BAŞVURULARIN YÜZDE 70'İ ADİL YARGILANMA HAKKIYLA İLGİLİ
 Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bireysel başvuruların başladığı 23 Eylül 2012 tarihinden 7 Haziran 2013 tarihine kadar Anayasa Mahkemesine toplam 5 bin 100 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan bin 53'ü hakkında kabul edilemezlik kararı verildiğini, Mahkemeye yapılan bireysel başvuruların yüzde 70'inin adil yargılanma hakkıyla ilgili olduğu bildirdi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunun; "Bireysel başvuru hakkı" kenar başlıklı 45. maddesinin birinci fıkrasında, herkesin, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve buna ek Türkiye'nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlâl edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabileceğini söyledi.
 Adalet Bakanı Ergin, bireysel başvuru hakkının kullanılmasında, başvuru usulü ile kabul edilebilirlik şartlarına ilişkin hususların yasada yer alan hükümlerle düzenlendiğini, başvuruların incelenmesi ve değerlendirilmesinin bu hükümler çerçevesinde ve Anayasa Mahkemesi tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti. 

EKSİKLİĞİ GİDERİLMEYEN 357 BAŞVURU HAKKINDA İDARİ RET KARARI VERİLDİ

Adalet Bakanı, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Genel Sekreterliğiyle yapılan yazışmaya verilen cevapta; bireysel başvuruların başladığı 23 Eylül 2012 tarihinden 7 Haziran 2013 tarihine kadar Mahkemeye toplam 5 bin 100 başvuru yapıldığını, bu başvurulardan bin 53'ü hakkında kabul edilemezlik kararı verildiğini söyledi.
 Adalet Bakanı, Mahkemeye yapılan başvurularda işlem eksikliği tespit edilen dosyalara, 6216 sayılı Kanunun 47. maddesinin altıncı fıkrası uyarınca onbeş günü geçmemek üzere Mahkeme Yazı İşleri tarafından eksiklileri gidermek için ek süre tanındığını; ek süreye rağmen eksikliği giderilmeyen 357 başvuru hakkında idari ret kararı verildiğini belirtti.

BAŞVURULARIN YÜZDE 70'İ ADİL YARGILANMA HAKKI

Bakan Ergin, Mahkemeye yapılan bireysel başvuruların; yüzde 70'inin adil yargılanma hakkı, yüzde 8'inin mülkiyet hakkı, yüzde 7'sinin kanun önünde eşitlik, yüzde 5'inin etkili başvuru hakkı, yüzde 3'ünün kişi hürriyeti ve güvenliği ile seçme ve seçilme hakkı, yüzde 7'sinin ise diğer haklar kapsamındaki başvurulardan oluştuğuna işaret etti. (ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.