AİHM'in kararı ne anlama geliyor? Öcalan'a af mı?
Osman Ateşli'nin haberi

Prof. Dr. Ersan Şen, konuyu Haber 7'deki köşesinde 12 Temmuz 2013'daki (Müebbet Hapis Cezalarında Umut Hakkı) ve 30 Kasım 2013 tarihindeki (Vinter Kararı'nın Öcalan'ın ceza infazına etkisi ve af) yazılarında detaylarıyla değerlendirdiğini hatırlattı. Bunun bazı çevrelerce uzun bir süredir beklenen bir karar olduğunu ifade eden Ersan Şen, 'karada bir acayiplik ve anormallik olmadığı'nı ifade etti.

>> AİHM, Öcalan kararını açıkladı

"BU KARAR ÖCALAN İÇİN KESİNLİKLE BİR AF VE YENİDEN YARGILAMAYI GÜNDEME GETİRECEK BİR KARAR DEĞİLDİR"

Kararın ne anlama geldiğini Haber 7'ye yorumlayan Şen, "Bu karar kesinlikle bir af değildir. Yeniden yargılamanın önünü açacak bir durum değildir. Koşullu salıverilme durumu söz konusu olmayacakır." şeklinde konuştu.

Şen, "Mahkeme sadece, devlete ve millete karşı bu tür suçları işlemiş kişilerin de bir 'umut hakkı' olduğunu hatırlatmıştır. Mahkeme ne demiştir? 'İdamı kaldırdıysan, ölüm cezasını kaldırdıysan bu kişilerin durumunu da gözden geçirmek durumundasın. Bu kişileri ölünceye kadar cezaevinde yatıramazsın. Ömür boyu hapse mahkum edemezsin. Bu yanlıştır. İyi halleri varsa bu gözetilmelidir' demiştir. 25 yıllık kesinleşmiş hapis cezasını yattıktan sonra bu kişinin durumunu gözden geçir diyor yani... Yani Abdullah Öcalan'ın teslim edildiği 15 Şubat 1999 tarihi esas kabul edilerek, 15 Şubat 2024 tarihinde 25 yılını doldurduktan sonra Abdullah Öcalan'ın koşullu serbestlikten salınıp salınmayacağı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından gözden geçirilecek. Dışarı çıkmaya uygun hale gelip gelmediği yeniden gözden geçirilecek. O gün geldiğinde 'uygun ya da uygunsuz' bulacak. Kesinlikle af gibi bir durum yok" ifadelerini kullandı.

Ayrıca AİHM'in kararındaki detaylara da dikkat çeken Şen, "Başvurudaki diğer maddelerin hepsi reddedilmiştir. Sadece umut hakkı konusundaki başvuru oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bu da kararın hukuki olduğunun önemli bir göstergesidir." dedi.

2024 YILINDA KARARI KİM VERECEK?

Şen, "2024 yılında Ceza İnfaz Kurumu'nun Abdullah Öcalan ile ilgili gözlem raporuna bakılacak. Adalet Bakanlığı da gerekli incelemelerini yapacak. Öcalan ile ilgili hükmü veren mahkemeden karar çıkacak. O mahkemenin kapandığını biliyorum. Yerine bu karar ile ilgili görevlendirilecek mahkeme son kararı verecek." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN AİHM'E İTİRAZ HAKKI VAR"

Bunun Türkiye için bağlayıcı bir karar olduğunu ve Türkiye'nin AİHM'in sözkonusu Öcalan kararına itiraz hakkı bulunduğuna da dikkat çeken Şen, "Kararı, AİHM İkinci Dairesi verdi. İsterse Türkiye bu karara itiraz edebilecek. İtiraz edilirse dosya AİHM Büyük Dairesi'ne gidecek. Bu itiraz yapılırsa, karar yeniden gözden geçirilecektir." diye konuştu.

"ÖCALAN'IN CEZAEVİNDEKİ SİCİLİ DE BOZUK"

Son olarak Abdullah Öcalan'ın cezaevinde de pek çok ceza almış olduğunu da hatırlatan Şen, "Abdullah Öcalan'ın cezaevinde de almış olduğu pek çok disiplin cezası var. Bunlar da 2025 yılında dikkate alınacaktır. Bugünden sonra olay çıkarmazsa, iyi hallı davranırsa yeniden bu hakkı kazanabilir" değerlendirmesiyle sözlerini tamamladı.


Kaynak: Haber7
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sedat 3 yıl önce

2025 e kim öle kim kala. 2025 e kadar içeride tutmazlar bana göre