15 yıllık avukatlara yeşil pasaport verilmesi için kanun teklifi...
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Facebook'taki Türkiye'nin en büyük ve en aktif hukukçu platformlarından biri olan "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza!" grubunda avukatları sevindiren bir bilgi paylaştı. 

Tanal, grup yöneticisi Yrd. Doç. Dr. S. Sinan Kocaoğlu'nun önerisi ve diğer üyelerin desteği ile gündeme gelen "Meslekte 15 yılını dolduran avukatlara yeşil pasaport" verilmesi için kanun teklifi hazırladığının müjdesini verdi. 

İşte Tanal'ın, "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza!" grubunda yaptığı o paylaşım; 

"Herkese keyifli bir gün Olmasını dilerim.15 yıllık Avukatlık yapan arkadaşların yeşil pasaport verilmesi hususunda kanun teklifini hazırladım. 26. Dönemde vereceğim ilk kanun teklifi olacaktir. Bunun ile ilgili gereken Mücadeleyi vereceğimin herkes tarafından bilinmesini ve güvenmesini istiyorum."(Mehmet Ali AY / Hukukihaber.net)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
enderhan 2 yıl önce

herkes rahat olsun teklifi veren mahmut tanal olduğu için yasalaşması mümkün değil zaten

Avatar
Av. Elif Akkoyunlu 2 yıl önce

Hakaret gibi bir şey! 15 yıllık avukatla 1 yıllık avukat ayrımına nasıl vardıniz? Yaptığınız 15 yillik ayrimi gerekcesini ciddi ciddi merak ediyorum???

Avatar
Av.serdar balık 2 yıl önce

Aynı statüde bulunanlar arasında anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bir düzenleme olur.Zira 1 günlük avukat ile 15 yıllık arasında bir eşitsizliğe yol açıyor...

Avatar
cd 2 yıl önce

neden 5 değil de 15 sanki

Avatar
Ya. Doç.Dr. S. Sinan Kocaoğlu 2 yıl önce

Yukarıda meseleyi idrak etmeden eleştiri de bulunan kimi meslektaşlar vize hukuku ile ilgili yapmış olduğum şu açıklamayı okurlarsa niye 15 sene kıdem arandığını anlarlar. Nasreddin Hoca'nın Allah'a dua edip yüz altın isteyip, 99 altını kabul etmeyeceğini beyan etmesi gibi anlamsız ve temelsiz olmuş bu eleştiriler.
"Kıymetli Hukukçular,
1. Avukat, kamu hizmeti gören serbest meslek sahibi kişidir. 1963 Ankara Anlaşması bağlamında da AB üyeleri içinde serbest dolaşım hakkına dair bir takım haklara sahip olduğu öteden beridir öğretide tartışılmaktadır.
2. Yeşil pasaport ise belli bir kıdeme ulaşmış devlet memurlarına AB ülkelerinde vizesiz 3 ay serbest dolaşım hakkı veren bir pasaport türüdür.
3. Türkiye, ne büyük, ne küçük; ne doğu, ne batı; nowhere in the middle tarzı bir orta boy bir ülkedir. Literatürde, ülke olarak "az gelişmiş ülke" diye adlandırmamak için " gelişmekte olan ülke" statüsünde kabul edilmekteyiz
4. AB, ise bir supranasyonel bir dev ekonomik yapıdır. Yüzyılların Avrupa snobluğuyla da sınırları içerisine milletler hiyerarşik yapısında kendinden düşük ulusları kabul etmek istememektedir ve maalesef ki Türkiye'yi bu alt grup milletlerin içine dahil etmektedir.
5. Bu bağlamda, vize muafiyeti ya da kolaylıkları, mütekabiliyet/karşılıklılık/reciprocity bağlamında ikili anlaşmalarla belirlenen bir uluslararası hukuk işlemidir.
5. Burada trick şudur. AB, gelen turistin ülkesine dönmesşmi garanti altına almak istemektedir. Bu yüzden, ABye turist şeklinde girip, daimi kalmak isteyecek potansiyel mülteci riskini sıfırlamak istemektedir.
6. Bu yüzden de genç, kıdemsiz memurların ABye firar ihtimalini düşündükleri için Yeşil Pasaportu sadece kök salmış, evlenmiş, barklanmış, hayatında macera aramayacak belli yaş grubuna verilmesini istemektedir.
7. Dün gece meclisin en çalışkan üyelerinden meslektaşımız CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal üstadla, ülkemizin en büyük hukukçu platformu olan "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza " grubunda bu hususu konuştuk.
8. Sağolsun o da bizi kırmadı ve 15 sene kıdeme olan avukatlar için yeşil pasaport verilmesi için bir kanun teklifi hazırladığını grupta müjdeledi. Kendisine müteşekkiriz.
9. Müteşekkiriz çünkü TBB Başkanı MF, İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal gibi burnu havada, meslekle değil, kendi siyasi ikballeri peşinde koşan kişilerin yapmadığını omuz omuza Grubumuzun sinerjisi ile Mahmut üstad yaptı.
10. Her ne kadar Mahmut üstad, muhalefet partisinin üyesi olsa da bu bir başlangıçtır.
11. Tüm üyeleeimizw yakın olduğu her partiden milletvekillerini bu hususta tetikleyen lütfen. Grubumuza üye diğer milletvekilleri ile de bn konuşacağım.
12. Bu vesile ile feysbukta arkadaşınız olan ve grubumuza üye olmadıkları halde yeni sezonda meclise girmiş AKP, CHP, MHP, HDP millet vekillerinin hepsini lütfen "Avukat-Hakim-Savcı Tüm Hukukçular Omuz Omuza" grubumuza ekleyin.
13. İcap ederse, grubumuzda bu iş için bir kurul kuralım. Tbmmdeki gidip milletvekillerinin başına ekşiyelim.
14. 2008-2010 döneminde Ankara Barosu Yk üyesi iken tüm hukukçu milletvekilleri ini Gölbaşında ağırlamıştık. O esnada ben bu hususta lobi yaptım ama o dönemin başkanını bunaltı gönlü yoktu
15. MFyi ilk aday ettiğimizde bu yeşil pasaport işini bir kanun teklifi taslağı olarak vermiştim. O da bunu proje olarak duyurdu, ama başkan olunca tipik bir şart tipi yönetici olarak kulağının üzerine yattı.
16. Bu işler, MF, Kocasakal ya da kimi diğer baro başkanları gibi sistemin çocukları ile olmaz.
17. Bu işler sivil irade ile tabandan örgütlenme ve teke tek mikro çalışma ile olur. Yani Omuz omuz olur.
18. Mahmut üstadın Grubumuz sinerjisi ile vereceği kanun teklifi kabul edilmese bile, TBB ve Baroların yapamadığı bir işi birlikte başlatmış olacağız.
19. Teşekkürler Mahmut üstad. Şenol Özçakıcı üstad bu konudaki ısrarın için de sana müteşekkiriz.
20. Forza Omuz Omuza!
Sevgiyle,
S. Sinan Kocaoğlu - Bir elin nesi var, iki elin nesi, omuz omuzanın sinerjisi var zihniyetindeki gariban Admininiz
Not: Listenzdeki heer partiden milletvekillerini eklemeyi unutmayın
Not2: Bazı genç ve heyecanlı arkadaşlar niye 15 senelik avukatlık şartını anlamıştır umarım.
Not3: Bu husustaki şu haberi okuyalım, feysbuk ve twitter de yayarak, okutalım ve kamuoyu oluşturalım.

Avatar
Aysel Yaşar 2 yıl önce

Lütfen; olumlu eleştiri yapalım da şu iş bir yerlerden başlasın.

Avatar
Av.Mehmet Gözükızıl 2 yıl önce

Mahmut Tanal'a gösterdiği duyarlılık emek ve çaba için teşekkür ederim!

Avatar
Av. Ali Kuvaki 2 yıl önce

Sayın milletvekilinin girişiminin yasalaşması avukatların mağduriyetlerinin gidereceğinden çabasına teşekkür ederiz. Umarız macleste destek bulur.