AYM Başkan adayı Serruh Kaleli kimdir?
Anayasa Mahkemesi'nde iki ay önce başlayan "Başkanlık sürecinde" bugün seçim günü.Anayasa Mahkemesi Başkanı, genel kurul tarafından gizli oy ve üye tam sayısının salt çoğunluğu tarafından, 4 yıl için seçilecek.Buna göre, 17 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda 9 kişinin oyunu alan başkan olacak.

ÖNE ÇIKAN ADAYLAR

Anayasa Mahkemesi'nde bugün yapılacak olan seçimlerde öne çıkan iki isim Başkan Vekili Serruh Kaleli ile üye Zühtü Arslan.
Kaleli, Mahkeme'nin kıdemli üyelerinden. 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti.

Seçimde ismi geçen bir başka aday olan Zühtü Arslan ise 2009-2012 yılları arasında Polis Akademisi Başkanığı yaptı. 2012'te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçildi.Mahkeme seçimlerinde sürpriz aday olarak ise, Haşim Kılıç'tan sonraki en kıdemli üye olan Serdar Özgüldür'ün adı geçiyor.

SERRUH KALELİ KİMDİR?

03 Mayıs 1954 Samsun Terme’de doğmuştur. İlk ve Lise öğrenimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra 1977 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Yedek subaylığını Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı olarak yapmış. Sırasıyla, 1996-1998 yıllarında Ankara Barosu Yönetim kurulu sayman üyeliği, 2000/2002-2002/2004 tarihleri arasında iki dönem Türk Hukuk Kurumu yönetim kurulu ve sayman üyeliği, 2001 yılında 4 yıllığına Türkiye Barolar Birliği denetçi üyeliği, Türkiye Barolar Birliği bünyesinde bulunan komisyonlarda, değişen avukatlık yasası nedeniyle bu yasaya bağlı, adli yardım, reklam yasağı, hakem kurulu, staj kredi,asgari ücret, sınav yönetmeliği gibi yönetmeliklerin hazırlanışında görev almıştır.


2004-2005 sezonu Türkiye Basketbol Federasyonu disiplin kurulu başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştur. 1978-1980/1981’den Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilene kadar avukatlık mesleğini icra etmiştir.

2005 yılında Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir.

Evli ve iki çocukludur.

ZÜHTÜ ARSLAN KİMDİR?

1964 yılında doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

2002 yılında Doçent, 2007 yılında da Profesör olan Arslan, halen Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. İnsan hakları, anayasa hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda çeşitli ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makaleleri yayımlanan Arslan’ın ayrıca Anayasa Teorisi başlıklı bir kitabı bulunuyor.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen “Türkiye’de İfade Özgürlüğü” konulu projede uzman ve kitap yazarı olarak yer alan Prof. Dr. Arslan, Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından desteklenen “Dinlerarası İlişkiler: Seküler ve Demokratik bir Sistemde Barış İçinde Birarada Varoluş Arayışı” başlıklı projede kitap yazarı olarak yer aldı.

Avrupa Konseyi’nin “Kolluk ve İnsan Hakları- 2000 Ötesi” programı çerçevesinde “Eğitimcilerin Eğitimi” projesinde uzman öğretim üyesi olarak çalışan Arslan, İngiliz Büyükelçiliği ile İçişleri Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü “Mülki Amirlerin Kolluk Denetim Kapasitesinin Artırılması” konulu projede de uzman olarak yer alıyor.

TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü ? Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.


Polis Akademisi Başkanlığı'na getirildi.

Polis Akademisi Başkanlığı’na; Anayasa Mahkemesi’nin “367 kararı”na büyük tepki koyan AKP'nin hazırlattığı “sivil Anayasa” taslağının mimarı olarak gösterilen Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Zühtü Arslan getirildi.

Geçen yıl “sivil anayasa” adıyla hazırlanmaya başlayan “2008 anayasa taslağını” hazırlayan bilim kurulunun üyelerinden biri olan Prof. Dr. Zühtü Arslan’ın Polis akademisi Başkanlığı’na atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Polis Akademisi’nde Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Arslan, üniversitelere ve TBMM’de türban kullanılmasını savunan düşünceleri ile ön plana çıkarken, Anayasa Mahkemesi’nin “367 kararı”na yönelik olarak da büyük tepki göstermişti.

SERDAR ÖZGÜLDÜR KİMDİR?

1955 yılında İstanbul'da doğan Serdar ÖZGÜLDÜR, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hesabına okuduğu Kara Harp Okulundan 1976 yılında mezun olmuştur. İstihkam Okul Komutanlığındaki Sınıf Okulu eğitimini takiben, 1977-1981 yılları arasında sırasıyla Foça Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanlığı İstihkam Bölüğünde ve Ankara-Elmadağ Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harp Karargahı ve Muhabere Elektronik Tesisler Komutanlığı bünyesinde görevlerde bulunmuş; 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun  olduktan  sonra  sınıf değiştirerek askeri hakim sınıfına geçmiş; stajdan sonra sırasıyla İskenderun Akdeniz Bölge Komutanlığı Askeri Mahkemesi Hakimliği, Adana Sıkıyönetim 2 Numaralı Askeri Mahkemesi Hakimliği, Ankara Sıkıyönetim Yardımcı Askeri Savcılığı,  Ankara  Deniz  Kuvvetleri  Komutanlığı  Askeri Mahkemesi Hakimliği, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Savcılığı görevlerinde bulunduktan sonra, 1995 yılında Askeri Yüksek  İdare  Mahkemesi  üyeliğine seçilmiş; 1995-2002 yılları arasında Birinci Daire üyeliğini yaptıktan sonra 6 Eylül 2002 tarihinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Genel Sekreterliğine getirilmiş; 2000-2003 yılları arasında da Uyuşmazlık Mahkemesi Hukuk Bölümü asıl üyeliği yapmış; Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Genel Sekreteri Hakim Albay olarak görev ifa etmekteyken, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanınca 21 Haziran 2004 tarihinde Anayasa Mahkemesi asıl üyeliğine seçilmiştir.

Kamu hukuku alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamış; genişletilmiş ve güncelleştirilmiş doktora tezi kitap olarak yayımlanmış; ayrıca İdare Hukuku kitap bölüm yazarlığı yapmış, birçok bilimsel inceleme kaleme almıştır.


Evli ve bir çocuk babası olup; eşi emekli öğretmen, oğlu Bilkent Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü öğrencisidir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.