AYM’den kalıp ifade cevabı
Lütfi Kaplan

ANAYASA MAHKEMESİ’NDEN BALYOZ, ERGENEKON GİBİ DAVALARA EMSAL OLACAK KARAR

Balyoz,  Ergenekon başta olmak üzere kamuoyunun yakından takip ettiği davalarda sık sık gündeme gelen mahkeme kararlarının gerekçelerinin “kalıp ifadelere” dayandığı eleştirisine cevap Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) geldi. PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten ceza alan İ.A, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin takdiri indirimi alt sınırdan vermesini Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. İ.A bireysel başvurusunda “Mahkeme, indirim sebeplerindeki takdir yetkisini, yeterli gerekçeye dayanmadan, kalıp ifadelerle yaparak adil yargılanma hakkını ihlal etti” dedi. Başvuruyu Birinci Bölüm karara bağladı. Kararda, mahkeme kararlarının gerekçeli olmasının adil yargılama hakkının bir gereği olduğunun altı çizildi. Anayasa Mahkemesi, yerel mahkemelerin kararlarını “makul bir gerekçeye” dayandırması gerektiğini belirtti. Makul gerekçe ise şöyle ifade edildi:

Tüm iddialara cevap şart değil

“Davaya konu olay ve olguların mahkemece nasıl nitelendirildiği, kurulan hükmün hangi nedenlere ve hukuksal düzenlemelere dayandırıldığını ortaya koyacak, olay ve olgular ile hüküm arasındaki bağlantıyı gösterecek nitelikte olmalıdır.” Kararda, “Derece mahkemelerinin, taraflarca ileri sürülen tüm iddialara cevap verme zorunluluğu bulunmayıp, hükme esas teşkil eden gerekçelerin nelerden ibaret olduğunu ortaya koyması yeterlidir” denildi. Kararda, “Başvurucu tarafından ileri sürülen iddialar çerçevesinde bir temel hak ihlalinin olmadığı anlaşılmıştır” denildi. AYM’nin kararı, özellikle tutuklama, yakalama ve el koyma kararlarının gerekçesiz olduğu eleştirilerinin sık sık yapıldığı Balyoz, Ergenekon gibi davalar için de emsal nitelikte.

‘Basmakalıp ifade...’

Tahliye taleplerinin reddine ilişkin kararların gerekçelerinde sıklıkla; “kovuşturma veya soruşturmada gelinen aşama”, “usul ekonomisi” , “kuvvetli suç şüphesinin varlığı”, “Delilleri karartma şüphesi” gibi ifadelerin yer alması basmakalıp   olarak değerlendiriliyor. Aynı şekilde  mahkumiyet kararlarında üst sınırdan verilen cezalarda takdiri indirim yapılması ve bunun oranı ile ilgili olarak da “suçun işleniş şekli, amaç ve saikler” gibi ifadeler de aynı kapsamda eleştiriliyor.Star

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.