Avukatlardan Baro'ya tepki!


Amasya Barosu Başkan Yardımcısı Sadettin Şahin, bir pastanede yaptığı açıklamada, Amasya Barosuna kayıtlı ve yönetim kurulunda bulunan avukatlar olarak, Amasya Baro Başkanı Adnan Hasip Yalçın'ın imza koyduğu metnin hiçbir toplantıda ve Baro yönetim kurulunda gündeme gelmediğini söyledi.

Amasya Barosunun da katıldığı şeklinde açıklanan basın bildirisinin, Baro avukatlarının ortak görüşünü yansıtmadığını belirten Şahin, şunları söyledi:

''Amasya Barosunun katkısı ve katılımı diye anılan açıklama, Baro Başkanı Yalçın'ın kişisel görüşüdür. Amasya Barosu kurumsal kimliğinin görüşü olmayıp baromuzu da bağlamamaktadır. Kamuoyuna sunulan ilgili haberde, baro başkanının kişisel görüşü, sanki Amasya Barosunun ortak görüşüymüş gibi yansıtılarak haber yapılmıştır. Yapılan basın açıklamasının içeriğini, katılımcı demokrasiye inanan biz Amasya Barosu avukatları hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. 24 baronun ortak açıklaması diye sunulan basın açıklaması incelendiğinde, açıklamanın hukuk eksenli olmadığı alenen görülmektedir. ''Çok geç olmadan'' başlığı dahi, önümüzde yapılacak genel seçim nazara alındığında, siyasi yönlendirme içeren bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.''

24 barodan 'Geç olmadan' açıklaması

AÇIKLAMALARA KATILMIYORUZ
Şahin, açıklamasında, eleştirilerin temelini referandum ile yapısı değiştirilen ve üyelerinin büyük çoğunluğu kürsü hakimleri tarafından seçilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile yetki ve yapısında değişiklik yapılan Anayasa Mahkemesinin ''Siyasal iktidara bağımlı hale geldiği'' iddiasının yer aldığını belirtti.

Hukukun üstünlüğüne inanan herkesin, demokratik halk oylamasıyla yapılan anayasa değişikliklerini kişisel olarak kabul etmese dahi, anayasal metne ve halk iradesine saygı duyarak buna uygun hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Şahin şu görüşleri bildirdi:

''Yüksek yargının işlemez hale geldiği ve acilen yargı reformuna gerek duyulduğu tüm kamuoyunca kabul edilen bir gerçektir. Bu husus yüksek yargı başkanları tarafından da kamuoyu önünde çok kez dile getirilmiştir. Kamuoyunda, acilen ihtiyaç duyulan yargı reformuna baroların pozitif katkıda bulunması beklenirken, söz konusu basın açıklamasındaki, 'anayasal kurumlar siyasallaştı' ön kabulü ile acımasızca eleştiren, eleştirilerin odağı ve gerekçeleri evrensel hukukla bağdaşmayan ve alternatif çözüm yolları ortaya koymayan yapıcılıktan uzak görüş ve açıklamalara Amasya Barosunun katılması söz konusu değildir.

Daha düne kadar yüksek yargı başkanları ve mensuplarınca, iş yükü sebebiyle Yargıtay ve Danıştay daire sayılarının artırılması defaten dile getirilip Adalet Bakanlığından talep edilmiş olmasına rağmen, bugün bu görüşün kabul edilmemesi ne kadar inandırıcıdır.''

''Acilen ihtiyaç duyulan yargı reformuna, temelsiz niyet okuma usulü ile ve tüm yargı mensuplarının zan altında bırakılarak direnilmesi, bu ülkeye ve hukuk sistemine yapılacak en büyük kötülüktür'' diye konuşan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hukuk hiçbir surette ön kabul ve niyet okumaları kabul etmez. Hukuk, açık, aleni somut deliller ister. Biz Amasya Barosu avukatları, acilen ihtiyaç duyulan yargı reformuna, demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk çerçevesi içerisinde ön yargısız olarak destek vermekteyiz. İçerisinde Amasya Barosunun da adının geçtiği yargı reformuna yapıcı katkıda bulunmayan basın bülteninde belirtilen görüşlere katılmıyoruz. Bültende geçen açıklamaların, Amasya Barosunun kurumsal görüşü olmadığı ve bu görüşlere katılmadığımızın altını önemle çizerek kamuoyuna saygıyla sunarız.'' (AA)

37 Baro'dan yargı reformuna tam destek


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.