5 yılda 207 yeni cezaevi yapımı planlanıyor
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gelecek 5 yılda 207 yeni cezaevi yapımının planlandığını, bunlardan 75'inin inşaat, 53'ünün proje, 50'sinin planlama, 29'unun ise ihale aşamasında olduğunu bildirdi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın konuya ilişkin yazılı soru önergesini yanıtlayan Ergin, tutuklamalarla ilgili tasarrufların, bağımsız yargı mercilerinin görev, yetki ve sorumluluğunda bulunduğunu belirtti.

Yargı yetkisinin kullanımı kapsamında kalan işlem ve tasarruflara, Bakanlık veya herhangi bir makam, merci, organ veya kişi tarafından müdahalede bulunulmasının sözkonusu olmadığını ifade eden Ergin, son yıllarda alınan yasal ve yapısal önlemlerin, yargılama süreleri ile tutukluluk oranlarında da önemli iyileştirmeler sağladığını kaydetti.

Ergin, cezaevlerindeki tutukluluk oranının, 2001 yılında yüzde 50.4'lük oranla en üst seviyeye çıktığını belirterek, toplam tutuklu sayısının 28 bin 520 olduğu 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle bu oranın yüzde 21.6 seviyesine indiğini bildirdi. Ergin, ülkede yıllık ortalama 3 milyon ceza davasının işlem gördüğü dikkate alındığında, tüm ceza davalarındaki tutukluluk oranının yüzde 0.95 düzeyinde seyrettiğini vurguladı.

Bakan Ergin, Uluslararası Cezaevi Çalışmaları Merkezi'nin verilerine göre, Türkiye'nin 10 Haziran 2013 tarihi itibariyle yüzde 21,6 düzeyindeki tutuklu oranıyla, İsviçre, Hollanda, İtalya, Belçika, Danimarka, Yunanistan, Letonya, Malta, Macaristan, Fransa, İsveç ve Estonya gibi Avrupa ülkelerinden daha ileri seviyede olduğunu bildirdi.

Cezaevlerinin onarımı için son 10 yılda 97 milyon 524 bin TL harcandığını kaydeden Ergin, uluslararası normlara uymayan, fiziki şartları ve kapasiteleri itibariyle eğitim ve iyileştirmenin kısıtlı yapıldığı ya da yapılamadığı küçük ilçe cezaevlerinin kapatıldığına dikkati çekti. Kapatılan cezaevleri yerine sağlıklı, güvenlikli, elektronik donanımlı, çağdaş infaz anlayışına uygun yeni cezavleri yapılmasının zorunluluk arz ettiğini ifade eden Ergin, gelecek 5 yılda 207 yeni cezaevi yapımının planlandığını, bunlardan 75'nin inşaat, 53'ünün proje, 50'sinin planlama, 29'unun ihale aşamasında olduğunu kaydetti.

Ergin'in verdiği bilgiye göre, toplam kapasitesi 147 bin 304 olan cezaevlerinde 131 bin 649 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunların 103 bin 129'u hükümlü, 28 bin 520'si ise tutuklu.

Kadın cezaevlerinde 2 bin 297, çocuk cezaevlerinde ise 736 kişi kalıyor.

Geçen yıl cezaevlerinde 260 kişi öldü

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 2012 yılında ceza ve infaz kurumlarında bulunurken hayatını kaybeden hükümlü ve tutuklu sayısının 260 olduğunu bildirdi.
5 yılda 207 yeni cezaevi yapımı planlanıyor. 
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Ergin, ceza ve enfaz kurumlarında yaşamını yitiren 260 hükümlü ve tutukludan 224'ünün doğal sebeplerden, 34'ünün intihar ederek, 2'sinin ise diğer tutuklu ve hükümlülerin saldırısı sonucunda yaşamlarını yitirdiklerini aktardı.

Ergin, Cumhuriyet başsavcılıkları kanalıyla Bakanlığa yapılan bildirimlere istinaden, 16 Mart 2013 tarihi itibarıyla, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan rapor bekleyen 128 hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, Adli Tıp Kurumu'nun bu başvuruları 15 gün içinde sonuçlandırdığını hatırlattı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.