Adalet Bakanlığı'ndan açık görüş genelgesi
Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan tüm hükümlü ve tutuklulara, infaz edilen herhangi bir disiplin cezası bulunanlar da dahil olmak üzere; ‘Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmesi Hakkında Yönetmelik’in 2. bölüm ‘Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş’ alt başlıklı 15. maddesi gereğince kapalı ceza infaz kurumlarında belirtilen süreler içinde açık görüş yapılacak.

AÇIK GÖRÜŞ SÜRELERİ

Açık görüşler aşağıda belirtilen tarihlerde ve her hükümlü bir kez yararlandırılmak üzere ;

Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Balikesir L Tipi, Bursa E Tip, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir-Buca Kapalı, Kocaeli 1 ve 2 Nolu T Tipi, Maltepe 2 ve 3 Nolu L Tipi, Mersin E Tipi, Osmaniye T Tipi, Sakarya L Tipi, Silivri ,1,2,3,5,6,7 ve 8 Nolu L Tipi Kapali Ceza İnfaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara 17-18-19-20-21-22-23 Ekim 2013 tarihlerinde olmak üzere 7 gün, diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutululara 17-18-19-20-21 Ekim 2013 tarihlerinde olmak üzere 5 gün, müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara ise 17-18-19 Ekim 2013 tarihleri arasında ve Cumhuriyet başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarfından belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 3. gün süre ile açık görüş yapılacak.

ÖRGÜTLÜ SUÇLARDAN HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULARIN AÇIK GÖRÜŞ ŞARTI

Öte yandan Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile kurum idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanması istendi.

DİĞER HÜKÜMLÜLERİN AÇIK GÖRÜŞÜ

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşleriyle görüşebilecek. Ancak görüşmek isteyenler yakınların, akrabalık durumlarını resmi belgelerle ispatlamaları gerekiyor.

Anne, baba, eş, çocuk, torun, büyükanne, büyükbaba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutuklular, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapabilecek. Ancak bu durumdaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında bu hüküm uygulanamayacak.

Açık görüşler, yarım saatten az bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yapılacak. Ziyaret saati görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren başlayacak. Belirtilen gün ve saatlerin dışında görüş yapılamayacak. Bir görüş yapılan hükümlü ve tutuklulara ikinci bir görüş yaptırılmayacak.

GÖRÜNTÜ VE FOTOĞRAF ÇEKİLEMEYECEK

Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecek.

Açık görüş nedeniyle ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına günün anlam ve önemine yakışan ikramlarda bulunulacak.CHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.