Adana Barosu Başkanı Çıtırık'tan çok önemli 'idam' açıklaması!
ÖZEL - MEHMET ALİ AY / HUKUKİ HABER

AYRI BİR İNFAZ REJİMİ İÇİN ÇALIŞMA YAPILMALI

Özgecan'ın bir cani tarafından hunharca katledilmesinin vahim bir olduğunu belirten Çıtırık, “Toplumu son derece sarsan, infial yaratan bir olay. Annesine- babasına Allah sabır versin, başsağlığı diliyorum. Artık çok sayıda kadın cinayetleri işleniyor ve önüne de geçilemiyor. İdam cezasının bu olaylara çözüm olacağı düşüncesi var ama bu memlekette idam cezasının yürürlükte olduğu dönemlerde bile insanlar suç işlemeye devam etmişlerdir” diye konuştu.
 
‘İDAMLARDAN MEDET UMMAK…’


Çıtırık, şunları kaydetti;

"Türkiye’nin imzalamış olduğu protokol ve diğer sözleşmelerle artık bizim ceza yasamızda idam kalmamıştır. Müebbet hapis ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları vardır. Biz cezalar daha da caydırıcı hale gelsin istiyoruz. Bu tür suçları işleyenlerin haksız tahrik indirimlerinden yararlandırmaması gerekirt. Bu konularda hemfikiriz. Bu tür suçları işleyen faillere yönelik ayrı bir infaz rejiminin uygulanması hususunda da yeniden bir çalışma yapılmalıdır. Ama idam cezasının bu tür suçları ortadan kaldırmayacağını, Türkiye’de idam cezasının yürürlükte olduğu dönemlerde verilen idam cezaları ve infazlar göstermektedir.  İdam cezasının uygulandığı dönemlerde insanların sorgusuz, sualsiz asıldığını biliyoruz. İdamlardan medet ummak yanlış olur."NASIL DÜZELİR?


İnsanların eğitilmesinin önemine vurgu yapan Çıtırık, şöyle devam etti; "Bir defa Türkiye’de sayısal verilere baktığımızda Ocak ayında 27 kadın öldürüldü, 7 kadın tecavüze uğradı. Bunlar alt alta konulduğunda bunlar sıradan vakalardan sayılır hale geldi. Türkiye’de asırlardır devam eden kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin, tecavüzün, kadının emeğinin ve bedeninin sömürülmesinin temelinde; kadını ötekileştiren, kadını yok sayan, ayrımcılığı ön plana çıkartan, kadını bir meta-bir obje olarak gören ataerkil-erkek egemen toplum anlayışının yansımaları yatmaktadır. 
Bu durum öncelikle insanların eğitilmesi ve ayrıca yaşam düzeylerinin her yönüyle düzelmesiyle geçecektir."

MEDYANIN KULLANDIĞI DİL…


Adana Barosu Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık, medyanın kullandığı dili sert bir dille eleştirerek, "Medyanın dili, bu tür olaylara baktığımız zaman bunu görüyoruz ayrıştıran bir dil. Yani kadını ötekileştiren, kadını yok sayan bu tür olayları sıradan sayılır hale getirdi" dedi. 
Medyada bu tür olayların ardından ‘kadının ne giydiği, nereli olduğu’ gibi neredeyse indirim nedeni aranmaya başlandığını ileri süren Çıtırık, "Sanki mini etek giyen bir kişinin başına böyle bir olayın gelmesi normaldir, doğrudur algısı yaratılıyor. Medyanın dili ötekileştirici olmamalıdır. Olaylara daha objektif yaklaşılmalıdır. Türkiye uluslararası arenada da bu tür olayların önüne geçilmesi hususunda başlatılan mücadele protokolünde ilk imzacıdır. Ancak uygulamada sıkıntı yaşıyoruz" diye aktardı.

KADINLARIN SİLAHLANMASI!


Silahlanmanın dünyada daima silah tüccarlarına yaradığını ifade den Çıtırık, şöyle konuştu; 

"Bu memlekette solcu çocuklar ABD silahlarla, bu ülkenin ülkücü çocukları da Bulgaristan yapımı silahlarla öldürüldü. Silahlanmayla ben bir topluma fayda geleceğini düşünmüyorum. Aksine silahlanmanın daha çok bu tür olaylara neden olacağı kanısındayım. Silahlanmadan çözüm beklemek yanlıştır."


YAŞANMIŞ OLAYLARIN HİKAYELERİ ÜZERİNDEN ARAŞTIRMALAR YAPILMALI


Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir hukuk devleti olduğuna dikkat çeken Çıtırık, "Sosyal hukuk devletinde bireyin maddi ve manevi varlığını geliştirmek, insan haysiyetine ve onuruna yaraşır bir yaşam düzeyini sağlayabilmek için asgari koşulları hazırlayan devlettir. Olması gerekende budur. Sayın Başbakan’ın dediği gibi ölenler için sadece Fatiha okumak, ölenleri elbette rahmetle anmak gerekir ama bu tür ifadeler bu konudaki aciziyeti de ortaya koyar. Bu olayların sadece verilere indirgemeyerek, yaşanmış olayların hikâyeleri üzerinden ciddi araştırmalar yapılması gerekir" diye konuştu.

‘DOĞURULACAK ÇOCUK SAYISINI DA YÖNTEMİNİ DE CUMHURBAŞKANI BELİRLİYOR’


Adana Barosu Başkanı Çıtırık, artık toplumun ciddi manada ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı;

"Toplumun moral ve  ahlaki değerlerinin ciddi manada yıprandığı bir dönemi yaşıyoruz. Polisiye tedbirlerle bir yere varılamayacağı apaçık ortadadır. Koruma verilen insanların dahi sokak ortasında öldürüldüğünü gördük. Siyasi iktidarında söylemleri çok önemli. Cumhurbaşkanı’nın 95 yılında Refah Partisi’nin bir yemeğinde “makyajı kim yapar? Kaportası eskimiş kadın yapar, kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum “ gibi söylemleri hala hatırda. Siyasi iktidar günümüzde de kadınlara yönelik istihdamda, sosyal güvenlikte geliştirdiği politikalar sorun çözmekten çok ‘sen kadınsın evinle, çocuğunla ilgilen’ mantığında. Çünkü doğurulacak çocuğun sayısını da yöntemini de sayın Cumhurbaşkanı belirliyor, böylesi bir süreçten geçiyoruz."

NİHAT DOĞAN’IN SÖYLEDİKLERİNE NEFES TÜKETMEK YANLIŞ!..


Bu tür olaylarda göstereceğiniz tepkininde, tavrında ülke gerçekleriyle örtüşmesi gerekğinin altını çizen Çıtırık, Nihat Doğan'ın attığı tweetler hakkında şöyle konuştu;

"Nihat Doğan’ın söylemleri nefes tüketecek bir konu bile değil aslında. Tabi inancımız var çok şükür. Bunlar zafiyet gösteren konular. Bu toplumun sanatçı olarak belirlediği yaşam tarzlarıyla, konuşmalarıyla öncü rol oynaması gerekenlerin kamplaştırma, ötekileştirme ve yok saydırma anlayışı üzerine giderek yeni kırılma noktaları yaratmaktadır. Türkiye’de insanların birbirine tahammülü de kalmadı. Aslında Türkiye'yi bu hale siyasiyeler getirdi. Sürekli gerilim, sürekli çekişme. Empati yok, uzlaşma yerine ‘Benim söylediklerim doğru, senin söylediklerin yanlış’ tarzında ve bunun üzerinden de sürekli gerilim yaratan bir anlayış var. Gerilimin, ondan beslenenlere de bir faydası yok. Biz iktidarı da muhalefeti de bir bütün olarak görüyoruz. Tansiyonu yükseltmek yerine düşürüp, birbirini anlayabilmek, empati kurabilmek, uzlaşma kültüründen bazı şeyleri hayata geçirmek suretiyle uygulamaya koyulması gerektiği düşüncesindeyim. Dileğimiz bu son olsun. Annelerin feryatlarına, figanlarına dayanılacak bir hal değil."

Hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.