'Açığa alınmamız manidar'
17 Aralık operasyonları sonrası görevden alınan ve geçen hafta kimliği ve silahına el konulan İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse ve 7 Şubat MİT krizinde İstanbul TEM şube müdürü olan Yurt Atayün, avukatı aracılığıyla açıklama yaptı.

Polis müdürleri Yurt ve Köse, herhangi hukuksuz bir işleme imza atmadıklarını ifade ederek, terör örgütlerinin hedeflerinde olduklarını, silahlarına ve kimliklerine el konularak savunmasız bırakılmalarını manidar bulduklarını söyledi.

İstanbul Terörle Mücadele Müdürü iken 17 Aralık operasyonunun hemen ardından görevden el çektirilen İstanbul TEM Şube Müdürü Ömer Köse ve MİT krizinden sonra görevden alınan eski İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün’ün avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamalar şöyle:

‘SAVUNMASIZ BIRAKILMAM MANİDAR’
Ömer Köse(17 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrası görevden alınan İstanbul TEM Şube Müdürü):

“21 Mart tarihinde müvekkilimin savunması alınmadan polis başmüfettişince “görevden uzaklaştırma tedbiri” uygulanmıştır. Bu tedbir uygulanırken belirtilen gerekçe, haberde iddia edildiği gibi ‘log kayıtlarının silinmesi, yasadışı dinleme yapılması ve internete ses kaydı sızdırması’ değil, Şube Müdürlüğü yaptığı dönemde bazı adli çalışmalarla ilgili görevini yeterince ifa etmeme” iddiasıdır. Müvekkilim 6 yıldır TEM müdürlüğünde görev yaptığı dönem içerisinde Kanundan aldığı yetki ve görevlerin dışına çıkmamıştır. Bu süre zarfında defaatle Emniyet Genel Müdürlüğü müfettişlerince denetleme geçirmiş, gayri hukuki bir duruma rastlanılamamıştır. Bununla birlikte çalıştığı birim 17 Aralık operasyonları diye bilinen soruşturmalarda görev almamasına rağmen 18 Aralık günü keyfi ve hiçbir gerekçe gösterilmeden görevinden uzaklaştırılarak Müdüriyet emrine alınmıştır. Sonrasında 2 defa yeri değiştirilmiştir. Müvekkilim İstanbul Valiliğince, terör örgütlerinin açık hedefi olduğundan dolayı ‘yakın koruma’ kararıyla korunmaktadır. Açığa alınmayı gerektirecek bir disiplin suçu işlememesine rağmen, kimliğine ve silahına el konulması mücadele ettiği terör örgütlerine karşı savunmasız bırakılması Manidardır. Müvekkilim hakkında hukuka aykırı ve keyfi olarak alınan görevden uzaklaştırma kararına ve kimi basın yayın organlarında çıkan gerçeğe aykırı kişilik haklarına saldırı teşkil eden haberlerle ilgili sorumlular hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Ömer Köse Avukatı Cemalettin Mutlu

‘ZAMANLAMASI MANİDAR’
Yurt Atayün (MİT krizinden sonra görevden alınan İstanbul TEM Şube Müdürü):

“Müvekkilim 21 Mart tarihinde silahına ve kimliğine el konularak görevinden uzaklaştırılmıştır. Müvekkilim 15 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul ilinde TEM Şube müdürü olarak görevlendirilmiştir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK-KCK terör örgütüne yönelik yürütülen ve Kamuoyunda 7 Şubat-MİT soruşturması olarak bilinen soruşturmadan sonra tayin dönemi, hakkında herhangi bir idari araştırma, soruşturma olmamasına rağmen hukuk dışı ve keyfi olarak il dışına naklen ataması yapılmıştır. Son açığa alınma gerekçelerine bakıldığında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde aktif görevi olmayan, delilleri karartma ihtimali bulunmayan, görev yaptığı dönem ve sonrasında defaatle teftiş geçirmiş ve iddia edilen hususlarla ilgili hiçbir tespit yapılmamıştır. Zira, Müvekkilim 23 yıllık meslek hayatı boyunca kanunların kendisine vermiş olduğu yetki ver görevlerin dışında hukuka aykırı olarak hiçbir işleme imza atmamıştır. 17 Aralık soruşturmasından sonra böyle bir kararın alınmış olması zamanlaması ve şekli açısından manidardır.” Terör örgütlerinin açık hedefi olan müvekkilimin silahına ve kimliğine el konulması hususu kamuoyunun takdirine bırakırız. Müvekkilim hakkında hukuka aykırı ve keyfi olarak alınan görevden uzaklaştırma kararına ve kimi basın yayın organlarında çıkan gerçeğe aykırı kişilik haklarına saldırı teşkil eden haberlerle ilgili sorumlular hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunulacaktır.”

Yurt Atayün Avukatı Cemalettin Mutlu

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.