AVUKATLARDAN DENİZ SEKİ TEPKİSİ

Deniz Seki’nin cezaevinde dizide oynatılmasına ve Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya tepki gösteren hukukçuların hukukihaber.net'e özel yaptığı açıklamalar şu şekilde: 


POZİTİF ANLAMDA EŞİTLİK İLKESİNE UYULMALI


Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur UZUN:


Diğer hükümlü ve tutukluların cezaevleri koşulları imkanlarına bakıldığında haklı olarak böyle bir olanağın ayrıcalık gibi sunulması rahatsızlık oluşturdu. Ancak mesele bu imkanın sağlanması olarak algılanmayıp, diğer hükümlü ve tutuklu hakları cephesinde bakıldığında hükümlü ve tutuklu haklarının eksikliği olmaktadır.


Yapılan olabilir ama diğer hükümlü ve tutuklu haklarının daha iyileştirilmesi ve onlara daha geniş olanakların sağlanması gerekir.


Eşitlik ilkesine uyulmalı ama eşitliği negatif anlamda değil de pozitif anlamda algılamak gerekir. Adalet Bakanlığı'nın bunu sadece tutuklular için sunmasında bir tezat var. Hükümlünün bizim hukuk sistemimize göre suç işlediği mahkeme kararıyla ortadan kaldırılınca kadar kesinleşmiş bir durumu var. Oysa tutuklu da böyle bir durum yok. Tutuklulardan bu hakkı sakınmak hükümlülerden sakınmamak ayrı bir çelişki.


İNSANLARIN ADALETE OLAN İNANCINI VE GÜVENİNİ KIRARSINIZ


Avukat Ömer TURANLI

Hükümlünün adının Deniz Seki olması kanun maddelerinin kişiye göre uygulanmasını değiştirecek diye bir şey yok. Herkese eşit ve adil olarak hukuk uygulanmalıdır. Vekaleti olmayan bir avukatın bile hükümlü ile görüştürülmesi sınırlıdır. En fazla üç kere görüşebilirsin. Yasa koyucu bunu bile sınırlandırırken sen gelip te sosyal sorumluluk projesi adı altında dizide oynattığın zaman adil davranmamış oluyorsun. Bizim müvekkillerimiz çocuklarıyla bile telefonda istedikleri gibi görüştürülmüyor. Bir çocuğun babasının sesini duymaktan daha öte ne isteği olabilir.  Buna dahi izin verilmezken siz gelip Deniz Seki'ye böyle bir şey yaparsanız en başta insanların adalet olan inancını ve güvenini kırarsınız.  Toplumda bir ikililiğe sebebiyet vermiş olursunuz.

BİR KİŞİYE ÖZEL AYRICALIK OLMAZ


Avukat Erdal DOĞAN


Ceza İnfaz Hukukunda amaç kin alma, kısasa kısas unsurundan  hareket etmiyor. Hüküm giymiş kişilerin toplumdan kopmaması için topluma kazandırılması gerekiyor. Bu tarz sosyal meşguliyetlerde yer almasında bir sıkıntı yok bence. Burada sorun Türkiye'de tutuklu ve hükümlüleri Ceza İnfaz Hukukundan kaynaklanan onca yasal hakları yararlandırılmıyor.  Havalandırmadan tutunda kendini geliştirme konusuna kadar içerde çok ciddi sıkıntıları var. Bütün bunlar mevcut iken Deniz Sekinin bu şekilde oynatılması herhalde bu diğer mağduriyetleri gündeme getirdi.


Bu bakımdan bakılırsa hükümlülerin  ve tutukluların  yasal hakları neyse bunları gerçekleştirmek lazım. Adalet Bakanlığı'nın diğer mahkumların da sosyal haklarını ve hukuki haklarının bir an önce giderilmesi gerekir. Eşitlik herkesi aynı olmalı. Bir kişiye özel ayrıcalık olmaz.


HİÇBİR TUTAR YANI YOK


Avukat Tuba TORUN

Tutuklular da hükümlerde sonuç itibariyle aynı hükümlere tabi tutuluyorlar. Tutuklu hakkında kesinleşmiş bir cezai durumda yoktur. Sadece hükümlü kişilerin böyle dizilerde oynatılması eşitlik ilkesine her durumda aykırıdır. Bakanlığın yaptığı açıklamanın da hiçbir tutar yanı da yoktur

BU HAK VERİLECEKSE HERKESE VERİLMELİ


Yrd.  Doç. Dr. Sinan KOCAOĞLU


Deniz Seki dışında başka kimselere bu hak verilmezse bunu eleştirmek anlamlı. Bu hak verilecekse herkese verilmeli. Eşitlik ilkesine uyulmalı. Ayrım yapılmamalı. Bu Adalet Bakanlığı'nın tercihinde verilmiş bir şey. Bakanlık subjektif kriterler uyguluyor. Deniz Seki’ye vermesin de bir anormallik yok. Deniz Seki’ye verip diğerlerine vermiyorsa orada bir sıkıntı vardır. (
hukukihaber.net)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
av.ahmet 2 yıl önce

meslektaşım cumhur bey'in fikirleri tek kelimeyle ufuk açıcı. tebrikler üstadım.

Avatar
ercan turanoğlu 2 yıl önce

bu uyarıyı yaparken bu ayrımcılığı ve hakları taleb ederken geçmişte neden uğur dündar benzer sebeplerle içeri giren tuğba özay röportajından sonra aynı tepkiyi yapmıyorsunuz bence sizde çifte standart var