Ares, 1932’den kalma kanunla haczedilmiş
İnsan hakları ve çevre aktivisti Av. Remzi Kazmaz, eve gelen haciz memurlarının köpeğe el koymasının Hayvan Hakları ve İcra İflas Kanunu’na aykırı olduğunu söyledi. Yasalarda haciz edilecek hayvanların isimlerinin açıkça sayıldığını belirten Av. Remzi Kazmaz, evcil hayvanların ise haciz edilemeyeceğini vurguladı.

Köpeklerin duyguları olan, sevgi delisi, dost canlısı, çocuklar için oyun arkadaşı, yaşlılar ve görme engelliler için iyi bir yol arkadaşı olduğunu ifade eden Av. Kazmaz, ailenin bir ferdi sayılan köpeklerin neden haczedilemeyeceğini şöyle açıkladı:

“Devletin cebri icra uygulamasını düzenleyen ve genel bir kanun niteliğinde olan İcra İflas Kanunu 09.06.1932 tarihinde kabul edilmiş bir kanundur. Günün koşullarına uygun olarak ele alınarak hazırlanmış ve kabul edilmiştir. Ancak, tüm yasalarda olduğu gibi İcra İflas Kanunu’da günün ihtiyaçlarının gerisinde kalmıştır.

Evcil hayvanlarda da benzer bir durum söz konusudur. İcra ve İflas Kanunu genellikle ticari değeri olan hayvanların haczini düzenlemiş evcil hayvanlara kanunun düzenlendiği günün koşulları nedeni ile gerek duymamıştır.24.06.2004 yılında İcra ve İflas Kanunu’nun kabulünden 72 yıl sonra kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu 1. Maddesi ile amacını; “Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak” olarak açıklamış bulunmaktadır.

Aynı kanun 5/5 maddesi ile “Ticari amaç güdülmeden bilhassa ev ve bahçesi içerisinde bakılan ev ve süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemezler” kuralını getirmiştir. Burada temel kriter haczi söz konusu olan hayvanın ticari amaç güdülmeden bulundurulması ve ev veya süs hayvanı olmasıdır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi burada da özel kanun günün koşullarına uygun olarak genel kanunu değiştirmekte ve bu kriterleri taşıyan hayvanların haczedilemeyeceği kuralını getirmektedir. Kaldı ki, bu sorunu özel kanunu uygulamadan dahi çözmek mümkündür. İcra ve İflas Kanu’nun 85/5 maddesinin uygulanması ile dahi çoğu bu sorun çözülebilecektir. İcra ve İflas Kanunu’nun 85/5 maddesine göre; hasılatı paraya çevirme masraflarını ve icabında muhafaza ve idare masraflarını tecavüz etmeyeceği muhakkak olan şeyler haciz olunmaz. Evcil hayvanlar genellikle fazlaca bir maddi değeri olmayan, ancak sahipleri için manevi değer ifade eden canlılardır. Bu açıdan da bakıldığında evcil bir hayvanın haczedilemeyeceği açıkça ortadadır.”

HACZEDİLEN KÖPEK

İstanbul'da kafeterya işleten Mahmut Yazoğlu, sözleşmesi dolunca mülk sahibinin işyerine el koymuştu. Bodrum'a yerleşen Yazoğlu, dükkan sahibi ile mahkemelik olmuş ve mahkemeyi dükkan sahibi kazanmıştı. Açılan davayı kazanan dükkan sahibi alacakları için Yazoğlu’nun evine haciz göndermiş, Yazoğlu’nun evinde alacak bir şey bulamayan haciz memurları 7 yıldır çocuğu gibi baktığı Labrador Retriever cinsi 'Ares' isimli köpeği haciz edilmişti. Köpeği haczeden memurlar daha sonra yediemin olarak köpeği sahibine teslim etmişti. Açık artırma ile satılacak olan Ares adına mahkemeye itiraz dilekçesi verildi.


DHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.