Anayasa çalışmaları ile ilgili farklı görüşler - 6 -ANAYASA PAKETİNİ ANLAMA REHBERİ

12 Eylül'deki referanduma bir ay kala oylanacak anayasa değişikliğinin içeriğiyle ilgili kafalar hala karışık. Referanduma sunulan paketteki değişiklikler neler? Hayatımızı nasıl etkileyecek? İşte sorulara yanıtlar...

-----------------------------------------------------------Referandum kampanyalı imsakiye!

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Nevşehir Şubesinin hazırlattığı Ramazan imsakiyesinde, referanduma sunulan anayasa değişikliğinin içeriğiyle ilgili 16 madde sıralanarak, bunlara ’evet’ denilmesi çağrısı yapıldı.

-----------------------------------------------------------"Anayasa değişikliği AK Parti projesi değil"

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Anayasa değişikliğinin AKP projesi olmadığını savunarak, Anayasa'da yapılacak değişikliğin ülke ve millet için olduğunu ifade etti.

-----------------------------------------------------------"Ergenekon'la mücadele için referandumda oyum 'evet"

Merhum başbakanlardan Bülent Ecevit'in eski koruma müdürü İzmir Bağımsız Milletvekili Recai Birgün, 12 Eylül'deki referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı.

-----------------------------------------------------------'Bu hukuk sistemi Türkiye'ye dar geliyor'

AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç, ''Türkiye gelişiyor, Türkiye büyüyor ve bu hukuk sistemi Türkiye'ye dar geliyor, bu Anayasa'nın içinde daha fazla gelişemiyor, büyüyemiyoruz. Ayakkabı ayağını sıkıyorsa başın da ağrır, böbreğin de ağrır, her yerin ağrır. Biz Anayasa'nın değiştirilemez hükümlerine dokunmuyoruz" dedi.

-----------------------------------------------------------CHP’de ‘evet’ istifası

Referandumda evet oyu kullanacağını açıklayan Ankara milletvekili Eşref Erdem CHP’den istifa etti.

-----------------------------------------------------------"12 Eylül günü 'Evet' çıkarsa Türkiye zenginleşir''

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Türkiye demokratikleşirse, Türkiye'nin Anayasası gerçekten AB standartlarında bir Anayasa olursa, 12 Eylül günü 'Evet' çıkarsa Türkiye zenginleşir'' dedi.

-----------------------------------------------------------"Bu anayasa AKP anayasasıdır"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Bu anayasa AKP anayasasıdır, Recep Tayyip Erdoğan'ın gizli gündemi ile alakalı olarak yerleştirilmiş tuzakları içeren bir anayasadır'' dedi.

-----------------------------------------------------------"Neden hayır diyorum"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandumda neden ‘hayır’ diyeceklerinin gerekçelerini Hürriyet’e yazdı.

-----------------------------------------------------------Vatandaşların devlete karşı korunmasında büyük devrim: Ombudsmanlık

Anayasa değişikliğiyle ilgili referandum nedeniyle iktidar ve muhalefet, kısa kısa sloganlar üzerinden konuşmakta ve kampanyalarını yürütmekte. Anayasa değişiklikleri nelerdir ve neleri kapsamaktadır?
BAYRAM KISIKLI Tüketici Vakfı Başkanı

-----------------------------------------------------------'Yargı artık arka bahçeleri olmayacak diye rahatsızlar'

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde Türkiye'nin 'adil' bir yargıya kavuşacağını belirtti. SHP döneminde3 bin kişinin yargıya yerleştirildiğini hatırlatan Erdoğan, bu zihniyetin şimdiye kadar mahkemelerde istediği gibi at koşturduğunu söyledi. "Yargı artık birilerinin arka bahçesi olmayacak." sözleriyle de rahatsızlığın kaynağına işaret etti.

-----------------------------------------------------------Hukukçular Birliği, 54 il dolaşıp anayasa paketini anlatacak

Sivil toplum örgütlerinden anayasa değişikliğine destek açıklamaları gelirken, bir hukuk derneği de dikkat çekici girişimiyle referanduma hazırlık yapıyor.

-----------------------------------------------------------Referanduma doğru bazı siyasal parametreler üzerine

Modern dünya, teb'a ile siyaset arasındaki kadim mesafelendirmeye karşı bir itirazdan neşet etmiştir.
Süleyman Seyfi Öğün

-----------------------------------------------------------Referandum paketinde iş ve aş var mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen ve Anayasa Mahkemesi'nin yetki tecavüzünde bulunarak bir iki ibareyi metinden çıkarttığı anayasada yapılacak olan değişikliklerin 12 Eylül 2010 tarihinde referanduma yani halkoyuna sunulacağı artık kesinleşti. Propaganda dönemi ile beraber tartışmalar da başladı. Başlıktaki soru bu çerçevede gündeme getirilmekte. Halkoyuna sunulan pakette iş ve aş meselesine bir çözüm var mı?
Prof. Dr. A. Nuri Yurdusev ODTÜ Öğretim üyesi

-----------------------------------------------------------'Bir daha darbe olmasın diye referandumda 'evet' oyu kullanacağım'

Ünlü yönetmen Sinan Çetin, referandumda 'evet' oyu kullanacak. Çünkü bunun darbelere son vereceğine inanıyor. Anayasa paketine 'Hayır' demek için hiçbir gerekçe olmadığı düşüncesinde. Çetin, çevresindeki 'hayır' demeyi düşünen aydınların hiçbirinden gerekçeleri konusunda tatmin edici cevap alamamış. "Bu korkunç bir ideolojik cehennemdir." diyor.

-----------------------------------------------------------"Hayır çıkarsa anayasa yapılması güçleşebilir"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, anayasa değişikliğiyle ilgili 12 Eylül'de yapılacak referandumdan ''Hayır'' çıkması halinde anayasa yapılmasının güçleşebileceğini söyledi.

-----------------------------------------------------------Reuters'in Anayasa referandumu yorumu

Reuters haber ajansı, 12 Eylül'de yapılacak anayasa referandumunun 1980 askeri darbesinin 30. yılında "ağır baskı ve acı dolu anıları tekrar canlandırdığı" yorumunu yaptı.

-----------------------------------------------------------DİSK'in referandum sloganı: Anayasa değil Banayasa

CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu'nu ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, hazırladıkları 'Anayasa değil Banayasa' afişleri ile referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladı.

-----------------------------------------------------------'Bu anayasa değişikliği çok çok önemli'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''Türkiye'nin her şeyin normal işlediği, taşların yerine oturduğu bir ülke olması için bu Anayasa değişikliği çok çok önemli olacaktır'' dedi.

-----------------------------------------------------------"Herkes HAYIR dese de EVET diyeceğim"

Eski Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, EVET kampamyasına devam ediyor.

-----------------------------------------------------------"Kürtler evet oyu kullanacaktır"

CHP Hakkari eski Milletvekili Esat Canan, 12 Eylül'de sandık başına gidecek hiçbir Kürdün hayır oyu atmayacağını söyledi. Canan, yapılan bu değişikliğe bigane kalmanın mevcut baskıcı sistemin ve statükoya hizmet olacağına dikkat çekti.

-----------------------------------------------------------Eskiden engellilere yapılan her şey lütuftu, şimdi hak olacak

12 Eylül'de gerçekleştirilecek anayasa referandumu 8,5 milyon engelli vatandaşı da yakından ilgilendiriyor. Referandumdan 'evet' çıkarsa Anayasa'nın ilgili maddesine engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacağı yazılacak.

-----------------------------------------------------------BDP: "Bizi yok sayan anayasa çöpe gidecek"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, "Bizi inkar eden, bizi yok sayan, bizim ana dilimizi inkar eden, yasaklayan bu anayasayı tümden tarihin çöplüğüne atmak için o sandıkları boş göndereceğiz" dedi.

-----------------------------------------------------------"Referandum istismar mı ediliyor?"

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan 'kişisel verilerin korunması'na ilişkin düzenlemenin 2008'den beri TBMM Adalet Komisyonunda bekletildiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Mevcut Anayasa kapsamında yapılabilecek bir düzenlemeye referanduma sunulacak olan Anayasa değişikliği içerisinde yer verilmesi referandumun istismar edilmesi değil midir" diye sordu.

-----------------------------------------------------------Anayasa Mahkemesi özgürlüklerin güvencesi olabilir mi?

Anayasa Mahkemesi'nin en önemli kararlarından birisinin daha gerekçesi yayınlandı. Mahkeme'nin aktivizmi ve özellikle 2008 yılındaki anayasa değişikliklerinin denetimine ilişkin kararı hatırlandığında, aslında karar çok da sürpriz olmadı.

-----------------------------------------------------------Yüksek yargıda ilk ‘olağan’ değişiklik

12 Eylül’de referanduma sunulacak olan anayasa değişikliği paketiyle ilk kez ‘olağan bir dönemde’ HSYK ve Anayasa Mahkemesi ile ilgili anayasa değişikliği yapılmış olacak. Sadece bu bile 27 Mayıs’la başlayan vesayet düzeninin sonunun başladığının ifadesidir
PROF. DR. YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ

-----------------------------------------------------------'Evet' demek olanaksız!

Yargıtay eski Başkanı Sami Selçuk "Hiç kimse kendini kandırmasın. Referandum 12 Eylül'ü silmiyor, tasfiyet etmiyor" dedi

-----------------------------------------------------------'Bu ülkeyi seven 'hayır' demez'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, anayasa değişiklik paketinin içeriğine baktıkları zaman, bu ülkeyi seven birinin ''hayır'' demesinin mantığını bulamadıklarını belirterek, ''Bu paketi siyasallaştırmak, bu ülkede insanları bloklaştırmak, gruplaştırmak hiç kimseye bir şey kazandırmaz'' dedi.

-----------------------------------------------------------"Anayasa değişikliğinde sevr görülüyor"

MHP Genel Sekreteri Mustafa Cihan Paçacı, ''Anayasa değişikliğinde resmin tümüne bakıldığında Sevr görülüyor, partimiz bu nedenle değişikliğe 'hayır' diyor'' dedi.

-----------------------------------------------------------'EVET' demek için bir neden daha: Mahkemenin gerekçeli kararı

AYM'nin 5982 sayılı anayasa değişikliği hakkında vermiş olduğu iptal kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kararda, hem hukuken kabul edilemez hususlar yer almakta hem de çok sayıda çelişkiler bulunmaktadır.
Yrd. Doç. Dr. Adnan Küçük

-----------------------------------------------------------'12 Eylül'de yapılacak referandum, haksız bir referandumdur'

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, 12 Eylül'de yapılacak referandumu, ''haksız bir referandum'' olarak niteledi.

-----------------------------------------------------------"AKP'ye olan kızgınlık "Hayır" oylarını artıracak"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Yurttaşın AKP'ye olan kızgınlığı 'hayır' oylarının güçlenmesine yol açacaktır'' dedi.

-----------------------------------------------------------"Referandumda "Evet" denilirse diktatörlük kurulacak"

DSP Genel Başkanı Masum Türker, DSP Tuzla İlçe Başkanlığı ile CHP'liler arasında yaşanan gerginliği, "Burada yaşanan şey, 12 Eylül'de eğer "evet' çıkarsa yaşanmasından korktuklarımızın bir örneğidir" sözleri ile değerlendirdi.

-----------------------------------------------------------Celladına aşık olmak mı, Stockholm sendromu mu?

1973 yılında İsveç'te bir banka soygununda, soyguncular tarafından rehin alınanlar kendilerini, sanki soyguncularla aynı taraftaymış gibi hissederek onların tarafında yer almışlar ve polisin operasyonuna soyguncularla birlikte direnmişlerdi.
Doç. Dr. Turgay Uzun

-----------------------------------------------------------"Evet-hayır kampanyası emekçilere zarar veriyor"

BASK Genel Başkanı Akay, Anayasa değişikliği sürecinde "hayır" ya da "evet" biçiminde başlatılan kampanyaların emekçilere zarar vereceğini ve sendikal dayanışmayı olumsuz etkileyeceği vurguladı.

-----------------------------------------------------------Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı

Anayasa Mahkemesinin anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapan yasanın kısmi iptaline ilişkin gerekçeli kararı Resmi Gazete'nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

-----------------------------------------------------------İnce: Yeni Anayasa olumlu!

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, AK Parti tarafından hazırlanarak 12 Eylül'de referanduma sunulacak anayasa değişikliği paketini değerlendirdi.

-----------------------------------------------------------'Referandum bir parti tercihi değil'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, seçimlerde vatandaşların gönüllerinde hangi parti varsa, hangi aslan yatıyorsa onu tercih edeceklerini belirterek, referandumun asla bir parti tercihi olmadığını bunun millettin geleceğinin kararı olduğunu söyledi

-----------------------------------------------------------Referandumda 'evet' dememek için kör olmak gerek

Görme engelli sanatçı Metin Şentürk, referandumda 'evet' diyecek. Gerekçesini de esprili bir şekilde şöyle açıklıyor: "Evet dememek için kör olmak gerekir."

-----------------------------------------------------------"Kenan'dan olma Recep'ten doğma Anayasa'ya 'Hayır' "

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kenan'dan olma Recep'ten doğma anayasaya hayır" dedi.

-----------------------------------------------------------Sadece 12 Eylül değil 27 Mayıs da oylanıyor

Referandumda oylanacak birinci konu, egemenliğin asker-sivil bürokrasiden ulusa geçmesi, ikincisi 27 Mayıs’la üretilen bürokrasinin siyaseti belirleme kültürünün sona ermesidir

-----------------------------------------------------------'Sınırsız çatışmanın sonsuz ötelenmesi için: EVET!'

-Darbe mahsulü mevcut Anayasa'nın 9 Kasım 1982'de kabulünden beri, aradan geçen 28 yılda anayasa tartışmaları ve yeni bir anayasa çalışmaları Türkiye'nin gündeminde en fazla kalan konulardan biri oldu. Bu süreçte Anayasa'da bugüne kadar 16 kez değişiklik yapıldı. 1982 Anayasası'nın toplam 80 maddesi değiştirildi, eklenen 3 geçici maddeden 2'si daha sonra metinden çıkarıldı.
Ahmet TÜRK - Büyük Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı

-----------------------------------------------------------'Anayasa paketini okuyan 'hayır' diyemez'

Ünlü aktör Ediz Hun, anayasa paketini baştan sona okuduğunu ve referandumda 'evet' diyeceğini açıkladı. 'Hayır' demeye hazırlananlara da aynı şeyi tavsiye ederek, "Eğer şartlanmamışsanız siz de 'evet' dersiniz." diye seslendi.

-----------------------------------------------------------YARSAV, referandumda 'Hayır' kampanyası başlattı

YARSAV, paketin referandumda reddedilmesi için hayır kampanyası başlattı.

-----------------------------------------------------------“Üç parti de 12 Eylül Anayasası’nı savunuyor”

Referandumda hayır oyu kullanacak olan EMEP’in Genel Başkanı Levent Tüzel iktidarın 12 Eylül ürünü olan devlet yapısını güçlendirmek istediğini, CHP ve MHP’nin de 12 Eylül felsefesine sahip çıktığını belirtiyor.

-----------------------------------------------------------Kenan Evren'le ilgili ilginç iddia

Referandumda 'evet' çıkar da, 12 Eylül darbesinde yer alanlara yargı yolu açılırsa Kenan Evren ne yapacak?

-----------------------------------------------------------'35. maddeyi kaldıralım' diyenler anayasa değişikliğine niye karşı?

Emekli Askeri Hakim Ümit Kardaş, CHP'nin TSK İç Hizmet Kanunu 35. maddesinin kaldırılmasına ilişkin girişiminin samimi olmadığını söyledi.

-----------------------------------------------------------"Bir darbe anayasasından kıl koparmak sevaptır"

Baskın Oran, "Ben de evet oyu vereceğim" dedi

-----------------------------------------------------------Referanduma özel şarkı yaptı

Doğan, 'Kürt Açılımı'na verdiği desteği referandum konusunda da sürdürüyor...

-----------------------------------------------------------'Yüce divana adamlarını yerleştirmek istiyorlar'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin Anayasa değişikliği paketiyle demokrasi ve özgürlüğü değil, yüce divandan kurtulmak için yargıya kendi adamlarını yerleştirmeyi hedeflediğini öne sürdü.

-----------------------------------------------------------12 Eylül’de neyi oylayacağız?

Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can: “Egemenliğin yasama, yürütme ve yargı üzerinden ulusa ait olmadığı bir sistem, demokratik sistem değildir. Demokrasi çağını 50 yıl gecikmeli olarak takip etme utancı bir kader olmamalıdır. Neyi oyladığımızı bilelim!”

-----------------------------------------------------------
Cop vurulan eller hangi oya uzanacak?

12 Eylül döneminde hapishanelere girenler, orada önemli bir hususu keşfettiler. Anladılar ki, bu ülkede sağcılık solculuk bir çelişkidir... Bugün de seçmenler, partileri, düşünceleri, beklentileri farklı olsa da bir temel saflaşmada büyük oranda aynı yerde bulunduklarını kavrıyorlar: Reşit bireyler olmak, bu ülkenin asıl sahipleri olarak kabul edilecekleri bir yeni düzene destek vermek...

-----------------------------------------------------------'Yeni Anayasa paketi, Türkiye için yıkım projesidir'

MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, referandumda ''hayır'' oyu vereceklerini, Anayasa değişikliğinin ''Türkiye için bir yıkım projesi'' olduğunu ileri sürdü.

-----------------------------------------------------------Kenan Evren'den Referandum Yorumu

Sabah yazarı Yavuz Donat, Kenan Evren'le görüştü. İşte "Röportaj değil komşu sohbeti" başlıklı o görüşmeden notlar..

-----------------------------------------------------------TESEV, radikal anayasa istedi

Türkiye’nin sorunlarının çözümünde radikal raporları ile dikkati çeken Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), “Kürt Sorununun Çözümüne Doğru: Anayasal ve Yasal Öneriler” başlığı altında bir rapor hazırladı.

-----------------------------------------------------------"Daha özgürlükçü, demokrat bir anayasayı biz getireceğiz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halk oylamasına sunulacak Anayasa değişikliğinin emeklinin, işçinin, çiftçinin sorununa çözüm olmayan, dokunulmazlıkları kaldırmayan bir anayasa olduğunu savunarak, ''Biz size söz veriyoruz, daha özgürlükçü, demokrat bir anayasayı, YÖK'ün, dokunulmazlıkların kaldırıldığı, üniversitelerin özerk olduğu bir anayasayı biz getireceğiz'' dedi.

-----------------------------------------------------------'Referandumdan sonra yeni paket hazırlayacağız'

Adalet Bakanı Ergin, Anayasa değişikliği paketinin referandumda kabul edilmesi halinde bunu yeni paketlerle desteklemek istediklerini söyledi.

-----------------------------------------------------------
'Anayasa, seçimden sonra yeniden yazılmalı!'

Boyner, “ Ekonomiden dinamik yapı istiyorsak anayasa seçimden sonra yeniden yazılmalı” dedi.

-----------------------------------------------------------Kanadoğlu: Anayasa, iktidarın ömrü kadar

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Bu Anayasa değişikliği eğer gerçekleşirse, ömrü bugünkü siyasi iktidarın ömrü ile doğru orantılıdır. Elbette ki, yeni bir siyasi iktidar, yani ciddi samimi bir halk iktidarı bu yapılan değişiklikleri herhalde ortadan kaldıracaktır" dedi.

-----------------------------------------------------------'Bu anayasa değişikliğinden hayır gelmez'

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, arkadaşlarıyla görüşüp referandumda DP'nin tavrının ne olacağını kararlaştıracaklarını belirterek, ''Bu Anayasa değişikliğinden hayır gelmez'' dedi.

-----------------------------------------------------------Eğitim-İş: Anayasa değişiklik paketini reddediyoruz

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Anayasa Mahkemesi değişiklik paketinin, 12 Eylülcülerin palazlandırdığı dinci iktidarının, sözde 12 Eylül hukukunun izlerini silmek amacıyla dayattığını savunarak, "Perdeleme amaçlı hükümlerle gerçek hedefi gizlenmeye çalışılan Anayasa değişiklik paketini reddediyoruz" dedi.

-----------------------------------------------------------Gerçeker: 'TÜMÜNÜN İPTALİ GEREKİRDİ'

Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasan Gerçeker, "Anayasa değişikliği" paketinde ''iptal edilen kısımların kendileri için iptal edilmesi gereken kısımlar olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını düşündüğünü'' söyledi.

-----------------------------------------------------------Osman Can'a göre referandum sonucu

Anayasa Mahkemesi Raportörü ve Demokrat Yargı Derneği Eşbaşkanı Osman Can anayasa değişiklik paketinin "referandumda alabileceği sonucu" açıkladı. İşte oran;

-----------------------------------------------------------Türkiye, 5 referandumda 4 kez 'evet', 1 defa 'hayır' dedi

Türkiye, 12 Eylül'de 6. referandumu için sandık başına giderek, yıllardır şikayetçi olduğu darbe anayasasında değişiklik yapılıp yapılmaması konusundaki kararını verecek.

-----------------------------------------------------------'Hans’ın kararına evet Hasan’a hayır denir mi?'

Adalet Bakanı Ergin Anayasa Paketi’ndeki yargıyla ilgili düzenlemeleri savunurken, AYM’ye bireysel başvuru hakkını örnek veriyor ve pakete karşı çıkanlara “Strasbourg’daki mahkeme kararını tanıyorsunuz, Ankara’daki hakimin kararına niye karşı çıkıyorsunuz” diye soruyor.

-----------------------------------------------------------Anayasa Mahkemesi, gerekçeli kararı açıkladı

Anayasa Mahkemesi, 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline ilişkin kısa kararını açıkladı.

-----------------------------------------------------------'Referandumu boykot edeceğiz'

Demirtaş, 12 Eylül referandumu yerine yeni bir anayasa istediklerini söyledi

-----------------------------------------------------------Hangi üyenin oyu ne yönde oldu?

Anayasa Mahkemesi, 9.5 saat süren toplantısında Anayasa paketindeki bazı cümlelerin iptal edilmesine karar verdi.

-----------------------------------------------------------'Anayasa Mahkemesi, düzenin son mercii olmakta ısrarlı'

Anayasa Mahkemesi’nin hükümetin Anayasa'da değişiklik öngören reform paketi hakkında referandumun yolunu açan kısmi iptal kararını Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin eş başkanı Orhan Gazi Ertekin’le değerlendirdik.

-----------------------------------------------------------

Paket, reform özelliğini koruyor...
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP tarafından iptali istenen ve halkoyuna sunulmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanan 5982 sayılı anayasa değişikliği paketini kısmen iptal etti.

-----------------------------------------------------------
Anayasa paketi neleri içeriyor?

12 Eylül'de halk oylamasına sunulacak 5982 sayılı ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'', Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nin yeniden yapılandırılması, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nın Yüce Divanda yargılanması, memurlara toplu sözleşme hakkı verilmesi gibi birçok yeni düzenlemeyi içeriyor.

-----------------------------------------------------------'PAKET REFERANDUMA GİDEMEZ!'

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Anayasa Mahkemesi’nin kararın ardından, paketin referanduma sunulamayacağını öne sürdü. Paketin içinden Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddeleri çıkarmasıyla yepyeni bir metin meydana geldiği ileri süren Savaş, “Kısmen iptal edilmiş olan paket kesinlikle referanduma sunulamaz. Bu mümkün değildir” dedi.

-----------------------------------------------------------'O maddeler hukuk devletine aykırı'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa paketinde kısmen iptal edilen maddelerin, demokratik hukuk devleti ilkelerine aykırı bulduklarını söyledi.

-----------------------------------------------------------Şahin: Anayasa Mahkemesi yetki gasbı yaptı

Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa değişikliği paketiyle ilgili verdiği kısmi iptal kararının “bir yetki gasbı olduğunu” savundu. Şahin, “Bu demokrasi zafiyeti yaratacak” dedi.

-----------------------------------------------------------"Anayasa Mahkemesi, Anayasa'yı ihlal etmiştir”

Demokratik Yargı Eşbaşkanı Osman Can, "Bu kararın olumlu ve olumsuz yönleri var." dedi. Referandum paketinin, kabul edilmesi durumunda Türkiye açısından tarihi bir adım olacağını belirten Osman Can, yargı mercilerinin politika üzerindeki vesayetinin giderek zayıflamaya başladığını belirtti.

-----------------------------------------------------------YARSAV: Beklentimizi karşılamadı, mücadelemiz sürecek

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa Değişikliği Paketi'nin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin davada verdiği kararın beklentilerini karşılamadığını ifade etti. Tarhan, "Henüz süreç devam ediyor. Daha önümüzde referandum süreci var. YARSAV olarak bizim mücadelemiz sürecek" dedi.

-----------------------------------------------------------BDP, AYM kararını AİHM'e taşıyacak

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili verdiği kararı AİHM'e taşıyacak. Bireysel başvuru yapacak olan Kaplan, "Bakalım Hükümet AİHM'de bu Anayasa Mahkemesi'ni nasıl savunacak" dedi.

-----------------------------------------------------------Kılıçdaroğlu: 'Hayır'da hayır vardır!

Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin kısmi iptal kararını değerlendirdi.

-----------------------------------------------------------'Anayasa’ya aykırı gördüğümüz noktalara...'

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek,Anayasa Mahkemesi’nin kararını “Bir hukukçu olarak Anayasa Mahkemesi’nin kararına saygılı olmak zorundayız. Bizim beklentilerimize, bizim Anayasa’ya aykırı gördüğümüz noktalar itibariyle ileri sürdüğümüz hususlara tam yanıt veren bir iptal değil” sözleriyle yorumladı.

-----------------------------------------------------------'Mahkeme, işin esasına girmek suretiyle yanlış yapmıştır'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi sürecinin tamamlandığını, bundan sonra sözün millette olduğunu belirtti. Bakan Ergin, ''Milletin referandumda pakete 'evet' diyeceğini düşünüyorum.'' diye konuştu.

-----------------------------------------------------------Anayasa paketi kısmen iptal, referanduma gidilecek
Anayasa paketinin kritik iki maddesini kısmen iptal eden Anayasa Mahkemesi, paketin tamamının iptali ve yürürlülüğünün durdurulmasıyla ilgili başvuruyu da reddetti. 
   GÖRÜŞLER - 3  


   GÖRÜŞLER - 2  


   GÖRÜŞLER - 1  
Anayasa değişikliği neleri içeriyor?


82 Anayasası'nda bugüne kadar yapılan değişiklikler
ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ TAM METNİ ve MADDE GEREKÇELERİ


Anayasa değişiklik teklifi TAM METNİ


Halk referandumda ne diyecek? Evet mi, hayır mı?


Anayasa değişiklik teklifi karşılaştırmalı tablo


Anayasa paketini anlama rehberi


ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİ TAM METNİ


1982 ANAYASASI


Ergun Özbudun ve ekibinin AKP için hazırladığı yeni anayasa taslağı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.