'Başörtüsü tartışması'na takipsizlik
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ODTÜ'de "ODTÜ yurtlarını kötüledikleri ve öğrencileri dışardaki yurtlara yönlendirmeye çalıştıkları" iddiasıyla başörtülü iki öğrenciyi protesto ederek kampüs dışına çıkaran öğrencilerin suç işlemediği sonucuna vardı. Savcı Mehtap Öğüç'ün takipsizlik kararında, YouTube'daki görüntelerin ve tanık anlatımlarının "başörtülü oldukları için kampüsten zorla çıkarıldıklarını" iddia eden şikayetçilerin aksine, öğrencilerin savunmalarını doğruladığı belirtildi.

İNFİAL YARATMIŞTI

ODTÜ'de iki başörtülünün öğrenciler tarafından protesto edilerek kampüsten çıkarılmasına ilişkin görüntüler YouTube'da yayınlanınca büyük bir tartışma başlamıştı. Özellikle hükümetten öğrencilere yönelik sert tepkiler yükselmişti.

Olaydan sonra öğrenciler hakkında başlatılan soruşturma ise geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Savcı Öğüç'ün kaleme aldığı 3 sayfalık kararda, başörtülü H.K.ve N.C'nin rencilerden şikayetçi oldukları belirtilerek H.K'nın 2012 yılında ODTÜ'den mezun olduğu, N.C'nin ise ODTÜ öğrencisi olduğu ifade edildi. H.K'nın suç duyurusunda şunları söylediği akratıldı:

"BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞUMUZ İÇİN"

"Olay günü ismini vermek istemediğim bir öğrenci ve velisine kayıt işlemlerinde yardımcı olmak üzere okula geldim. Sohbet ederken, kimliklerini daha sonra sosyal medyadaki görüntüden tespit ettiğimiz öğrenciler yanımıza gelip öğrenci kimliklerimizi göstermemizi istediler. Biz de göstermedik. Öğrencilerin konuşmalarımızı dinlediklerini görünce ikaz ettik. Bunun üzerine şüpheli İ. 'Siz bizi kötülüyorsunuz, sizin gibilerin burada yeri yok, sizi burada baındırmayacağız" deyih üzerimize yürüdü. Daha sonra diğer bir arkadaşı ile yanımıza oturup "Dikkat Cemaat Var" yazısı bulunan pankart açtılar. Çevrede bulunan diğer marjinal gruplar da alkış tuttu. Bunun zerine kalkıp yürümeye başladık. Öğrenciler bize 'Buradan çıkmazsanız çok kötü olacak, diğerlerine ne yaptıysak size de aynısını yaparız, diğer arkadaşlarınızı kaçırdığımız gibi sizi de kovarız, çıkmazsanız kötü olur, burada size çalışma yaptırmayız, defolun gidin, sizin gibi gericilerin burada işi yok" şeklinde sözler sarf ettiler. Bütün bunların başörtülü olmamızdan kaynaklandığını düşünüyoruz."

"YURTLARDA FUHUŞ VE UYUŞTURUCU VAR DEDİLER"

Şüpheli öğrenciler ise savunmalarında, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bazı özel yurt temsilcilerinin, kendi yurtlarına öğrenci temin etmek maksadıyla ODTÜ Kampüsü'ne gelip, ODTÜ yurtlarında fuhuş yapıldığı, uyuşturucu kullanıldığı şeklinde asılsız dedikodular yaptıklarını söylediler. Özellikle müşteki H.K'nın bizzat bu ifadeleri arkadaşları H.N.Y'ye söylemesi üzerine, ODTÜ öğrencisi olup olmadıklarını tespit için kimliklerini göstermelerini istediklerini anlatan öğrenciler kimliklerini göstermemeleri üzerine öğrenci olmadıkları kanaatine varıp kampüsten ayrılmalarını, okullarında cemaatçi örgütlenmelere izin vermeyeceklerini belirtip pankart açtıklarını, tehdit ve hakaret etmediklerini söylediler.

SAVCI: GÖRÜNTÜLER ÖĞRENCİLERİ DOĞRULUYOR

Savcı Öğüç, tanık anlatımları ve YouTube isimli video paylaşım sitesinden elde edilen konuşmalara dair kayıtların incelenmesi sonucu düzenlenen CD izleme tutanağındaki diyalogların öğrencilerin savunmalarını doğrular nitelikte olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Şüphelilerin müştekilere hakaret ve tehditte bulunduğuna dair haklarında kovuşturma yapılmasına yeterli şüphe delili yoktur. Kimliklerini göstermeyen bu nedenle okullarının öğrencisi olmadıklarını, başka yurtlara öğrenci temini için geldiklerini ve kendi öğrencisi oldukları üniversitenin yurtlarını kötülediklerini düşündükleri müştekilerin okullarından ayrılmalarını temin amacıyla tepki gösteren, pankart açan şüphelilerin eylemlerinde 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, eğitim ve öğretimin engellenmesi, ayrımcılık, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçlarının yasal unsurları oluşmadığından şüpheliler hakkında atılı suçlardan kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir."

CUMHURBAŞKANI GÜL "KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ" DEMİŞTİ...

ODTÜ'de çekilen görüntülerin sosyal medyada yayılması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de açıklama yapmıştı. Gül, “Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez, dolayısıyla bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Onun için Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinden, düşüncesinden dolayı baskı yapmayalım. Geçmişte kalan meseleler” demişti.


Vatan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.