Baro Başkanları: İstanbul Barosu'nu Kınıyoruz

 
Sonuç Bildirgesi - Basına ve Kamuoyuna
 
17 Aralık 2011 tarihinde Malatya’da toplanan ve aşağıda imzası bulunan baro başkanları  ülke gündemi ve avukatlık mesleğindeki güncel gelişmelere  ilişkin aşağıdaki değerlendirmelerini kamuoyuna sunuyoruz.

23 Ekim 2011 tarihinde Van ve çevresinde meydana gelen deprem felaketini yerinde görmek, Van halkının ve meslektaşlarımızın durumlarını yerinde değerlendirmek üzere 4 Ocak 2012 tarihinde Van ve Erciş ziyaret edilecektir.

12-13 Kasım 2011 tarihlerinde TBB’nin 78 baro başkanına çağrısı ile Ankara da gerçekleşen Avukatlık Kanunu konulu toplantıda; TBB tarafından üzerinde tartışma sürdürülecek herhangi bir metnin sunulmadığı, 71 baro başkanının düşünce ve önerilerinin konu, kapsam ve süre açısından hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadığı halde, toplantı sonrası toplantıya katılmış bulunan bir baro başkanı tarafından yapılan bunların aksi yönündeki değerlendirmeleri , TBB Başkanı Av. Vedat Ahsen Coşar’ın şahsında TBB’nin işlevsizleştirilmesini, itibarsızlaştırılmasını amaçlamaktadır ve bu durum bizim açımızdan kabul edilemez niteliktedir.

6-7-8 Aralık 2011 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından Adalet Bakanlığı ve TBB’nin işbirliğinde gerçekleşen “Dünyada Arabuluculuk Uygulamaları” konulu ve tüm baro başkanlarının davet edildiği, çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen ile yargı mensuplarının izlediği çalışma toplantısında TBB başkanının girişimleri sonucunda toplantıya girmeleri sağlanan İstanbul Barosu Başkanı başkanlığındaki az sayıda bir avukat grubunun, başta TBB Başkanı Sayın Av. Vedat Ahsen Coşar ve toplantı katılımcılarına yönelik hakaretamiz tutum ve davranışlarını esefle karşıladığımızı ve kınadığımızı belirtir, bu olay sırasında TBB Başkanımız Sayın Av. Vedat Ahsen Coşar’ın demokratik duruşunu takdirle karşıladığımızı da özellikle vurgularız.

Avukatlık Kanunu’nun 1. Maddesi gereği “…Avukat yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.” düzenlemesiyle hem savunmanın bağımsızlığına hem de avukatlık mesleğinin serbestliğine vurgu yapılmasına rağmen, mesleki bağımsızlığımız ve mesleğimizin serbestçe icra edilmesi açıkça ve sıklıkla ihlal edilmektedir. 22 Kasım 2011 günü, 15 baroya mensup 42 avukat eş zamanlı olarak gözaltına alınmış, hukuka ve yürürlükteki kanun hükümlerine aykırı olarak 4 gün gözaltında tutulduktan sonra 26 Kasım 2011 günü 33 ü tutuklanmış, daha sonra yurtdışında bulunan bir meslektaşımız, kaçma şüphesini bertaraf ederek kendiliğinden gelmesini takiben, ikisi savcının yaptığı itiraz üzerine haklarında yakalama kararı çıkması sonucu tutuklu avukat sayısı 36 ya çıkmıştır.

Soruşturma dosyasında gizlilik kararı olmasına rağmen, meslektaşlarımız hakkında basın yayın organlarında suçlayıcı ve asılsız haberler yayınlanarak, tutuklanmalarına zemin oluşturulmuştur. Bu konu hakkında yargıyı etkilemeye dönük yapılan siyasi açıklamaların, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedelediği inancındayız.

Meslektaşlarımız hakkındaki tutuklama kararının tamamen mesleki faaliyetlerinden kaynaklanması nedeniyle, bu tutuklamanın savunmanın bağımsızlığı ve mesleğimizin serbestliğini ihlal ettiğini belirtir ve tutuklu bulunan meslektaşlarımızın derhal salıverilmelerini talep ederiz.

Savunmanın yok sayıldığı yerde adaletin gerçekleşmesini beklemek mümkün değildir. Savunma hak ve özgürlüğü ”düşünce ve anlatım“ özgürlüğünden çok daha geniş bir hak ve özgürlüktür.

İstanbul Barosunun staj eğitim merkezlerine başörtülü stajyer avukatları almaması yönündeki kararı hukuki zeminden yoksun olup temel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına da gelmektedir. Özgürlüklerin savunucusu olması gereken İstanbul Barosunun ayrımcı ve müdahaleci yaklaşımını düzeltmesini bekliyoruz.

Yukarıda yazılı olan hususları kamuoyunun bilgilerine sunar, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

ADIYAMAN BAROSU BAŞKANI AĞRI BAROSU BAŞKANI BATMAN BAROSU BAŞKANI

BİNGÖL BAROSU BAŞKANI BİTLİS BAROSU BAŞKANI DİYARBAKIR BAROSU BAŞKANI

ELAZIĞ BAROSU BAŞKANI HAKKARİ BAROSU BAŞKANI IĞDIR BAROSU BAŞKANI

KARS-ARDAHAN BAROSU BŞK. MALATYA BAROSU BAŞKANI MARDİN BAROSU BAŞKANI

MERSİN BAROSU BAŞKANI MUŞ BAROSU BAŞKANI SİİRT BAROSU BAŞKANI

ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANI ŞIRNAK BAROSU BAŞKANI VAN BAROSU BAŞKANIgencbaro.org
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.