81 ilden Mahkeme'ye dilekçe yağdı Kantarcıoğlu'nun istifası istendi

Diyarbakır'da Memur-Sen ve Gönül Köprüsü Derneği bünyesinde bulunan çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Suriçi ilçesindeki PTT işletmesi önünde basın açıklaması yaptıktan sonra altına imza attıkları dilekçeleri taahhütlü olarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdi. STK'lara yoldan geçen vatandaşlar da destek verdi. Sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan Gönül Köprüsü Derneği Başkanı Ahmet Ay, milletin yetkisini alan yasama organının anayasa değişikliğini yaptığını ve sözü halka bıraktığını hatırlattı. Ay, "Biz ülkemizin yeni bir sıkıntı yaşamaması ve sürecin sağlıklı yürümesi için davaya müdahil olma talebinde bulunduk. Mahkemenin aydınlık yarınlar için onurlu ve eşitlik için karar vereceğine inanıyoruz." dedi. Ardından Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Yasin Yıldız da kısa bir konuşma yaptı. Daha sonra STK'lar, 'Davaya katılma talebi ve üye Fulya Kantarcıoğlu'nu istifaya davet' başlığıyla yazdıkları dilekçeleri PTT'ye teslim etti.

Kahramanmaraş'ta da bir grup avukat ve sivil toplum kuruluşu, davaya müdahil olmak için Valilik kanalıyla başvuruda bulundu. Burada bir de basın açıklaması yapan Avukat Yusuf Bülbül, "Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay arasında geçen konuşma nedeniyle Fulya Kantarcıoğlu'nun davadan çekilmesi yönünde talepte bulunuyoruz.'' diye konuştu. Kahramanmaraş Barosu Başkanı İsmail Kahveci de, iptal davasının ancak yasa yürürlüğe girdikten sonra açılabileceğini kaydetti.

Kayseri'de de benzer görüntüler vardı. Çok sayıda sivil toplum örgütünü bünyesinde barındıran Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri de diğerleri gibi hem müdahillik talebinde bulundu hem de Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu'nun davadan çekilmesini talep eti. Teşekkülün sözcülüğünü yapan Ahmet Taş, dilekçeyi Kayseri Valiliği'ne teslim ettikten sonra yaptığı açıklamada, davaya millet adına müdahil olduklarını ifade etti.


Herkes davaya müdahil olmak için başvurabilir

Sivil Dayanışma Platformu (SDP), temel hak ve özgürlükleri önemseyen herkesi Anayasa Mahkemesi'ndeki davaya müdahil olmaya çağırdı. İsteyenlerin www.sivildayanismaplatformu.org isimli internet adresinden dilekçe örneğine ulaşabilecek. Bu dilekçe ile birlikte kaymakamlık ve valiliklere başvurarak Yüksek Mahkeme'deki davaya müdahil olunabilecek.

Oktay'la görüşmesi dinlemeye takılmıştı

Sivil toplum kuruluşlarının, iptal davasından çekilmesini istediği Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında yasal telefon dinlemelerine takılmıştı. Kantarcıoğlu, gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'a, mahkeme ve iptal davası ile ilgili bilgiler veriyordu. Oktay da bu bilgileri, davayı açan CHP'nin o dönemki lideri Deniz Baykal'a aktarıyordu.

Bu görüşmelerin birinde Oktay, Kantarcı-oğlu'na, anayasa değişikliğinin geçmemesi için şehir şehir dolaştığını söylüyordu. Mahkeme Üyesi de, "Büyük hizmet yapıyorsunuz." sözleriyle kendisine destek çıkıyordu. İzmir, Uşak ve Almanya'da konferanslar verdiğini anlatan eski Bakan'a, "Deneyimi olan insanların bunları aktarmasını ben çok büyük bir hizmet olarak nitelendiriyorum." diyordu. Oktay da konuşma metnini kendisine ulaştıracağını söylüyordu. Kantarcıoğlu'nun karşılığı, "Tabii çok memnun olurum. Paylaşmak lazım, eleştiri bile alınsa onun bir faydası var, bir yeni ufuk açıyor. Kendimizi de yenilemiş oluyoruz." şeklindeydi.

Oktay, kritik kararı verecek Kantarcıoğ-lu'ndan, mahkemenin muhtemel bir davada iptal kararı verip vermeyeceğini de öğrenmek istiyordu. O da, davada vereceği oyla ilgili 'ihsas-ı rey' niteliği taşıyan bilgiler veriyordu. İSTANBUL ZAMAN

DİYARBAKIR, KAHRAMANMARAŞ, KAYSERİ CİHAN


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.