Baro başkanları Kilis'te: "TBMM neden olağanüstü toplanmadı!"

Adana Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık , Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez , Mersin Baro Başkanı Av. Alpay Antmen, Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı ve Osmaniye Baro Başkanı Av. Dilem Aksoy, Kilis Barosu’na ziyaret de bulundu.

Kilis Baro Başkanı Avukat Hayri Muammer Fazlıağaoğlu, karşıladığı baro başkanlarına, 18 ocaktan itibaren Kilis’e atılan bombalar nedeniyle 19 kişinin hayatını kaybettiği ve kent halkının göç etmek zorunda kaldığını ifade etti Avukat Fazlıağaoğlu, Bölge Baro Başkanlarına kenti

ziyaret etmelerinden ve kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.
Ortak bir açıklama yapan bölge baro başkanları ise Kilis'te karşılaştıklarıtablonun son derece üzücü ve düşündürücü olduğunu belirterek şu görüşlere yer verdiler:

“Bugünleri daha önce yaşananlarla birlikte değerlendirmemiz gerekmektedir. Suriye'de yaşanan iç savaşta ülkemizin, Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenlik hakkına saygı göstermesi gerektiğini, iç karışıklık nedeni ile Suriye'nin bölgesel hâkimiyetini yitirmesi üzerine çeşitli terör örgütlerinin bazı şehirlerde yönetimi ele geçirmesi üzerine,ülkemizin bu örgütlenmelere askeri teçhizat, gıda, lojistik yardımda bulunmamasını defalarca yaptığımız açıklamalarda dile getirdik. Daha dün sınırlarımızda hendek kazıp bayraklarını asarlarken ses çıkarmayanların, gerekli müdahaleleri yapmayanların, İŞİD vb. terör örgütlerine terör örgütü diyemeyenlerin, bugün yakınmaya hakları bulunmamaktadır.

HALK ÇARESİZLİK İÇİNDE
Bugün Kilis'te yurttaşın can güvenliği, toplumsal barış ve huzur içerisinde yaşam hakkı, eğitim-öğretim hakkı, barınma hakkı, doğrudan doğruya tehdit altındadır. Bu hakların kullanılabilmesinde devletin pozitif yükümlülükleri bulunmaktadır. Ancak üzüntü ile gözlemlemekteyiz ki Kilis'te yurttaşlar çaresizlik, belirsizlik ve ümitsizlik içerisinde yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Bombalamalar sonucunda can güvenliği kalmayan yurttaşlarımız çocuklarını okullarına göndermemekte ve şehri terk etmektedirler.

TBMM NEDEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMADI
Bugünlere gelinmesinde siyasi iktidarın izlediği maceracı, hayalperest dış politikanın rolü büyüktür. Bu politikalar ile Türkiye'nin Dünyada saygınlığı daha da azalmıştır. Birleşmiş milletler sözleşmesinin 51. Maddesine göre BM üye olan bir devlete silahlı bir saldırı gerçekleşmesi sonucunda, Güvenlik Konseyince uluslararası güvenlik ve barışın sağlanması hususunda gerekli tedbirler alınıncaya kadar saldırıya uğrayan devletin bireysel ya da kolektif meşru müdafaa hakkının bulunduğu düzenlenmiştir. Kilis iline 76 kez roket saldırısı gerçekleşmesine ve 21 yurttaşımızın ölmesine rağmen Türkiye'nin toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarını yönelen bu saldırılar karşısında sessiz kalmasını yadırgamaktayız. Kilis'te yurttaşlarımız ve demokratik kitle örgütleri yaşanılan bu olaylar karşısında sessiz kalınması ve Kilise sahip çıkılmaması nedeni ile başlattıkları Kilise ses ver kampanyası doğru, yerinde, haklı ve meşru talepleri içermektedir. TBMM in bu saldırılar karşısında olağan üstü toplanmamış olması, Kilis'te yaşananlarla ilgili araştırma komisyonu oluşturulmamasına bir anlam verememekteyiz? Acaba daha kaç ölüm gerçekleşirse siyasi iktidar ve onun temsilcileri Kilisin sesini duyacaklardır? Kamuoyu Kilise yönelik saldırıların ESAT güçleri ve PYD tarafından gerçekleştirmişolması halinde bu sağır edici sessizliğin aynı şekilde devam edip etmeyeceğini doğrusu merak etmektedir?

KİLİS'İN SESİ OLACAĞIZ
Yurttaşın can ve mal güvenliğin sağlayamayanların, Ülkenin sınırlarınıkoruyamayan yol geçen hanına dönüştürenlerin, sessizliğe bürünenlerin, görev ve yetkilerini yerine getirmeyenlerin, Saldırıları yer çekimi kuralları ile açıklamaya çalışanların, yurttaşa daha beterini de yaşayabilirdin, neyse ki ölmemişsin! Allah korusun daha ağır şeylerde olabilirdi zaten! ,abdestsiz sokağa çıkmıyoruz şeklinde telkin(!) ve tavsiyelerde (!) bulunanlara inat Kilis ilimizle ve Kilis'te yaşayan yurttaşlarımızın yanında olmaya ve onların sesi olmaya devam edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler:
Baro BaşkanlarıKilis
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.