Avukat olan kayyımdan kendi bürosuna sınırsız vekalet!
 Koza İpek Holding'e atanan kayyımlardan Hasan Ölçer'in, holdingin bütün işlemleriyle ilgili kendi hukuk bürosuna sınırsız vekalet verdiği iddia edildi. Bu sayede Ölçer'in menfaat temin edeceği belirtildi. Hukukçular bunun suç olduğunu görüşünde birleşiyor.

Şirketlerine el konulan Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek'in Twitter'dan duyurduğu ‘vekalet olayı'nın detayları ortaya çıktı.

Koza İpek Holding'e atanan kayyımlardan kendisine sınırsız vekalet veren avukatın Hasan Ölçer olduğu öne sürüldü.

Özgür Düşünce'den Erkan Acar'ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde Sulh Ceza Hakimliği tarafından sayıları azaltılan ve Koza İpek Holding'te Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi de verilen Avukat Ölçer'in kendi hukuk bürosuna vekalet verdiği öğrenildi. Böylece Ölçer'in sınırsız vekalet alarak Holding'ten menfaat temin edeceği iddia edildi.

KURUL DEFTERİNE DE YAZILDI

Avukatlık mesleğine aykırı olduğu belirtilen bu durumun gizlenemeyeceğinden, yönetim kurulu defterine yazıldığı da belirtildi. Avukat Ölçer'in bu adımı büyük tartışmaya yol açtı. Bu durumun Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 133. maddesindeki kayyımın görevlerine ilişkin düzenlemeye de aykırı olduğu ifade edildi.

MENFAAT TEMİN EDEMEZ

Kayyımın, kamu gücünü ve görevini kullanarak Anayasa teminatı altında olan kişilerin mülkiyet hakkına tecavüz edemeyeceğine dikkat çekildi. Hukukçular Ölçer hakkında hem cezai hem disiplin soruşturması açılması gerektiğini vurguladı.

AKIN iPEK: AVUKATIN ŞAHSINA MENFAAT TEMiN ETME TEŞEBBÜSÜ

Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, Twitter hesabından görevini kötüye kullanan kayyım Hasan Ölçer ile ilgili şunları söylemişti:

“Kalan görevli kayyımlardan biri, şahsına kendi imzası ile sınırsız avukatlık vekaleti çıkartmış. Şahsına menfaat temin etme teşebbüsü var. Mahçup olmasın diye adını vermiyorum. Umarım kendisi istifa eder. Bu, açık bir görevi kötüye kullanma ve emniyeti suistimal suçu. Yasal olarak bu şahsı görevde tutamazsınız. Kasayı teslim edemezsiniz. Suç işleyen hiç kimseyi tutamazsınız. Bir sebebi olmalı.”

BAROLAR BiRLiĞi HAREKETE GEÇMELi

İstanbul Barosu Avukatı Vedat Oruç: Söz konusu işlem gerçekse Türkiye Barolar Birliği ve İstanbul Barosu harekete geçmelidir. Kayyımın, atandığı şirketin hukuki işlerini şahsi menfaat ilişkisi olduğu bir ofise veya arkadaşlarına vermesi hukuki de değil etik değildir. Bugün Ticaret Mahkemelerinde bir çok kayyımlık dosya vardır.

Bu dosyalarda hiçbir kayyımın, görev yaptığı şirketler için  kendi ofisine başka avukat olsa da vekalet verdiğini göremezsiniz. Böyle bir durum varsa, bu durum bir kere etik değildir. Kayyımın, atandığı şirketin ticari faaliyetlerini engellemesi, şirketi veya hissedarlarını zarara uğratması durumunda, şahsi ve cezai sorumluluğu olduğu gibi, hem de atamayı yapan mahkemenin yani Adalet Bakanlığı nezdinde Devletin sorumluluğu söz konusu olacaktır. Bu nedenle kayyımlar hiçbir bir zaman menfaaat birliği içinde olduğu hiçbir kimseye, eşi dostu veya arkadaşına vekalet veremez. Eğer böyle bir şey yapmışsa İstanbul Barosu'nun Türkiye Barolar Birliği'nin harekete geçmesi gerekir. Ayrıca böyle bir işlem varsa, Kayyım atama kararını veren Sulh Ceza Mahkemesi nezdinde işlemin iptali için de ayrıca itiraz yapılabilir.

AVUKAT iŞ GETiRiCi EYLEMLERE GiREMEZ

Avukatlar Sendikası Başkanı Sedef Ünal: Böyle bir şey olması hâlinde bu uygulama 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'na aykırı olur. Böyle bir karar etik değil; avukatlık ilke ve kurallarına da aykırıdır. Kayyımlık ayrı bir şey, avukatlık bürosu ayrı şey. Yasalar, avukatların kendilerine iş getirici eylemlerde bulunmaktan kaçınması gerektiğini söylüyor.

HEM CEZAi HEM DiSiPLiN SORUŞTURMASI GEREKİR

Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Başkanı Kemal Akkurt: Bu karar tam anlamıyla skandal. 30 senedir bu mesleği yapıyorum; böyle bir şey ne duydum ne gördüm. Avukatlık mesleği diğer meslekler yan yana yapılabilecek bir iş değildir. Bu olayda olduğu gibi diyelim kayyım eğer ismini baro levhasından sildi. Ayrıca vergi kaydını da kapattı. Yine de böyle bir karar ve işlem yapamaz. Madem görevli atandı, bürosunu o zaman kapatmalı. Bürosunu niye açık tutuyor ki? Kendi bürosundaki çalışanlarına veya eski çalışanlarına iş yönlendirmesi hem objektif hem etik değil. Baro'nun mesleği avukatlık olan bu kayyım hakkında disiplin soruşturması açması gerekir. Ayrca bu bir görevi ihmal değil kötüye kullanmadır, suistimaldir. Cezai soruşturma gerekir. Hem maaş alacaksınız hem hukuki işlemleri kendizin yürüterek haksız kazanç sağlayacaksınız. Bu doğru olmaz.

Özgür Düşünce

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.