A'DAN Z'YE YENİ MİT
Meclis, 1984’te yürürlüğe giren Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Yasası’ndaki köklü değişiklikle cumhuriyet tarihinin en geniş gizli servis yetkilerini kabul etti. Yasa Cumhurbaşkanı’nca onaylanır ve Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmezse her vatandaş MİT’in taleplerini öncelikle karşılamakla görevlendirilmiş olacak. “MİT’çi”nin istediği bilgi ve belgeyi vermeyenler 4 yıla kadar hapisle yargılanacak. MİT mensuplarının yanı sıra haber elemanları, hafiye ve jurnalcilere de savcılar karşısında olağanüstü koruma getirildi. Bankacılık Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Medeni Kanun gibi farklı yasalarda hakları koruyucu düzenlemelere karşı, “Farklı hükümler bulunması halinde bu kanun hükümleri uygulanır” ifadesiyle yeni MİT yasasına imtiyazlı statü tanındı.

Atalay: Daha şeffaf oldu

Türklerin ilk organize istihbarat örgütü kabul edilen İkinci Abdülhamit’in Yıldız Teşkilatı ile İttihat Terraki Cemiyeti’ne atfedilen Teşkilat-ı Mahsusa’nın yazılı çalışma ilkeleri bilinmiyordu. Cumhuriyetle birlikte 1926’da MİT’in selefi olarak kurulan Milli Emniyet Hizmetleri Riyaseti’nden (M.E.H/MAH) bu yana kamuoyunca bilinen en geniş gizli servis yetkileri yeni kanunla düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, gizli yönetmelikteki bazı hükümlerin de şeffaf hale getirildiğini belirtirken, yeni hükümler birçok yeni uygulamanın da temelini attı. İşte yeni yasanın getirdikleri:

JURNALCİ GÜVENCESİ

İlk kez “Taleplerin karşılanması” ilkesi getirildi. Her vatandaş, MİT’ten gelen her türlü talebi öncelikle yerine getirmekle yükümlü kılındı. MİT’in isteklerini yerine getirenler için hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacağı yasal güvence oldu. MİT ajanlarına yardımcı olanlar veya istihbaratta istifade edilenler, kamu görevlisi olup olmadıklarına bakılmaksızın görev ve yardımları sebebiyle sorumlu tutulamayacak. Tüm kamu kurumları ile özel kurumlar ve kuruluşlar, kullanımlarında bulunan her türlü malzeme, ekipman, teçhizat ve cihazı talep edildiğinde geçici olarak MİT’e edecek. Bu devir bedelsiz gerçekleşecek ve diğer kanunlardaki haklar bu alanda geçerli olmayacak.

SAVCI DEVRE DIŞI

Savcılar, MİT görevlileriyle ilgili doğrudan işlem yapamayacak. İhbar veya şikayet aldıklarında veya şüpheyi öğrendiklerinde öncelikle MİT Müsteşarlığı’na bildirecekler. Müsteşarlığın kendi faaliyeti olduğunu belirtmesi halinde hiçbir işlem yapılmayacak, MİT elemanları gözaltına alınamayacak. Ancak daha sonra soruşturma için Başbakan’dan izin talep edilebilecek. İsimsiz, imzasız, adressiz veya takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler savcılıklarca işleme konulmayacak.

HER KANAL AÇILDI
Tüm devlet kurumları, meslek kuruluşları, bankalar, finans kurumları, tüm şirketler ve derneklerin bilgi, belge, veri ve kayıtları, bunlara ait arşivler, elektronik bilgi işlem merkezleri ve iletişim alt yapıları MİT’in kullanımına açıldı. Tüm şirket ve kurumlar, kendi mevzuatlarındaki hükümleri gerekçe göstererek bundan kaçınamayacaklar. MİT, telekomünikasyon kanallarından dış istihbarat, milli savunma, terörizm ve uluslararası suçlar ile siber güvenlikle ilgili bütün verileri toplayabilecek.

İMRALI SİGORTASI
MİT mensupları, cezaevindeki tutuklu ve hükümlülerle görüşmeye ve görüşmeler yaptırmaya yetkili kılındı. “Görüşme yaptırma” ifadesi, İmralı Cezaevi’nde Abdullah Öcalan’la toplantılar yapan BDP heyeti için de ileride güvence olabilecek.
Teşkilat, istihbarat topladığı kişilerin kimliklerini değiştirebilecek, gizli çalışmalar için şirketler kurabilecek. Yalan makinesi kullanabilecek. MİT’te görev alan veya alacak kişiler de yalan makinesine bağlanabilecek.

TWITTER’DAKİ BELGEYE 9 YIL

MİT belgelerini temin eden, çalan, sahte olarak üreten veya yok eden kişiye 4 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Ajanlar ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler ile sahte teşkilat kimliği düzenleyen ya da kullananlara 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. MİT belgelerini radyo, televizyon, internet, sosyal medya araçları ile her türlü yazılı, görsel, işitsel ve elektronik kitle iletişim araçları vasıtasıyla yayanlar hakkında 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. MİT görevlilerini engelleyenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

HER BELGEYE ULAŞACAK
Teşkilat, devlet güvenliği, rüşvet, zimmet, irtikap, görevi kötüye kullanma da dahil olmak üzere birçok alanda soruşturma ve davadaki bilgi ve belgelere, ifade tutanaklarını edinebilecek. 

MECLİS’E SIR YOK
MİT’in yanı sıra MASAK, emniyet ve jandarma istihbaratın faaliyetleriyle ilgili Başbakanlıkça hazırlanacak genel raporlar Meclis’te kurulacak Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nda incelenecek. Bu raporlar ve komisyon görüşmeleri sır olarak saklanacak. Ayrıca “devlet sırrı” niteliğindeki bilgiler önceden raporlara konmayacak ve Meclis’e getirilmeyecek.

ANKESÖRDEN DE DEVAM
Önleyici istihbarat ve analiz amacıyla yabancıların kendi aralarındaki iletişimleri ve ankesörlü telefonlarla gerçekleştirilen iletişim MİT ajanlarınca hiçbir sınırlama 
olmaksızın takip edilebilecek.

RUHSATSIZ SİLAH

Teşkilatta görev yapanların yanı sıra emekliler de demirbaş silahları ve kişisel silahlarını emekli olduklarında da yerleşim yerleri dahil her yerde taşıyabilecekler. Bunun için silahların müsteşarlık kaydına geçirilmesi yeterli olacak.

Napolyon WATERLOO’YU kaybetmezdi!

CHP ’li Akif Hamzaçebi, yasayı şu fıkra ile eleştirdi: Napolyon tekrar dünyaya gelmiş, Obama’nın misafiri olmuş. Yemekte ‘Mister Obama, sizin elinizdeki bu silah gücü benim elimde olsaydı Waterloo Savaşı’nı kaybetmezdim’ demiş. Ardından Putin’in misafiri olmuş. Bu kez de ‘Sayın Putin, KGB elimde olsaydı ben Waterloo Savaşı’nı kaybetmezdim’ demiş. Sonra, Sayın Erdoğan’ın misafiri olmuş. Ayrılırken şöyle demiş: ‘Sizin emrinizdeki bu basın benim elimde olsaydı Waterloo Savaşı’nı kaybettiğimi hiç kimse duymazdı.’

Demokratik bir adımdır

İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Yasası’yla ilgili “ AK Parti sürekli demokratikleşme adımları attan bir parti. Buna yenisini ekledi. Bir komisyon oluşturuldu ve istihbarat birimlerinin yıllık denetimini, onların faaliyetlerini gözden geçirecek. Onların faaliyetlerini kamuoyuyla veya kendi içlerinde değerlendirmeye tabi tutacaklar. Bu sivil otoritenin demokratik biçimde kamu otoriteleri üzerinde, güvenlik birimleri üzerindeki etkinliklerinin arttırılması adımlarıdır” dedi.

Sivri burun, yumurta topuk

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da sert tepki verdiği düzenlemeye ilişkin uyarısını şu anısıyla dile getirdi: “Mardin Lisesi’nde okurken bir gün bizim öğretmenimiz, bir arkadaşımızı tahtaya kaldırdı, sözlüye ve tahtanın önünde şöyle bir durdu karşısında, bir baktı, bir baktı, dedi ki, ‘Sivri burun, yumurta topuk, İspanyol paça, düşük kemer, kalın postal, sekiz düğme, uzun favori, top ense. Ben senin nerene soru sorayım? Sen bana soru sor, sen sen. Otur yerine.’ Şimdi, bu tekliften sonra bu komisyon gelirse devletin sırrı, gizlilik deyip MİT’i buraya getirdiğiniz zaman bu Meclis ne diyecek, ‘Ben senin nerene soru sorayım? Sen bana soru sor, sen’.”


Haber: BÜLENT SARIOĞLU / Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.