40 bin öğretmen, 30 bin polis atanabilecek
TORBA TEKLİF YASALAŞTI
 
Bazı kanunlarda değişiklik yapan ‘torba teklif’, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Meclis tatile girmeden önce kanunlaşan yeni yasayla bu yıl içinde 40 bin öğretmen atanacak. Emniyet Genel Müdürlü-ğü’ne de polis alımı için 30 bin kadro verilecek. Yasa gündelik hayatı ilgilendiren birçok köklü yenilik getiriyor:
 
YENİ KADROLAR AÇILDI
 
Kabul edilen maddelere göre, bu yıl içinde 40 bin öğretmen ataması yapılabilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne polis alımı için 30 bin kadro verilecek. Teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı’na 30 bin 950, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 6, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na 167, Diyanet İşleri Başkanlığı’na 25, ÖSYM’ye 7, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na 5, YÖK’e 5, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne de 300 kadro ihdas ediliyor.
 
BAŞKENT GAZ’A SATIŞ
 
Kanuna göre, Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin yüzde 20 oranındaki hissesi, özelleştirme kapsam ve programına alınarak yüzde 80 oranındaki hissenin satışıyla birlikte özelleştirilecek. Böylece, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğü’nün Botaş’a ve Hazine’ye olan borçlarının bir an önce ödenmesi amaçlanıyor.
 
ÖSYM ŞİRKET KURACAK
 
ÖSYM, sınav faaliyetlerini sürdürmek için şirket kurabilecek veya kurulmuş olana katılabilecek. ÖSYM Başkanı ve başkan yardımcıları kurulan şirketlerde görev alabilecek. ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 6 ay, cevap kağıtları ise 1 yıl sonra imha edilecek. Soruların hazırlandığı, basıldığı, dağıtıldığı, muhafaza edildiği ve sınavların yapıldığı binalarda sınav öncesi ve esnasında sinyal karıştırıcı cihazla güvenlik sağlanacak.
 
KİRACILARLA İLGİLİ DÜZENLEME ERTELENDİ
 
İşyeri kiralarında; Türk Borçlar Kanunu’nun, ‘kira ilişkisinin devri’, ‘kiralananın sözleşmenin bitiminden önce geri verilmesi’, ‘önemli sebepler’, ‘bağlantılı sözleşme’, ‘kiracının güvence vermesi’, ‘kira bedeli’, ‘’kiracı aleyhine düzenleme yasağı’, ‘konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin sona ermesi’ ile ‘dava sebeplerinin sınırlılığı’ başlıklı maddeleri, 1 Temmuz tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmayacak. Bu durumda, kira sözleşmelerinde bu maddelerde belirtilmiş olan konulara ilişkin olarak sözleşme serbestisi gereği kira sözleşmesi hükümleri uygulanacak. Kira sözleşmelerinde hüküm olmayan hallerde, Borçlar Kanunu hükümleri uygulanacak.
 
SON SINIFTA OKUYAN TIP ÖĞRENCİSİNE MAAŞ
 
- Meclis’ten geçen Torba Yasa ile birlikte tıp fakültesi son sınıfında okuyan öğrencilere, uygulama çalışmaları karşılığında aylık ödenecek.
 
- Kamuda çalışan sigortalılar ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin tedavi amacıyla yurtdışına gönderilmeleri durumunda, refakatçilerinin konaklama giderleri karşılanacak.
 
- Linyit sahaları, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirilecek.
 
- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yurt dışında da teşkilatlanabilecek.
 
- Yasaya göre İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinden yapılan vergi kesintileri için dava açılmayacak.
 
-  Yasaya göre medya hizmet sağlayıcıları, elde ettikleri ticari iletişim gelirlerini, o dönemde gelir elde etmemişlerse bile beyan edecek.
 
Emekliye fakirlik yardımı
 
Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olanlar veya bu kuruluşlardan aylık alanlardan fakir ve muhtaç durumda bulunanların hane içindeki kişi başına düşen geliri, 16 yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Depre ve sel gibi doğal afetlerden zarar görenler ile şehit yakınları ve gaziler de bu yardımlardan yararlanabilecek.
 
Depremzedelere yeni hak
 
1999 yılında meydana gelen Marmara depreminin ardından işyeri ihtiyacını karşılamak üzere yapılan ve hak sahiplerine teslim edilen işyerlerinin borç taksitleri, hak sahipleri tarafından üst üste 3 kez ödenmezse ve hak sahipleri de hakkından vazgeçerse, İl İdare Kurulu kararı ile hak sahipliği düşürülecek. Bu durumda hak sahipleri tazminat ödemeyecek, düşürülme tarihine kadar ödenen miktar da faiziyle birlikte hak sahibine iade edilecek. Yeni yasayla birlikte, hak sahibi olup da kendilerine teslim edilen işyerlerini son 2 yıl içinde fiilen kullanmayanlar da bu haktan faydalanacak.Star
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.