Başsavcılık soruşturma başlattı
Fırın ve eczaneler dışında esnafın işyerini açmadığı Diyadin'de ve olayların meydana geldiği 13 kilometre uzaklıkta, Tendürek Dağı eteklerindeki Yukarı Tütek Köyü'nde sessizlik hakim. Terör döneminde boşaltılan ve bir dönem askerin üslendiği Yukarı Tütek Köyü'nde halen çok az insan yaşıyor. Çatışmaların köye 2 kilometre uzaklıkta kayalık bir alanda meydana geldiği öğrenildi. Köyün Tendürek Dağı zirvesine doğru son yerleşim yeri olduğu belirtildi.

İmralı heyeti ve HDP'nin Ağrı Milletvekili adayları Leyla Zana, Hatip Dicle, Pervin Buldan, Diyadin'in Ketenpınar Mahallesinde, operasyon bölgesine 'canlı kalkan' olmak için giderken açılan ateşte ölen, evli ve 3 çocuk babası, BDP'nin eski ilçe Başkanı Cezmi Budak (35) için kurulan taziye çadırını ziyaret etti.

Çatışmada ölen ve diğer teröristlerce cesedinin götürüldüğü belirtilen PKK'lı 'Canfeda' kod adlı Ferhat Kızılay ve Cezmi Budak'ın fotoğraflarının asılı olduğu taziye çadırında Leyla Zana heyet adına Kürtçe konuşma yaparak üzüntülerini dile getirdi.

CHP HEYETİNDEN TAZİYE

CHP Ağrı Milletvekili adayı Cemil Erhan da, CHP İl Başkanı İbrahim Aslan ile il ve ilçe yönetimleri ile birlikte Budak ailesine taziyede bulundular. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı ve eski Ağrı Milletvekili olan Cemil Erhan, Diyadin Kaymakamı Hasan Çiçek ile görüştü. Erhan daha sonra da Vali Musa Işın ile görüşeceğini bildirdi. 

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Taziye için geldikleri Diyadin'de, vatandaşların yaralı askerlere yardım etmesini değerlendiren Ağrı Baro Başkanı Ali Artuk, Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığının olaylarla ilgili olarak soruşturma başlattığını bildirdi. Ali Artuk, "Vatandaşın gerek askerin, gerek PKK'lının ölmemesi adına canlı kalkan olduğu ve bu uğurda ilçe başkanının hayatını kaybettiği, MEYADER üyesinin yaralandığı anlaşılmaktadır. Yani buradaki vatandaşın insani, ahlaki, vicdani tutumunu görmek lazım. Buradaki vatandaşın sağduysunu görmek lazım. vatandaş burada çözüm sürecini bütün riskleriyle beraber üstlendiğini ve bu noktada sağlam bir irade koyduğunu ifade etmiştir. PKK'nın 1 kişi öldüğü yönünde bir açıklama var. Dolayısyıla Genelkurmay ile Valilik açıklaması arasında bir çelişki var. Ağrı Barosu olarak bu sürecin takipçisi olacağız. Hukuki olarak ailelerin arkasında duracağız. Diyadin Cumhuriyet Başsavcısıyla görüştüm. Olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi" diye konuştu.

SIRRI SAKIK: BARIŞTA TUZAK OLMAZ

İmrali ve HDP heyeti ile taziye ziyaretine gelen Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık ise 11 Nisan'da fidan dikme şenliği yapılacağını anımsatarak, "Bir ayı aşkın süredir seçimlere değil sanki savaşa hazırlık var. Yöre halkı o gün randevulaşmıştı, oraya gidecekti. Ama ne yazık ki askerler bir barış görüşmelerinin olduğu dönemde gidip orada gecenin karanlığında büyük bir fekalekete neden olacak bir pusu kurdular. Barış görüşmelerinin devam ettiği bir süreçte bunu bize kim nasıl izah edebilir? Bir taraftan barış görüşmelerini sürdüreceksiniz, bir taraftandan da tuzak kuracaksınız. Barışta tuzak olmaz. Buralarda gerillanın yaşadığını, Türkiye'de yaşayan herkes biliyor. Açıkça söylüyorum: Hiçbir insan bize baskıyla oy vermemelidir. Bizim arkadaşlarımız, kurduğumuz temaslar sonucu ki buna vali tanıktır, STK'larla, eş başkanlarımız, il ve ilçe başkanlarımız gittiler orada bedenlerini kurşunlara hedef ederek büyük bir felaketin önüne set çektirler. Herkesin dönüp bu arkadaşlarımıza bin kez teşekkür etmesi lazım. Orada cehennemden cennete dönüşü sağladık. Ama ne yazık ki bu ülkede cehennemden cenette dönüşü istemeyen zebaniler var. Biz bunlara fırsat vermeyeceğiz ve barışını burada büyüteceğiz. O olaylara sebebiyet olanların bir an önce yargılanması gerekir. Kim, nerede, nasıl bu talimatı verdi? İlin valisi, savcılara, hatta Başbakana, bu ülkenini bütün birimlerine çağrıda bulunuyorum. Hiçbir şey yokken neden bu kenti kanatmaya çalıştınız? Neden Ağrı'nın Diyadin'in toplumsal dokularıyla oynayarak yeniden bir çatışma ortamına doğru Türkiye'yi sürüklemek istiyorsunuz. Eğer bizim arkadaşlarımız sağduyulu davranmasa gidip oradaki askeleri sırtlamasa, getirmese belki onlarca insan orada yaşamını yitirecekti. Genelkurmay çıkıp Diyadin ve Ağrı halkına teşekkür ediyor ki etmesi de gerekir, diğer yandan bu konuda bedel ödemiş birinin hastanede tedavisi sürerken kapısında terörle mücadeleden birimler bekliyor" diye konuştu.

CHP AĞRI MİLLETVEKİLİ ADAYI CEMİL ERHAN: DİYADİN'DE ÖLÜM SESSİZLİĞİ VAR 

CHP Ağrı Milletvekli adayı Cemil Erhan, Diyadin’in Yukarı Tütek Köyü'nde geçtiğimiz 11 Nisan günü güvenlik güçleri ve PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmayı partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısıyla değerlendirdi. Cemil Erhan, Diyadin’de sessizliğin hakim olduğunu, ilçe halkının büyük bir tedirginlik içinde bulunduğu söyledi. Yukarı Tütek Köyü'nde 3 yıldır düzenlenen şenliklerde böyle bir olay yaşanmadığını belirten Cemil Erhan şunları söyledi: “Eğer Genelkurmay'ın dediği gibi burada 10 bin mermi atıldığı, büyük yapılanma yapıldığı söyleniyorsa demek ki burada bir bilgi eksikliği ve istihbarat zafiyeti var. Buranın MİT’i, emniyeti var. Her şey yerli yerindeyken bu olay olmayabilirdi. Vatandaşlar burada 3 sene olan yenliklerde böyle bir olayın daha önce yaşanmadığını söylüyorlar. Ama bu olayın seçim günlerine denk gelmesi de çok manidardır. Samimiyetle söylemek gerekirse askerin gidişi için gerekirse önceden tedbir alınsaydı Genelkurmay'ca terörist diye ifade edilen bunlar karşı karşıya gelmeyebilirdi. Bunun geliş nedeni çok basite indirgeniyor. ‘Askerleri öldürecekler, çözüm süreci boşa çıkacak. Bu nedenle biz oy kaybına uğrarsak bunlar oy alacaklar’ diyorlar. Bütün mana önümüzdeki seçimlerde AK Parti'nin oy almasına dönük bir olay. Eğer gerçekten bir bilgi zafiyeti olmasaydı bu olaylar olmayabilirdi. Askerlere atış yapıldığı zaman vücutlarına değil de hep ayak kısımlarına ateş edildiği söyleniyor. Bu ölen ve yaralanan kardeşlerimiz iki sivil Diyadinli. Birisi canlı kalkan olarak önüne atıyor, diğeri şuan hastanede yaralı olan kardeşimiz. Çözüm sürecine malesef etki etmek bahanesiyle yapılmış gibi geliyor. Diyadin halkının tedirginliği, bu ölüm sessizliği, bütün işyerlerinin tamamıyla kapalı oluşu bunun bir göstergesidir. Yalnız 5 ölü olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü buradakiler ölen bir kişinin Diyadin halkından, birinin gerilla olduğunu söylüyorlar."

(DHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.