2014'ÜN EN ÇOK OKUNAN KÖŞE YAZILARI
1) Prof. Dr. Ersan Şen


Türkiyeli

Son zamanlarda “açılım”, “barış süreci” ve “çözüm süreci” gibi ibareler, ne olduğu anlaşılmayan, ilk bakışta çok önemli imiş ve soruna cevap veriyormuş gibi gözükse de, içi doldurulamayan bazı moda kavramları gündeme taşımıştır.

Ezilen insanların ve ayırımcılık temelli halkların korunması amaçlarına hizmet ettiği söylenen, fakat fayda yerine zarar getirmeye elverişli bu kavramları kullanmak çok kolaylaştı. Coğrafi temelli vatandaşlık ölçütünü ortaya koyup, bu yolla ırkçılıktan kurtulmayı hedefleyen “Türkiyelilik” kavramı da bunlardan birisidir.>> 2014'ün En Çok Okunan Hukuki Haberleri
FOTO GALERİ


2)  Av. ZAFER KAZAN 'ALDATMA UZMANI'

 “Zihin oyunları”.
 
National Geographic Channel’da bir belgesel. 
 
Aldatma Uzmanı Apollo Belgesel süresince sürekli “dikkatinizi verin” diye tekrar ediyor.
 
Dikkatinizi veriyorsunuz ama Aldatma Uzmanının kolunuzdaki saati çalıp kendi koluna takmasını fark edemiyorsunuz. Çünkü size “dikkatinizi verin” derken aslında dikkatinizi hareketleri ile kendi istediği yöne doğru çekiyor. 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

3) Talat Şalk


Yeni Türkiye

ABD Başkan Yardımcısı Biden geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret etti. Ziyaretinin sebebi Suriye ve Irak’ın bir kısım toprakları üzerinde hakimiyet kuran IŞİD’e karşı yapılacak mücadeleye Türkiye’nin katılımını sağlamaktı. Burada benim canımı sıkan Biden’in haddi aşan istekleri ve davranışları oldu.

Biden Cumhurbaşkanı ve Başbakanla İstanbul’da görüşeceğini söyledi. Bu haddi aşan bir davranıştır. Ülkemize gelen hangi devletin başkanı, başkan yardımcısı olursa olsun, Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla bizim tayin ettiğimiz yerde görüşür. Kendi istediği yerde değil.4) Av. Vedat Oruç

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ - GENEL BAKIŞ
İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNİN SONA ERMESİ, FESHİ VE HUKUKİ SONUÇLARINI tüm yönleri ile bir bütün olarak ele alarak incelemeyi amaçlamaktayız.

Bu bağlamda; konuya giriş olarak "Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesine Genel Bakış"ı ele alacağımız bu çalışmamız akabinde;

"Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin İfa Dışı Nedenlerle Sona Ermesi ve Hukuki Sonuçları", 
"Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Arsa Sahibi Tarafından Feshedilmesi ve Hukuki Sonuçları", 
"Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Müteahhit Tarafından Feshedilmesi ve Hukuki Sonuçları"nı ayrı çalışma başlıkları altında detaylı olarak incelemeyi düşünmekteyiz.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 


5) Prof. Dr. Tekin Memiş

Huzur Dersleri: Ulucanlar Cezaevinden

Ankara’da fakülte yıllarında hep önünden geçtiğim Ulucanlar Cezaevindeydim. 

Cezaevinin odalarından ve koridorlarından geçtim. İşkenceden inleyenlerin sesleri çınlıyordu duvarlarda. Ranzalarını ve koğuşlarını gördüm. Hasret türküleri dinledim. Avluda sert ve acı adımlar vardı.

Kalıcı değildim... kalanı değildim, sadece müzeye dönüştürülen bu mekanda ziyaretçiler arasında bir ziyaretçiydim.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN   6) Av. Mehmet Kasap

DÜN 5'Lİ ÇETE, BUGÜN MİLLİ İRADE SÖZCÜLÜĞÜ

Bugün gazetelerin son sayfalarına çarşaf çarşaf ilan veren STK’ları görünce ister istemez 28 Şubat sürecinde muktedirin yanında duran STK’ları hatırladık. Onlar da tıpkı bugünkülerin yaptığı gibi gücü elinde bulunduranlara destek olmak  için gazetelere tam sayfa ilanlar veriyor, halkın bir kesimini “mürteci” diye ötekileştirerek nefret dili kullanıyordu.  Bildirinin başında söylendiği gibi bu Yeni Türkiye değil tam olarak  Eski Türkiye alışkanlığıdır.

Yayınlanan bildiri kendi içerisinde birçok çelişkiyi barındırmaktadır. Bildirinin daha 1. cümlesi bugüne kadar yapılan yargılamalardan “kumpas , rakipleri sindirmek için kullanılan bir araç..” diye söz ederken , son cümlesinde de “darbe girişimlerine karşı yapılan kararlı mücadeleyi desteklemekten” söz edebilmektedir. Siyasi iktidar 13 yıl boyunca bu demokrasi mücadelesini öve öve anlatıp oy devşirirken, şimdi de bunlardan kumpas diye söz etmektedir. Anlaşılan aynı kafa karışıklığını adı geçen kurumlar da yaşamaktadır. Kısaca savcı makamı ile avukat makamı karıştırılmamalıdır. Bir gün savcısı olduğunuz davanın ertesi gün  avukatı olursanız milletin kafası karışır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN   


7) Av. Erdost BalcıVekaletsiz Dosya İncelemek İsteyen Bir Avukatın Yürek Burkan Sıcacık Hikayesi

Genç avukat yeni almış olduğu bir dosyayı incelemek için savcının odasına gider. Kapıyı çalar ve der ki "ey Savcı ben şu sayılı dosyada şu kişinin müdaafisiyim dosyayı göster de bakak ne yapmış bizimkisi"
S-Vekalet var mı?
E-Gerek var mı?
S-Tabi ki gerek var! Kalem Yönetmeliği'nin zırt maddesi gereğince inceletmiyorum.
E-Savcı bey o yönetmelik maddesi 2010da değişti. Hatta 2013de bütün yönetmelik değişti. Bi de normlar hiyerarşisi var hani. Kanun yönetmeliği döver diyolar.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN
8) Av. Haydar Mete


UYGULAMADAKİ GÖZALTI VE SORGU SÜRESİNDEKİ AKSAKLIKLAR
  
Ülkemizde son bir yıldır kamuoyuna malolmuş ceza soruşturmalarında ve yeni kurulan Sulh Ceza Hakimliği kararları ile ilgili olarak,gerek Cumhuriyet Savcılığı aşamasında ifade alma esnasında Gözaltı ve tutukluluğa sevk aşamasında Sulh Ceza Hakimliği’nin sorgulama ile ilgili olarak günümüze kadar yaşanmamış bir takım uygulamalar ile ilgili olarak hukuki tartışmalar yaşanmakta olup,bu tartışmalara gerek Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu (CMUK) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (İHS) içeriğinde cevap vermeye çalışacağım.
 
YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


9- Av. Erdem AkyüzMAVİ KAPAK

Pet şişe kapaklarının toplanmasına ilişkin yazımız büyük ilgi gördü.

Çok okundu, çok tıklandı, çok paylaşıldı.

Doğa ve insanlara çok zararlı olan pet şişeler toplanmıyor da, neden kapakları toplanıyordu.

Bu mavi kapaklar çok mu kıymetli idi.

 

10)  Reşat PETEK


Hanefi Avcı : '...Dün Devlet Bugün Cemaat'Eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’ya, "Devrimci Karargah Örgütü" davasında "örgüt üyeliği" suçundan İstanbul Özel Yetkili 9.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 5 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezası Yargıtay 9.Ceza Dairesi tarafından onandı.
            
Avcı'ya, "Ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak" suçundan verilen 5 yıl hapis cezası ise, 1/6 oranında takdiri indirim uygulanması gerektiğinden düzeltilerek onandı.      

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN   


11) Ülkü Gülmez


SOMA FACİASININ ARKASINDAN.......

13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen elim maden ocağı faciasının etkilerini milletçe derinden hissediyoruz. Türkiye yasta, dünya yasta... Bu facianın meydana gelmemesi için gerekli önlemlerin alınmaması ve cezai müeyyideler başka bir tartışma konusu iken ben bu yazımda meydana gelen kazada hayatını kaybeden ve inşallah şehitlik mertebesine ulaşan işçi kardeşlerimizin geride bıraktığı yakınlarına SGK tarafından sağlanacak hakları anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle meydana gelen facianın 5510 sayılı Kanun karşısındaki durumunun bir iş kazası olup olmadığını belirlemek gerekir ki Kanunun 13. maddesi hükümlerine göre meydana gelen kaza bir "iş kazası"dır. Nitekim olay sigortalının işyerinde bulunduğu sırada ve işveren tarafından yürütülmekte olan bir iş nedeniyle meydana gelmiş, sonucu ile arasında uygun illiyet bağı bulunan bir kaza sonucu sigortalılar bedenen veya ruhen özre uğramıştır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


12)  


Saadet Zincirleri İle Kolay Yoldan Para Kazanmak İsteyen Gençlerimizi Kandırıyorlar!

Geçen hafta Mecdiyeköy’de bir kafede otururken arkamda oturan kızın anlattıkları şeyler bir yerlerden tanıdık geldiğinden arka masaya bir an için kulak verdim.

2 yıl öncesine dek hemşire olduğunu söyleyen ama artık çok para kazandığı için bu mesleği yapmak zorunda olmadığını ballandıra ballandıra anlatan ablamız anlattığı sistem sayesinde biraz çalışarak aylık yüksek bir meblağ kazandığını ve hayallerine kavuştuğunu, ülke ülke gezdiğini ve hatta en son geçen hafta Dubai’de tatilde olduğunu karşısında bulunan iki kişiye son derece profesyonel bir şekilde anlatıyordu.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.