“Bir daha böyle bir karar çıkmayacak“

Bakan Ergin, resmi temaslar için bulunduğu Bakü'de Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına yeni Anayasa çalışmaları ve Yargıtay'ın 13 yaşındaki N.Ç ile ilgili kararı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yargıtay'ın 13 yaşındaki N.Ç ile ilgili dava hakkında aldığı karar konusunda bir soru üzerine Ergin, konunun çok speküle edilen bir durum olduğunu, sürecin devam ettiğini ifade ederek, "Yargıtay o kararı verdi ama hala bir takım süreçler söz konusu" dedi.

Olayın önceki ceza kanunu döneminde işlenen bir fiil olduğunun altını çizen Ergin, " 2005 yılında ceza yasamız değişmiştir malumunuz. Eski ceza yasasını hükümleri ile yapıldı bu yargılama, yeni yasalarımız bu fiilleri daha şiddetli cezalandırıyor" diye konuştu.

CHP, çocuk tanımının yapılmasını istedi

Sürecin devam ettiği için somut olarak olaya girmek istemediğini ifade eden Ergin, olayın içindeki teknik boyutları bilmeden yapılan yorumların, yargı mercilerini rencide ettiğini ve yıprattığını sözlerine ekledi.

Yargıtay'dan yorumlara cevap


2005'den önce olan Türk ceza yasalarında, şimdi kabul edilemeyecek hükümlerin olduğunu kaydeden Ergin, bu durumların geçmişte kaldığını, 2005 yılında yeni mantalite ile hazırlanmış olan Türk ceza yasasının yürürlükte olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Bu çıkan mahkumiyet de eski ceza kanunu hükümlerine bakılarak verilmiş bir mahkumiyettir. Dolayısıyla bundan sonra böyle bir kararın çıkması söz konusu olmayacaktır ama bu fiil 2002 yılında işlenen bir fiil ve 2003-2004 yılında yapılan yargılamaların devamı şu anda süre geliyor. O açıdan bu mahkumiyete bakarak mevzuatımızı yargılamak doğru olmaz, çünkü bu kanunlar değişti Türkiye'de 2005'ten itibaren."Cnn Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BURHAN İŞCAN 7 yıl önce

ÇÖZÜM ÜRETEMEYEN ZATEN SORUNU BİLMİYOR DEMEKTİR. AKP Başta olmak üzre, TBMM dediğimiz yolsuzluk ekonomisi politikaları üreten parlamentodaki partiler; Sosyal Devlet Politikası oluşturmaktan çok ama çok uzak. Cahilliğin temelini arama. Her köşe başında binası var. Yanından geçersen eğlenip durma, gölgesinde bile belası var. Üçer beşer karı almak için ceza yasasından zinayı suç olmaktan çıkaranlar, yargıyı ele geçirmek maksadıyla yargıyı kabahatli gösteriyorlar. TBMM değilmi yeni ceza yasasını çıkaranlar,zinayı suç olmaktan çıkarıp, zinada rıza yaşını düşürenler? Peki şimdi bu mugalatalar niye? Çünkü artık bu yasayı yapanların nasıl münafıklar olduğu ortaya şamar gibi çıkıyor. Sürüleri bu şekilde önyargılarla etkileyip peşin hüküm oluşturmak için aldatabiliyorsunuz da Allah'ı nasıl aldatacağınızı zannediyorsunuz. Bu ülkede yasaları yargıtay yapmıyor. Yargıtayın görevi yazılı yasaya uygun hukuk birliği şeklini sağlamak, yasaya yorum getirmek de değil. Mugalatalar uçuşuyor, suça itilen ve suçtan zarar gören çocukların sözü edildiğinde; Ogün Samast ve taş atan çocuklar suç işleyen ve suça itilenlerdi. Bu kız ise suçtan zarar gören.Tıpkı çocuk gelinler ve şiddete maruz kalan diğer çocuklar gibi. 18 Yaşını doldurmamış kişiler çocuk sayılır. Reşit değildir. Vesayet altında yani haminin himayesindedir. Veli sıfatında olan kişilerdedir sorumluluk. Asıl sorumluluk da devlettedir. Devlet, diğer sorumlu velilerden hesap sormalıdır.Avrupa da özellikle Almanya'da sorumluluklarını yapmayanların elinden çocuklar alınır. 12 Yaşında kızını pazarlayan canavarlardan hesap sorulmuyor yargıdan hesap soruluyor. Bunun adı BUTLAN HUKUKUDUR. Hukuken olmayan bir şeyi olmuş gösterme hukukudur. Yolsuzluk ekonomisi politikalarında hukuk butlanlar üzerine kurulur. Reşit olmamış çocuğa rıza sorulmaz, RIZAYI GÖSTERECEK VELİSİDİR. CEBİR KULLANILMIŞSA ŞİKAYET EDECEK OLAN DA VELİSİDİR. Veli sorumsuzca kızını pazarlıyacak, şikayet etmeyecek sonra kız o ortamdan kaçacak birileri çocuğa sahip olup şikayet edecek; baş suçlu kim sizlerce? Küçük yaşta çocukları gelin etmeyle bu olay arasında ne fark var? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi amaca hizmet ediyor? Mugalata bu işte. Yargılamada dikkat edilen husus bu. KIZIN VELİSİ RIZA GÖSTEREN. Ortada zorla alıkoyma ve kaçırma yok. PAZARLAMA SÖZ KONUSU. SUÇLU KİM? PEKİ SUÇLUDAN ŞİKAYETCİ OLUNMUŞ MU? YASA ÇIKARMAK SORUMLULUK DEMEKTİR. HER ÖNÜNE GELEN YASA ÇIKARIRSA VE BU POLİTİKALAR SORGULANMAZSA, DAHA DA ÖNEMLİSİ PARTİ POLİTİKALARI DEVLET POLİTİKASI DİYE YUTTURULURSA SİSTEM MAĞDURLARININ ÇEŞİDİ VE SAYILARI PEK ÇOOOOOK OLUR.