2B TAPU İADE MAĞDURLARINDAN İMZA KAMPANYASI

 Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde yasalaştırdığı 2B Kanunu, tapusu iptal olanlara umut ışığı oldu. Yasaya eklenen iade hakkıyla(Madde 7) herhangi bir bedel ödemeden tapuların iade edileceği hakkı verilmiş olup, açılan davaların sonlanacağı da yasada yer aldı.

Ancak geçen süre zarfından haklarını alamayan vatandaşlar www.change.org'da
imza kampanyası başlatarak şu ifadelere yer verdi.

Bu kampanyayı imzalamak için tıklayınız

"40 yıldır bekleyen hakkımızı almak için büyük umutlarla Milli Emlak Müdürlüğüne iade talebimizi yaptık. İade talep süresinin(2 yıl) bitimine kadar sabırla bekledik. Ancak imar kadastrosu yapılırken bizim adımız geçmediği gerekçesiyle Mülkiyet haklarını hiçe sayan bir şekilde iade taleplerimiz reddedilmiştir. Bu red sebebi karşılığında büyük bir hayal kırıklığı yaşadık."

2B kanununda bize tanınan iade hakkına göre tapularımızın iade edilmesi ve mağduriyetin giderilmesi için Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’dan Başbakanımız Binali Yıldırım’dan ve Maliye Bakanımız Naci Ağbal’dan yardım istiyoruz.

2/A veya 2/B belirtmelerinin terkini ve iade edilecek taşınmazlar

2B KANUNU

MADDE 7 – (1) İlgililer tarafından idareye başvurulması ve idarece bu başvuru üzerine veya resen yapılan inceleme ve araştırma sonucunda doğruluğu tespit edilmesi hâlinde;

a) Tapu ve kadastro veya imar mevzuatına göre ilgilileri adına oluşturulan ve tapuda halen kişiler adına kayıtlı olan taşınmazlardan Hazine adına orman sınırı dışına çıkarıldığı gerekçesiyle tapu kütüklerine 2/A veya 2/B belirtmesi bulunan veya konulan taşınmazların tapu kayıtları bedel alınmaksızın geçerli kabul edilir ve tapu kütüklerindeki 2/A veya 2/B belirtmeleri terkin edilerek tescilleri aynen devam eder, aynı gerekçeyle bu nitelikteki taşınmazlar hakkında dava açılmaz, açılan davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda tapularının iptaliyle Hazine adına tesciline karar verilen, kesinleşen ve tapuda henüz infaz edilmeyen taşınmazlar hakkında da aynı şekilde işlem yapılır. Ancak bu kararlardan infaz edilerek tapuda Hazine adına tescil edilen taşınmazlar ise, ilgilileri tarafından bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde idareye başvurulması hâlinde, bedelsiz olarak önceki kayıt maliklerine veya kanuni mirasçılarına iade edilir.

b) Özel kanunları gereğince Devlet tarafından kişilere satılan, dağıtılan, trampa edilen, bedelli veya bedelsiz olarak devredilen veya iskânen verilen ya da özelleştirme suretiyle satılanlar ile hisseleri devredilen özel hukuk tüzel kişileri adına kayıtlı olan ancak daha sonra Hazine adına orman sınırı dışına çıkarıldığı gerekçesiyle tapu kütüklerine 2/A veya 2/B belirtmesi konulan taşınmazların tapu kayıtları geçerli kabul edilir, aynı gerekçeyle bu nitelikteki taşınmazlar hakkında dava açılmaz, açılan davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda Hazine adına tescil edilenler ise, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde ilgilileri tarafından idareye başvurulması hâlinde önceki maliklerine veya kanuni ya da akdî haleflerine bedelsiz olarak iade edilir. Ancak, bu kişilerden taşınmazlarına karşılık daha önce yer verilenlere veya bedeli ödenenlere iade işlemi yapılmaz.

Bu kampanyayı imzalamak için tıklayınız

BİNLERCE KİŞİYE 2B MÜJDESİ

2B TAPU İADE MAĞDURLARINA UMUT IŞIĞI

Anahtar Kelimeler:
2BMağdurTapu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ümraniyeli 1 yıl önce

İmza kampanyasını lütfen tüm mağdurlara ulaştırmaya çalışalım. yılların probleminin çözümü için umut ışığı henüz sönmedi

Avatar
Osman 1 yıl önce

İade başvuruları reddedilip daha tebliğ edilmeyen binlerce kişi var. niye tebliğe çıkarılmıyor bilmiyorum. bu yasa ile düzenleme mi yapılacak acaba. inşAllah öyle olur.

Avatar
İsmail Koç 1 yıl önce

Aah be böyle mağdur olmuş çok insan var. Devlet bu işe çözüm bulmalı artık.