'Başbakan açık ve bilinçli bir şekilde çarpıtıyor'

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "CHP, MHP, BDP, YARSAV, terör örgütü hepsi bir araya toplanmışlar, kime karşı, milletin anayasasına evet diyenlere karşı" şeklindeki açıklamasına sert tepki gösterdi. Tarhan, Erdoğan'ın sözlerini "açık ve bilinçli" bir çarpıtma olarak kabul ettiklerini vurgulayarak, "Sayın Başbakan, YARSAV'ın toplumu doğru bilgilendirme konusunda mesafe aldığını görüyor, fark ediyorsunuz. Sizin bu ayrıştırıcı, haksız ve ölçüsüz söylemler konusunda bir alışkanlığınız var. Başbakan suç işlemede kararlı" dedi.

Tarhan, "Başbakan'a Açık Mektup" başlıklığıyla yaptığı yazılı açıklamada YARSAV'ın getirilmek istenen değişikliklere karşı olduğunu ifade etti. Tarhan, "Mücadelemiz 1982 anayasası ile yarı bağımlı hale getirilmiş yargıyı, iktidara tümüyle bağımlı hale getirecek ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokrasimizi onulmaz biçimde sakatlayacağına inandığımız bu değişikliklerin ulusumuz tarafından reddedilmesi üzerinedir" dedi.
Tarhan, Anayasa değişikliği paketinin reddedilmesi durumunda, yargının "bağımlılıktan kurtulacağını" ve bağımsız yargıyı, getirecek bir anayasa metninin kabul edileceğine inandıklarını kaydetti.

-"BUNU YARSAV'A YAPMAYA HAKKINIZ YOK"-

YARSAV tarafından, bu yöndeki çalışmaların her türlü platformda çoğulcu demokrasiye olan "inançlarıyla ve bilgiyle" sürdürdüklerini ifade eden Tarhan, mücadelelerin, aynı zamanda söz konusu değişikliklere "evet" oyu vermeyi düşünen vatandaşlar içinde olduğunu sözlerine ekledi. Tarhan, Erdoğan'ın sözlerini "açık ve bilinçli" bir çarpıtma olarak kabul ettiklerini vurgulayarak şöyle dedi:
"Siz yalnız çarpıtmakla kalmıyorsunuz. Ülkemize musallat olmuş ve sorumluluk noktasında olduğunuz için mücadele etmeniz gereken terör örgütü ile YARSAV'ı yanyana koymak suretiyle meydanlara topladığınız insanlarımızı YARSAV'a karşı kin ve düşmanlığa tahrik ediyorsunuz. YARSAV, yurdunu karşılıksız seven, ülkenin doğusundan batısına var güçleriyle ve "yan gelip yatmadan' adalet dağıtmaya çalışarak ona olan borcunu bu şekilde ödeme gayreti içerisinde bulunan, hukukun üstünlüğüne, çoğulcu demokrasiye ve Türk aydınlanmasına inanan, ulusal bütünlüğün ülkemiz için yaşamsal önemi olduğunun ayırdında olan meslek mensuplarının bir araya geldiği, bir arada durduğu bir sivil toplum örgütüdür. Bunu YARSAV'a yapmaya hakkınız yok."

-"BAŞBAKAN 12 EYLÜL'DEN ENDİŞE DUYUYOR"-

Başbakan Erdoğan'ın Anayasa Değişikliği Paketine yönelik 12 Eylül'de yapılacak olan referandumdan "endişe duyduğunu" ileri süren Tarhan, "Sayın Başbakan, YARSAV'ın toplumu doğru bilgilendirme konusunda mesafe aldığını görüyor, fark ediyorsunuz. Sizin bu ayrıştırıcı, haksız ve ölçüsüz söylemler konusunda bir alışkanlığınız var, üzülerek izliyoruz" diye konuştu.

-"BAŞBAKAN SUÇ İŞLEMEDE KARARLI"-

Erdoğan'ın YARSAV'a yönelik ifadelerini "suç işleme konusunda kararlılık" olarak değerlendiren Tarhan, şöyle devam etti:
"Siz, terör örgütü ile mücadelede şehit olanlara "kelle' bile dediniz, Habur uygulamasına siz onay verdiniz. Türk ulusunu bir başka ulusun eli, ayağı, yani uzuvları olarak gördüğünüzü dahi söylediniz, kendinizi ve mensubiyyetinizi nasıl ifade edeceğinizi elbette siz bilirsiniz. Türk ulusu bunu da gördü, yaşadı.
Üzüntüyle ifade etmek isteriz ki, YARSAV'ın yurtseverlik ve ulus bilinci konusunda sizden alacağı bir ders yok. Ayrıca bütün karalamalarınıza karşın Türk kamuoyunun YARSAV hakkındaki görüşlerini biz biliyoruz.

-"ÇARPITMAYIN"-

Biz size, sizin üslubunuzla yanıt veremeyiz. Ama bırakın biz, kısıtlı olanaklarımıza karşın, düşündüklerimizi özgürce halkımızla paylaşalım. Siz de, meydanlara çıkıp getirmeyi düşündüğünüz bu değişikliklerin ne kadar olumlu olduğunu -başarabilirseniz- halka anlatınız. Ama çarpıtmayınız, kişileri ve kurumları hedef göstermekten, toplumda artık had safhaya getirilmiş kutuplaşmayı, kamplaşmayı derinleştirecek, tahrik edecek söylevlerden uzak durunuz. Eğer siz ülkenin Başbakanıysanız beklentimiz budur. Söylüyoruz, pek umudumuz yok ancak bunu ummak istiyoruz."


ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.