Avukatları izleyen polislere ceza verilebilir

Haklarında yakalama kararı çıkarılan polislerin avukatlarının bürosunun yasa dışı takibe alındığı ortaya çıktı. Suçüstü yakalanan KOM polisleri ‘burası kamuya açık alan’ sözleri ile kendilerini savunmaya çalıştı. Avukat ve gazetecileri tehdit etti.

AVUKATLARIN BÜROLARI KOM POLİSİ TARAFINDAN GÖZETLENİYOR

Sahur vakti gözaltına alınan polislerin avukatlarının bürosunun KOM polisleri tarafından iki gündür gözetlendiği ortaya çıktı.

İhbar üzerine gece büronun bulunduğu binanın önüne gelen avukatlar sivil araç içerisinde sivil giyimli KOM polislerini ofise girip çıkanları görüntülerken buldu.

Avukatların bürosunu gözetleyen polislerin amacının yakalama kararı olan polislerin büroya gelmesi durumunda gözaltına almak ve polislerin eş ve yakınlarına yönelik  baskı oluşturmak olduğu iddia edildi.

AVUKATLIK BÜROSU 2 GÜNDÜR HUKUKSUZ ŞEKİLDE GÖZETLENİYOR

Bürolarının yaklaşık iki gündür gözetlendiğini belirten avukatlar, durumun farkında olduklarını ama yoğun duruşma temposundan dolayı bir türlü müdahale edemediklerini belirtti.

OFİSE GİRİP ÇIKANLAR GÖRÜNTÜLENMİŞ

Gece yarısı duruşma bittikten sonra bürolarının önüne gelen avukatlar, araç içerisindeki KOM polislerine neden burada beklediklerini sordu. Caddenin kamuya açık bir alan olduğunu söyleyen KOM polisleri, avukatların buna karışamayacaklarını savundu. Polislerin “22 Temmuz sürecindeki polislerin avukatlığını yapıyorsunuz ve sizi tanıyoruz” dediği öne sürüldü. Çevredeki vatandaşlardan ihbar aldıklarını ve yaklaşık iki gün boyunca polislerin büroyu gözetlediklerini iddia eden avukat Sıddık Filiz, büronun bulunduğu binaya girip çıkan herkesin kayda alındığını belirtti.

TEKNiK VE FiZiKi TAKiP KARARI YOK

Sıddık Filiz kanunen avukatların ofisinin izlenmesinin yasak olduğunu belirterek şöyle konuştu: “CMK 140’a göre teknik ve fiziki takip kararı varsa gösterin dedik, bize yok dediler. 136. maddeye göre avukatın ofisi gözlenemez aranamaz ve takip altına alınamaz diyor. Günlerdir neden bekliyorsunuz. Bu soruşturma başladıktan sonra yakalama kararı olanlar var onların eşleri geliyor ve neden insanları taciz ediyorsunuz.

POLİSLER ÇEKTİKLERİ GÖRÜNTÜLERİ HEMEN SİLDİ

Burası dağ başı değil. Buraya gelen amire dedik ki burada tutanak ile bunu tanzim altına alın ve gerekli işlemleri yapın biz suç duyurusunda bulunacağız dedik. Biz suç duyurusu için tutanak istiyoruz ama maalesef böyle bir şey yapmayacağını söyledi.  Birinci sayfa bitti ikinci sayfa yazılırken bir telefon geldi ve kayboldu. Bu arada bekleyen polisler arabanın içerisinde telefonuyla oynayarak görüntüleri sildi. Emniyet amiri bu olaya şahittir gördü ve müdahale etmedi. “

Olayın yaşandığı yere yakın bir binada görevli olan A. G. isimli vatandaş, “Ben binadan çıkınca direkt bana sordular. Sen burada ne arıyorsun. Ben de ben burada görevliyim dedim. Ben akşam 6’dan beri gördüm ve burada geziyorlardı. Sağa sola geziyorlardı. Gelip bana sordular sen ne iş yapıyorsun diye. 4-5 kişi sivil şekilde geziyorlardı” ifadelerini kullandı.

KAYITLARI SİLDİLER

Yaşanan hukuksuzlukla ilgili tutanak tutmak isteyen avukatlar, ilçe müdür yardımcısı olduğunu söyleyen bir kişinin de gelip polisleri koruduğunu belirtti. Filiz “Bizi polis karakoluna davet ediyor. Biz olay yerinin burası olduğunu ve tutanağın burada yapılmasını istiyoruz ama nedense müdür bey buna yanaşmıyor. Bu arada KOM polisleri de araç içerisine girerek çektikleri görüntüleri sildiler” ifadelerinde bulundu. Yaşanan tartışmanın üzerine olay yerine gelen basın ekipleri de KOM polislerinin uyarısıyla karşılaştı. Basın mensuplarının gelmesiyle birlikte müdür yardımcısı olduğunu söyleyen kişi tartışmanın üzerine caddeden ayrıldı.

O POLiSLER 12 YIL CEZA ALABiLiR

Boğaziçi Avukatlar Derneği Eski Başkanı Fikret Duran: Hukuka aykırı bir yolla avukatların çalışma hürriyeti ihlal edilmekte, savunmaya baskı kurularak ‘gözümüz üzerinizde’ mesajı verilmekte, fişlenmektedir. Polisler ve bu talimatı veren amirler 12 yıl ceza alabilir. Anlaşılan suçu işleyenler bunun farkında olduklarından suçüstü psikolojisi ile alelacele görüntüleri imha etmişler. Polisin bu davranışı ile 4 farklı suçun işlendiğini söyleyebiliriz.

TCK 117.Maddesi’nde düzenlenen İş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçu, TCK 134. Maddesi’nde düzenlenen Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, TCK 135. Maddesi’nde düzenlenen Kişisel verilerin kaydedilmesi ve TCK 257. Maddesi’nde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçları oluşmuştur.

DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILMALI

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Mehmet Kasap: Usulsüz bir şekilde Avukatlık Bürosuna fiziki ve teknik takip yapılması kanuna aykırıdır. CMK 136. ve 140. maddesine göre müdafilerin büroları teknik ve fiziki takibe konu olamaz. Bunu yapanlar açıkça suç işlemektedirler. Kanunun amir hükmü karşısında suç işleyenler hakkında derhal bir soruşturma başlatılmalıdır.

 POLİS GIRTLAĞINA KADAR SUÇA BULAŞMIŞTIR

İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Ömer Kavili: Avukatlara terör estirilmiştir. Polis büroyu kuşatmakla kalmamış tacizli takip denen yöntem kullanmıştır yani, rahatsız etmek, karşıdakini huzursuz etmek, devlet gücüne dayalı baskı yaratmak, yıldırmak, korkutmak, sindirme amaçlı olarak çalışmıştır. İş hukukunda bunun karşılığı mobbingtir, yasaktır, suçtur ve polis suç işlemiştir.  Polis gırtlağına kadar suça bulaşmıştır.


>>Polis avukatlarına abluka!


>>AVUKATLARIN İZLENMESİNE TEPKİ YAĞIYOR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.