6 ilçede 15 gün sıkıyönetim!
Polisin, 2010 yılında İstanbul Üniversitesi için bir yıl süreyle, Tunceli’de 2005’te il genelinde bir aylık aldığı ve büyük tartışma yaratan genel arama kararlarından bir örneği de Ankara ’da verildi. Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararına göre polis, 13-27 Şubat tarihleri arasında Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar ilçelerinde genel arama yapabilecek. Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras, “Bu karar sıkıyönetim dönemlerinde uygulanıyordu. Ankara’da 3 milyon kişi olağan şüpheli olarak görülüyor” dedi.
 
Ankara Emniyet Müdürlüğü valilik kanalıyla 12 Şubat 2014 tarihinde asayişin sağlanması için Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar ilçelerinde 15 gün süreyle kişilerin üstleri, araçları ve özel evraklarının önleme amaçla aranabilmesi için başvurdu. Emniyet talebin gerekçesinde, “Milli güvenlik ve kamu düzeninin, genel sağlık ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silah, patlayıcı madde veya eşyanın tespiti amacıyla, hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca doğabileceğine” dayandırarak genel arama talebinde bulundu.

>> Ankara Barosu’ndan 'Sıkıyönetim Araması'na itiraz

3 milyon kişi olağan şüpheli
 
Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi, emniyetin bu talebini olumlu bularak 15 gün için genel arama kararına imza attı. Mahkeme kararında, “Adli Önleme ve Arama Yönetmenliği’nin 19 ve 20. maddelerinin devamı uyarınca Ankara Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nün talebinin kabulü; merkez ilçeler Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar’da polis sorumluluk bölgelerinde 13 Şubat 2014 ila 27 Şubat 2014 tarihleri arasında 15 günlük süreyle kişilerin üstleri, araçları ile özel kâğıtlarının, eşyalarının önleme amacıyla kanun ve yönetmenlikteki sınırlamalar göz önünde tutulmak kaydıyla arama yapılmasına izin verilmiştir” denildi.
 
Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras, bu kararla arama izni verilen bölgelerde yaşayan 3 milyon Ankaralının olağan şüpheli duruma düşürüldüğünü belirterek, kararı şöyle eleştirdi: “Bu karar CMK hükümlerine açık aykırılık gösterdiği gibi dayanak olarak gösterilen yönetmenliğe de aykırı. Söz konusu yönetmenlik maddeleri somut olarak yerleşim yerinin ve aramanın geçerli olacağı zamanın belirlenmesine hükmediyor. Ancak bu karar genel bir karardır. Tüm kent şüpheli durumuna düşürülmüştür. Yasa ve yönetmenlik hükümlerine kesinlikle aykırı bir karardır. Hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Bu kararla başkentte görünmez bir sıkıyönetim ilan edilmiş. Sıkı yönetim dönemlerinde, olağanüstü hal ilanlarında alınan kararlarla aynıdır. Bu tür kararlar olağanüstü dönemlerde sıkıyönetim ilan edildiğinde alınıyordu. Bu kararı baronun Yönetim Kurulu toplantısında ele alacağız ve temyizi için başvuracağız.” (Fevzi KIZILKOYUN / Radikal)

Ankara Emniyeti'nden Arama Açıklaması

Ankara 10’uncu Sulh Ceza Mahkemesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün valilik kanalıyla yaptığı başvuru üzerine Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar’da genel arama kararı vermişti. Ankara'da genel arama kararıyla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada yapılan ihbarlar ve alınan istihbari bilgiler neticesinde, 30 Mart seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılmasının amaçlandığı vurgulandı.

6 İLÇEYİ KAPSIYOR

Ankara 10'uncu Sulh Ceza Mahkemesi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün valilik kanalıyla yaptığı başvuru üzerine Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar'da genel arama kararı vermişti. Kararın tepki çekmesinin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü, Ankara'da 3 milyon kişiyi kapsayan arama kararı konusunda açıklama yaptı. Yazılı açıklamada, arama kararının "rutin işlem" olduğu bildirildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılana açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İlimizde bazı yazılı ve görsel medyada ve haber portallarında yer alan "Ankara İlçelerinde Ohal Araması – Başkent'te İzinsiz Arama Yetkisi" başlıklarında yer alan haber ve yorumların yanlış ve maksatlı oldukları anlaşılmış olup açıklama yapılması zarureti hâsıl olmuştur. Buna göre;

BAŞKENT OLMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

İlimizin Başkent olması sebebiyle tüm kamu kurum kuruluşlarının merkez ve taşra yapılanmaları, yabancı devlet temsilcilikleri gibi hassas noktalarının fazlalığı yanı sıra, gerek toplantı ve gösteri yürüyüşleri ile spor etkinlikleri bakımından yoğun aktivitesi bulunan bir şehirdir.

2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve kapsamına giren yerler ve yakın çevrelerinde, halkın topluca bulunduğu veya toplanabileceği yerlerde eğitim ve öğretim özgürlüğünün sağlanabilmesi amacı için her derecede öğretim ve eğitim kurumlarının çevresi ile umuma açık yerlerde yerleşim yerlerinin giriş ve çıkışlarında işlemler mevzuta uygun yapılmaktadır.

5149 Sayılı Spor Müsabakalarında Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine dair Kanuna göre müsabakaların yapılacağı spor alanlarının çevresinde işlemler kanuna uygun olarak yürütülmektedir.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FAALİYETLERİNİN TESPİTİ İÇİN

Terör örgütlerinin faaliyetlerinin tespiti ve önlenmesi, Milli Güvenlik ve Kamu Düzenin, Genel Sağlık ve Genel Ahlakın veya başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması ve bulundurulması yasak olan her türlü silah patlayıcı madde ve eşyanın tespiti amacıyla meydana gelebilecek olayların önlenmesinde gereken işlemler yine mevzuata uygun yapılmaktadır.

YEREL SEÇİM GÜVENLİĞİ VURGUSU

Terör örgütleri faaliyetleri açısından intikal eden istihbarı bilgi ve ihbarlar ile 30 Mart 2014 tarihînde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri kapsamında propaganda ve seçim faaliyetlerinin güvenli ortamda yerine getirilmesi için önlemler kanuna uygun olarak yürütülmektedir.

"RUTİN İŞLEM"

Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinin 19 ve 20. Maddeleri, PVSK Ek-1 Maddesi ve CMUK 94 Maddesi gereğince, kişilerin hak ve hürriyetlerinin korunması amacıyla, Sulh Ceza Mahkemelerinden "süreli" olarak rutin arama kararlan talep edilmekte olup, Yetkili Mahkemelerin kararı doğrultusunda belirtilen yerlerde önleme amacıyla kanun ve yönetmelikte belirtilen sınırlamalar çerçevesinde umuma açık yerlerde, şehir giriş çıkışlarındaki uygulama noktalarında önleme araması mevzuatımıza uygun olarak yapılmaktadır.

Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliğinin 19. maddesinde açıkça belirtildiği üzere, konutta, yerleşim yerinde ve kamuya açık olmayan özel işyerlerinde ve eklentilerinde önleme araması yapılmasının söz konusu olmadığı ile haberlerde yer alan mahkemelerden alınan önleme arama karar uygulamalarının uzun yıllardan beri rutin olarak yapıldığı hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

3 MİLYON KİŞİYİ KAPSIYOR

3 milyon Ankaralı'yı yakından ilgilendiren karar ile polis 13 Şubat'ta başlayan ve 27 Şubat'a kadar devam edecek izne göre polis, yaklaşık 3 milyon Ankaralının yaşadığı bu ilçelerde aralıksız üst, araç ve özel evrak araması yapabilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.