32. Asliye Ceza Mahkemesi: Tahliyeler derhal uygulansın; karar kesin, uygulamayan suç işler
29. Asliye Ceza Mahkemesi, 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararını yok hükmünde olduğuna karar verirken, 32. Asliye Ceza Mahkemesi de, "Sulh Ceza Hakimliği'nin suç işleme ihtimaliyle karşı karşı kalma durumuna düşülebilecekleri" uyarısını yaptı. Ayrıca 10. Sulh Ceza Hakimi ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak HSYK'ya bildirimde bulundu.

29. Asliye Ceza: Sulh Ceza'nın kararı yok hükmünde

Yapılan açıklamada, 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kesin olarak görevlendirildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: "Mahkememizce verilen tahliye kararları usul yasasına uygun, kesin ve itiraza tabi olmayıp, derhal uygulanması gereken kararlardandır. Bir başka Sulh Ceza Mahkemesi kararlarımızı değerlendirme ve yok sayma şeklinde karar vermesi usul hukukuna uygun değildir. Mahkememizce verilen tahliye kararını yerine getirmeyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı infaz ve İlamat Bürosu, tahliye kararımızı engellemek için mahkememiz kararını yok sayma yönünde karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi ile diğer ilgili kurum ve kişiler Anayasanın 90. Maddesi gereğince iç hukukumuz haline gelen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenen ve kabul edilen 'özgürlük ve güven hakları ihlal etme' durumu ile TCK'nın 109 maddesinde düzenlenen hürriyeti tahdit suçu işleme ihtimali ile karşı karşıya kalma durumuna düşebilecekleri açıktır."

32. Asliye Ceza mahkemesi kararında direnerek ayrıca şunları belirtti:

"CMK 36/2 Maddesi "İnfaz edilecek kararlar Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilir"  hükmü gereğince şüphelilerin tahliyesine yönelik mahkememizin yukarıda numaraları yazılı yedi ayrı değişik iş sayılı kararlarımızın yerine getirilmesi için ilgi sayılı yazınız ile iade edilen tahliye müzekkereleri yazımız ekinde gönderilmiştir.

Gereği rica olunur."

'Sulh Ceza Hakimi suç işliyor'

32. Asliye Ceza Mahkemesi de ikinci bir karar yayınlayarak "Tahliye kararı derhal uygulanmalı" dedi ve kararı savcıya hem UYAP yoluyla hem de ıslak imzalı olarak yolladı. Tahliye kararını uygulamayanların 'hürriyeti tahdit' suçu işlediği uyarısını yaptı.

İşte o karar;

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.