıcı konumda.

8)Özel Yetkili Mahkemelerin kalkmasıyla birlikte bu tür davalara bakan mahkemelerde dava sonuçlanınca görevi sona ermiş oluyor. Eğer Yargıtay dosyayı iade kararı alır ve mahkemede tekrar yargılama öngörürse bu kez yargılama ''CMK 250'ye göre kurulan Özel Yetkili Mahkeme'ye'' göre mi yoksa ''TMK 10. Maddesine göre oluşturulan Ağır Ceza Mahkemesi'nde mi'' yargılama olacak.

Cevap: Eğer Yargıtay dosyayı iade kararı alır ve mahkemede tekrar yargılama öngörürse bu kez yargılama ''CMK 250'ye göre kurulan Özel Yetkili Mahkeme'yi bekleyecek.

9) Dosyası ayrılan Turan Çömez ve Bedrettin Dalan ile ilgili nasıl bir yol izlenecek?

Cevap: Zaten uluslararası yakalamaları var. Ama kabul görmüyor. Siyasi suç olarak görüldüğü için iade etmezler.

10) Bunlar artık hükmen tutuklu bu ne demek, normal tutuklu yada hükümlülüğüne göre nasıl anlaşılmalı?

Cevap: Tutukluluk sürelerini hesaplanmıyor. Yargıtaydan geçen süre tutukluktan sayılmıyorlar. Mahkum değiller ama yargıtay ceza genel kurulu karar verebilir. 5- 10 yıl tutukluluk süreleri varya iptal edildi. Oradaki o süre buradan sayılmıyor. Ama mahkum olurlarsa cezadan indirilecek. Hükmen tutuklular dağıtıma tabi tutulabilirler.

11) Bu karar sonrası hukuken en çok neler tartışılacak?

Cevap: En çok İlker Başbuğ'un durumu tartışılacak.
Kaynak: YENİŞAFAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.