'Başsavcılar, yargı görevi yönünden bakana bağlı değildir'

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk: “Anayasa önümde. Hâkim ve savcılar, yargı erki bağımsızdır. Hâkim ve savcı yaptığı işler dolayısıyla Adalet bakanı emrinde değildir ve bakana bilgi vermek zorunda değildir. Anayasa’nın 140. maddesinde ‘Hâkimler ve savcılar idari görevleri yönünden Adalet Bakanlığı’na bağlıdır.’ deniyor. Burada ise bir yargı görevi var. Cumhuriyet savcısı CMK’ya göre böyle bir suçun işlenip işlenmediğini araştırmak, lehteki ve aleyhteki delilleri toplamak ve suçun işlendiği sonucuna varırsa dava açmakla yükümlüdür. Bu doğrudan doğruya kanunun verdiği bir görevdir. Bunu yapmak için Adalet bakanından izin almak veya Adalet bakanına bilgi vermek zorunda değildir. Görevini, kanunun verdiği çerçeve içinde yapması söz konusudur. Adalet bakanının bu görüşüne katılma olanağı yoktur. Adalet bakanının savcıları araması düşünülemez, böyle bir şey yargı bağımsızlığı ile bağdaşmaz. Hiçbir zaman yargı görevi ile alakalı savcıları aradığım olmamıştır.”

Eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu: “Bir Adalet bakanı, başsavcılarını idare ile ilgili meselelerde arayabilir. Yargı ile ilgili meselelerde arayamaz. Yargı ile ilgili meseleler ne Adalet bakanını ne de başka bir kimseyi alakadar eder. Gazeteciler, Bakan Bey’e görülmekte olan davaları soruyorlar. Bana göre böyle bir şeyi bakan bilmez, bilmesi de gerekmez. Ama ben başka bakanların işine karışmam. Ben adalet bakanı olarak hiçbir zaman yargıyla ilgili aramadım. Ben hangi dava hangi safhadadır bilmem, beni de alakadar etmez. İdarî yetkim çerçevesinde aramışımdır.”

HİÇ KİMSE SORUŞTURMAYA MÜDAHALE EDEMEZ

Emekli Cumhuriyet Savcısı Mete Göktürk: “Adalet bakanı hiçbir şekilde savcıların yürüttüğü soruşturmaya müdahale edemez. Eski Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre bakan, bir savcıya soruşturma aç diyebilirdi. Fakat soruşturmayı durdur, kapat şeklinde talimat veremezdi. Yeni Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre ise Adalet bakanı, ne soruşturma açmaya ne de soruşturmayı durdurmaya yönelik talimat vermeye yetkili değildir. Eğer böyle bir girişimde bulunursa yasalara aykırı hareket etmiş olacaktır. Adalet bakanı, idarî anlamda sadece soruşturma hakkında bilgi alabilir. Bunun dışında hiçbir müdahalede bulunamaz.”

Hukuk devletinin askıya alındığının itirafıdır

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Nurullah Aydın: “Türkiye’de maalesef hukuk devleti sarsılmaktadır. Yargı bağımsızlığı sadece Anayasa’da metinde yer almaktadır. Uygulamada yargı bağımsızlığını ortadan kaldırıcı uygulamalar yapılmaktadır. Anayasa’nın yargı bağımsızlığı ve hâkimlik savcılık teminatı ve yargıya müdahale edilemezliği maddeleri hükümsüz kalmıştır. Her ne gerekçeyle olursa olsun yasalarda belirtilen her türlü suçla ilgili kovuşturma yapma, hüküm verme ve yargılama yapma yetkisi Anayasa’ya göre yargı mensuplarına verilmiştir. Adalet bakanının sözü, hukuk devletinin askıya alındığının itirafıdır. Son yapılan açıklamalarda, uluslararası hukuk sözleşmeleri ve Anayasa askıya alınmıştır.”

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.