Askerden Güvenlik Paketine İtiraz
Askeri kaynaklara göre, TBMM'deki güvenlik paketinin Jandarma ile ilgili bölümüne itirazlar şu ana başlıklarda toplanıyor;
 
1- Eğer tasarı yasalaşırsa, Jandarma askeri görevlerini layıkıyla yerine getiremez;
2- Milli güvenlikte zafiyet oluşur;
3- Personel istikbalini siyasilerde görmeye başlar ve jandarma tamamen siyasallaşır;
4- Jandarma içinde ‘mutlak itaat’ tarih olur.

Hürriyet’in ulaştığı askeri yetkililer TBMM'ye gönderilen tasarıya ilişkin şu uyarılarda bulundular;

ATAMALARDA JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI DEVRE DIŞI

Jandarma Genel Komutanlığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir parçasıdır. Mevcut sistemde jandarma personelinin atama, yer değiştirme ve ceza işlemlerinin İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülür. Ancak tasarının yasalaşması halinde Jandarma Genel Komutanlığı atamalardan haberdar olmayabilir.

LİYAKATSİZ VE DİSİPLİNSİZLER ATANABİLİR

Personeli hiç tanımayan İçişleri Bakanlığının bu yetkiyi doğrudan kullanması durumunda; liyakatsiz ve disiplinsiz personelin hak etmedikleri görevlere atanmaları kaçınılmaz olur. İşlerin bu şekilde yürütülmesi personel arasında huzursuzluk yaratır, çatışma doğurur.

VALİ, KAYMAKAMA CEZA YETKİSİ SIKINTILI

Tasarıda vali veya kaymakama Jandarma personeline ceza verme, görevden alma yetkisi veriliyor. Böyle bir durumda başta Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere sıralı askeri amirler devre dışı bırakılmış olur ve makamlar arasında çatışmaların yaşanması; buradan hareketle de personelin görev esnasındaki moral ve motivasyonunun olumsuz şekilde etkilenmesi kaçınılmaz olur.

>> Valilere olağanüstü yetki geliyor

İTAATSİZLİK VİRÜSÜ TSK'YA TÜMÜNE SİRAYET EDER

Ceza verme, atama ve görevden uzaklaştırma yetkilerinin, askeri amirlerin bilgisi olmadan mülki amirler tarafından resen kullanılması halinde, disiplin anlayışı ciddi şekilde zedelenir ve mutlak itaat kavramı sarsılır. İtaatteki zafiyet tehlikeli bir virüs gibidir ve bu virüs sadece Jandarmayla sınırlı kalmayıp, askeri görevlerin icrasında tüm Silahlı Kuvvetlere de sirayet edebilir.
 
VE ÖNERİ: KOMUTAN İLE BAKAN BİRLİKTE ATASIN!
 
Askeri kesimin yasaya ilişkin önerisi ise, il jandarma komutanlarının atamasının ‘Jandarma Genel Komutanının teklifi ile İçişleri Bakanı tarafından yürütülecek’ şeklinde değiştirilmesi.

Böyle bir düzenleme ile, hem askeri hem de mülki makamların ortak bir noktada buluşabileceklerini vurgulayan kaynaklar, “Aksi takdirde personelinin nereye atandığından haberdar olmayan bir Jandarma Genel Komutanlığımız olacak” uyarısını yaptılar.

>> 'İç Güvenlik Paketi' neler getiriyor?

TIRLAR SORUN OLMUŞTU

Ocak ayında Adana’da MİT tırlarının Jandarma tarafından durdurulması büyük tartışma yaratmıştı.
Ankara kulislerinde, TBMM'ye gönderilen tasarısında il ve ilçe Jandarma komutanlarını atama yetkisinin İçişleri Bakanlığına verilmesinin Adana’da yaşanan tır olayıyla bağlantılı olduğu konuşuluyor.

TASARIDA NE VAR? 

Hükümetin Meclise gönderdiği güvenlik paketinde şu yenilikler yer alıyor;
Jandarma Komutanlığı’nda askeri nitelikteki görevlerle askeri olmayanlar ayrı değerlendirilecek.
General düzeyindeki personel İçişleri Bakanlığına bağlanacak. Üçlü kararnameyle atanan general rütbesinde olmayan daire başkanları ile il ve ilçe jandarma komutanlarını atama yetkisi İçişleri Bakanlığı’nda olacak.

>> TAM METİN İÇİN TIKLAYINIZ
POLİS VAZİFE VE SALAHİYET KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISIAysel ALP / Hürriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.