9. Ceza Dairesi neden dağıtılıyor?
Son yargı paketiyle üyeleri yeniden belirlenen Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, yeni iş bölümü çalışmaları kapsamında 9. Ceza Dairesi’ni tasfiye etme kararı aldı. Başkanlık Kurulu’nun, bu amaçla dairenin başkan ve üyelerini dağıtarak, diğer dairelerde görevlendireceği belirtildi.

Bu tür bir rotasyonun iyi olacağını söyleyen hukukçular olduğu gibi Dairenin tümden değişmesinin normal olmadığını belirten hukukçular da var.

DAİRENİN TÜMDEN DEĞİŞMESİ NORMAL BİR UYGULAMA DEĞİL  

Bazı hukukçular haksızlık yapıldığını ileri sürerek, 9. Ceza Dairesi'nin 'Paralel'le mücade için değil, çok önemli 'dosya'larla ilgili dizayn edildiğini savundu. Daireye düşen iş bölümünde çok kritik maddelerin olduğuna dikkat çekilerek 9. Ceza Dairesi'nin tümden değişmesinin normal olmadığı belirtildi.

Yargıtay Ceza Daiereleri İş Bölümünde 9. Ceza Dairesi'nin bakacağı işlerin ana başlıkları arasında; Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar, Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar, Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Millî Savunmaya Karşı Suçlar, Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk ve Yabancı Devletlerle Olan İlişkilere Karşı Suçlar gibi ana suç başlıkları yer alıyor.
HUKUKİ HABER'e konuşan hukukçular, 9. Ceza Dairesi'nin tamamen dağıtılmasına ilişkin verdikleri demeçte;

Bu değişiklikle, dairenin teamüllerinin, yerleşik içtihatlarının değişebileceğini belirterek; iş bölümünde suç tiplerindeki temyiz incelemelerinde bu dosyalarda uzmanlaşmış üyelerin tamamen değiştirilmesinin ilgili dairedeki işlerde ve de Yargıtay'daki iş bölümü dağılımında kaosa neden olabileceği belirtmektedir.

Soyut iddialarla daire üyelerinin zan altında bırakılmasınında yanlış olduğunu belirten hukukçular, dairenin tamamen yeniden dizayn edilmesi ve sistemin değişmesi ile bu kapsamındaki suçlardan yargılananların sistem oturana kadar mağdur olabileceğini ya da tam tersi durumların ortaya çıkabileceğini vurguladı.

9. Ceza Dairesi'ne düşen işler arasında Türk Ceza Kanunu'ndaki Suç İşlemek İçin Örgüt Kurma, Cumhurbaşkanına Hakaret, Anayasayı İhlal, Hükümete Karşı Suç, Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama, Yasaklanan Bilgilerin Casusluk Maksadıyla Temini, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Yasa kapsamındaki suçlar, Terörle Mücadele Yasası'nda belirtilen çok kritik suçlar yer alıyor. (hukukihaber.net) 

YARGITAY CEZA DAİRELERİ İŞBÖLÜMÜ'NDE

9. CEZA
 DAİRESİ'NİN TEMYİZ İNCELEMESİ YAPTIĞI SUÇLAR ŞÖYLE; 

Hukuki Haber

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
umutsuz vaka 3 yıl önce

darısı 11.hukuk dairesinin başına.

Avatar
ömer faruk 3 yıl önce

olağan hukuk devletinde yargı organları tam anlamıyla bağımsız olduğu için siyasi saiklerle müdahaleye maruz kalmaz.eğer bir yargı organı ya da üyesi hukuk sınırlarını ihlal etmişse ve bunu kötüniyetli olarak icra edip hukuk devletine olan güvenin sarsılmasına sebep olmuşsa uygulanacak prosedür bellidir.gerekli soruşturma neticesinde adli veya idari yaptırıma tabi olur.yargıtay ın 9. ceza dairesi üyeleri de eğer ki mesleklerini ifa ederken bir usulsüzlük,görevi kötüye kullanma niteliğinde cürüm işlemişlerse bahsettiğim gibi ilgili süreç işler ancak belli bir siyasi zümrenin politikalarına aykırı olduğu için veya paralel devletle mücadele adı altında cadı avından farksız işlemlerle gerek vatandaşın yargı erkine ve hukuk devletine itimadı kalmamış oluyor gerekse hakimlerin tam anlamıyla bağımsız ve tarafsız karar verme imkanı ortadan kaldırılmış oluyor.daire üyelerini başka dairelere atayınca çözmeye çalıştığınız problem! ortadan kalkmış olmayacaktır

Avatar
Yılmaz 3 yıl önce

ne paralel ne de siyaset!! hukuku, yargıyı yargıtayı rahat bırakınız...