Baroları suçlayan Ensar V. Başkanı'na baro başkanından sert cevap: Haddini bilmeyen...

Av. Çıtırık, Karaman Ağır Ceza Mahkemesinde dün duruşması yapılan ve karara bağlanan çocuklara yönelik cinsel istismar davasında katılma talebinde bulunan ve sanığın dışında, gözetim ve denetim yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da dava açılması yönünde ‘tevsii tahkikat’ taleplerini dile getiren baro temsilcileriyle ilgili olarak, "Barolar ve bu düşüncede olan sivil toplumdan müdahillik talebinde bulunan, ortak hareket eden herkesin düşüncesi, adeta duruşmayı sabote etmekti. Yargılamanın uzun sürmesi ve dosyanın kapanmaması için tahkikatın genişletilmesi talebinde bulunanlar hakkında hukuki süreç başlatacağız'' sözlerine tepki gösterdi.


Av. Çıtırık, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak Ensar Vakfı Başkanı'na cevap verdi.
Av. Çıtırık'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

HADDİNİ BİLMEYEN
“Üzüntü veren, talihsiz, haddini ve hakkını bilmeyen bir açıklamadır. Karaman'da yaşanan ve toplumda büyük infial uyandıran çocuklarımıza yönelik cinsel istismarın üç yıl sürdüğü, yargılamanın ise bir günde tamamlanarak dosyanın karara bağlanması bazı soruları ister istemez gündeme getirmektedir.

Anayasanın 41.maddesi devletin, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alacağı düzenlenmiş. TBMM tarafından 1995'de onaylanarak yürürlüğe giren BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilgili hükümlerinde kamusal, özel, sosyal yardım kuruluşları, mahkemeler, idari makamlar ve yasama organlarının çocuğu ilgilendiren tüm faaliyetlerde çocuğun üstün yararını esas alacağı, yine Çocuk Koruma Kanunu uyarınca korunmaya ihtiyacı olan ve suça sürüklenen çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, bedensel, zihinsel, ahlaki, sosyal ve duygusal gelişimine engel olacak ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması konusunda devlete pozitif yükümlülükler yüklenmiştir

Karaman'da Ensar Vakfı ve Kaimder'e ait yurtlarda üç yıl süre ile devam eden cinsel istismar olgusunun ortaya çıktığı günden itibaren, siyasi iktidar ile algı operasyonlarıyla topluma yön vermeye çalışan yandaş medya olayın vahametinden, toplumda uyandırdığı infialden, yaşamalarından silinmesi çok zor olan bu durumu yaşayan çocuklarımız ve aileleriyle ilgilenmek yerine, kurum ve kuruluşları koruyan açıklama ve haberler yapılmıştır."

Anahtar Kelimeler:
BaroKaraman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.