'4 eski bakan hakkında yakalama kararı çıkartılabilir!'

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab, ABD'de New York savcısı Preet Bharara tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

Ceza Hukukçusu Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun soruşturmanın nereye kadar gideceğini Amerikan otoriteleri ve savcının karar vereceğini söyledi.  Bir diğer Ceza Hukukçusu Celal Ülgen ise Zarrab soruşturmasının  İnterpol’ü hem de uluslarası mahkemeleri harekete geçireceğini belirtti.

İşte hukukçuların Hukuki Haber’e özel o açıklamalar:
 
CEZA HUKUKÇUSU AV. CELAL ÜLGEN:

“ÖZEL İŞLEM” DİYEBİLECEĞİMİZ BİR KARARLA SERBEST BIRAKILMIŞTI
Reza Zarrap, bilindiği gibi, Türkiye'de 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları kapsamında tutuklanmış, bir süre sonra “özel işlem” diyebileceğimiz bir kararla serbest bırakılmıştı. Bu kez Reza Zarrab’ın, Miami’de İran'a karşı uygulanan yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamaları ile ilgili olarak soruşturulduğunu ve çıkarıldığı mahkemede tutuklandığını görmekteyiz. 
 
CEMAAT ÖRGÜTLENMESİ OLDUĞU İMAJI VERİLEREK SORUŞTURMA KÜLLENMİŞTİR
 Bu soruşturmanın FBI tarafından yürütüldüğünü,   Suçlamalar arasında Kara Para Aklama savının önemli bir yer tuttuğunu ve bu eylemlerle ilgili olarak eylem bacaklarının ve suçlamaların Türkiye’ye de ulaşacağı kamuoyunda tartışılmaktadır. Gerçekten Türkiye’de Kara Para Aklama ayağı olarak kabul edilecek uygulamalar ve işlemler yeterince irdelenmemiş salt 17 ve 25 Aralık operasyonlarının bir cemaat örgütlenmesi olduğu imajı verilerek soruşturma küllenmiştir. 

4 BAKANLA İLİŞKİLERİNİN DE MERCEK ALTINA ALINMASI BEKLENEBİLİR
Şimdi ABD'de yapılan bu soruşturma sonucu nedensellik bağlarının ve suçun unsurları ile Türkiye üzerindeki siyasetçilerin etkin rolünün ortaya çıkması durumunda bu suçlarla ilgili Reza Zarrabın eski dosyasının Türk yargısı tarafından da inceleme ve irdelenmesi zorunluluğu ortaya çıkabilir. Ve de bu zatın eski 4 bakanla ilişkilerinin de mercek altına alınması beklenebilir.

 FBI ETKİ ALANINA GİRMEYEN ÜLKE YOK
Ayrıca Amerika Mahkemeleri ve FBI bizde olduğu gibi emirle hareket eden kuruluşlar olmadığı gibi yetki alanları ve güçleri oldukça yaygındır. Amerika Mahkemesi kararına Avrupa’da uymayan veya etki alanına girmeyen bir ülke tanımamaktayım. (Biz de dahil)

 İNTERPOL’Ü VE HEM DE ULUSLARASI MAHKEMELERİ HAREKETE GEÇİRECEK
Amerikan Şirketlerinin ve Amerika Yurttaşlarının ayrıca koruma zırhı görevi yapan bu mahkemeler Amerika Ulusal Yararları ve Amerika Düşmanlarına karşı gelme amacı söze konusu olduğu zaman ise deyim yerinde ise Aslan kesilirler. Bu yüzden bundan sonraki prosedür hem İnterpol’ü ve hem de uluslarası mahkemeleri harekete geçirecek ve sorumluluğu olan ülkelere ve politikacılara da ağır soruşturmalar ve yaptırımlar uygulanması olasılığı kuvvetlenecektir.

CEZA HUKUKÇUSU YRD. DOÇ. DR. GÜNAL KURŞUN

DEMEK Kİ BİR ŞEYLER VARMIŞ
Soruşturmanın nereye kadar gideceğini Amerikan otoriteleri ve tabi ki Savcı belirleyecek ama şunu söyleyelim:
Demek ki ortada bir şeyler varmış, demek ki dumanın çıktığı yerde bir ateş yanmaktaymış. Bizim yargı sistemimiz tespit edemedi ama Amerikan yargısı şu anda bunu tespit ediyor. Tabi yine suçsuzluk karinesini bağlı kalmak lazım.   
 
GÜNÜN BİRİNDE HER TÜRLÜ YAPILAN YANLIŞ AÇIĞA ÇIKAR
Zarrab’ın olası bir mahkumiyeti durumu bizim yargı sitemizin ne kadar yanlış kararlar verebileceğini gösteriyor. Şunu da söyleyelim ki siyasi olarak da tarafsız ve bağımsız yargının görev yaptığı yerlerde herhangi bir mesele öyle birilerinin önüne yatmakla halledilemiyormuş. Bunu da gördük. Yanlışı bir başka yanlışla giderebilmenin ikinci bir hali yokmuş. Güneşin altında hiçbir şey gizli kalmaz. Günün birinde her türlü yapılan yanlış açığa çıkar.

TÜRKİYE’DEKİ ŞİRKETLER İNCELENEBİLİR
Savcı Türkiye'deki şirketleri incelemeye alması mümkün. Bir kere bizim Adalet Bakanlığı'mızla resmi temasa geçeceğini ve bir iş birliği isteyeceğini düşünüyorum. Çünkü suçla mücadele konusunda devletlerin ortak hareket etme yükümlülüğü vardır. Bu Birleşmiş Milletlerin şartından ve Uluslararası hukuktan kaynaklanan bir yükümlülüktür.
 
ABD’nin teklifi sonucunda Türkiye işbirliğinde bulunur mu bulunmaz mı  onu zaman gösterecek. Kabul etmezse Amerikan otoriteleri o zaman başka yollar deneyebilir.

KEFALETİN REDDEDİLMESİ CİDDİ SUÇ ŞÜPHESİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR
Çok ciddi suç şüphesi olan durumlarda kefaletle başvuru isteği reddedilebiliyor. Özellikle de söz konusu kişinin kaçma olasılığı varsa… Zarrab oldukça zengin birisi. Dolayısıyla kefaletini yakıp gidebilir.

4 ESKİ BAKAN HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILABİLİR
Amerika dört eski bakan hakkında yani Reza Zarrab'la ilişkili eski bakanlar hakkında İnterpol üzerinden yakalama kararı çıkartılabilir. Böyle bir hakkı var. Burada bir suç iddiası varsa suçta izi bulunan ve suça iştirak eden kişilerin kim olduğuna bakmaksızın Amerikan makamları bunu yapabilir.

Hukuki Haber - ÖZEL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.