Barolar, Yönetmeliği Danıştay'a Götürüyor
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, geçtiğimiz hafta yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili gelişmeleri bir açıklamayla değerlendirdi. Soruşturmanın ardından Adalet ve İçişleri bakanlıkları tarafından yapılan idari işlem ve düzenlemelerle hukuk devleti ilkelerinin açıkça ihlal edildiğini kaydeden Elçi, “Son birkaç gündür yaşananlar, zaten hayli zayıf olan ‘yargının bağımsızlığı’ ve ‘idarenin hesap verebilirliğinin’ sonunu getirmiş, ‘hukukun üstünlüğü’ çabalarına da onarılması güç bir darbe vurmuştur.” dedi. Elçi’nin açıklamasından bazı satırbaşları şöyle:

HİÇBİR DEMOKRATİK ÜLKE BÖYLE BİR TUTUMA TANIK OLMAMIŞTIR:“Soruşturma kapsamında bazı bakanların yakınları, yakın çalışanları, üst düzey kamu kurumu yöneticisi bürokratların gözaltına alınmasıyla Başbakan’ın kamuoyuna yansıyan açıklamaları, bir hukuk devletinde tanık olunmayacak şekilde soruşturmayı yönlendirme, etkileme ve engelleme niteliğinde ve yasaların açık hükümlerini ihlal edici olmuştur. Üst düzey kamu görevlilerine, hatta bazı bakanlara kadar sirayet ettiği belirtilen bir ‘rüşvet ve yolsuzluk’ soruşturmasından sonra başta Başbakan olmak üzere, yürütme erkinin tutumu ve uygulamasına dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde bugüne kadar tanık olunmamıştır.”

SORUŞTURMALARDA SİYASİ DEĞERLENDİRMENİN YOLU AÇILDI:“Adli Kolluk Yönetmeliği’nde bir dizi değişiklik öngören bir düzenleme yoluna gidildi. Yapılan değişiklikle Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinde savcılık kurumunun güçlendirilmesi, suçla etkin mücadelenin sağlanması bakımından getirilen bazı düzenlemelerin ortadan kaldırılmasına yol açılmıştır. Düzenlemeyle Adalet ve İçişleri bakanlıklarına, diğer bir ifadeyle yürütmeye bağlı başsavcı, emniyet müdürü ve valilerin, hükümeti rahatsız edecek veya kimi üst düzey bürokrat ve hükümet üyelerinin sorumluluğuna yol açabilecek soruşturmaların engellenmesi sağlanabilecektir. Yeni düzenleme soruşturmanın gizliliğini ortadan kaldırmış, idarî/siyasî yetkililerin soruşturmalara her türlü müdahalesinin yolunu açmıştır. Bu düzenleme ile hayli zayıf olan yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkeleri onarılmaz bir yara almıştır.”

BARO OLARAK DÜZENLEMENİN İPTALİ İÇİN DANIŞTAY’A BAŞVURACAĞIZ: “Anayasal ve yasal hükümlere açıkça aykırı, hukuk devleti ilkelerini ortadan kaldıran ve idarenin hesap verebilirliğinin sonunu getiren, Adalet ve İçişleri bakanlıkları tarafından 21 Aralık 2013 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik hükümlerinin iptali amacıyla Diyarbakır Barosu olarak Danıştay’da iptal davası açacağımızı da kamuoyuna duyurmak isteriz.”


>> Adli Kolluk Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Guguk düzeni 4 yıl önce

memlekette hukuk düzeni diye bi şey kalmayacak bu gidişle. guguk düzeni yerleşiyor. işime yaraayan hukuku guguka çeviririm o kadar. denen bu:(((