Bir Davayı Kazanmanın İlk Adımı; Davayı Doğru Kurgulamaktır!
Yeni kitabınızın hukuk camiasında, özellikle mesleğe yeni başlayan hukukçular nezdinde ilgiyle karşılanmasının sebebi nedir?

Bu kitabı farklı kılan en önemli özellik okuyucuyu merkeze alarak hazırlanmış olmasıdır. Hem yazarlar hem de editörler olarak kitabın tüm aşamalarında kendimizi bir avukatın, bir hakimin yerine koyarak çalıştık. Özellikle mesleğe yeni başlayan hukukçular için en büyük sıkıntı, teoriden uygulamaya geçerken pek çok bilinmezle karşılaşmaları, uygulamaya ilişkin bilgileri yazılı kaynaklarda bulamamalarıdır.  

Biz kitapta, okuyucunun hangi konulara, hangi sıralamayla ve ne kadar ayrıntıyla ihtiyaç duyabileceğini tanımlayıp, davayı baştan sona kendilerinin kurgulayıp, yönetebilecekleri ve hızla sonuca ulaşabilecekleri bilgileri aktardık. Ayrıca kanunlarda yazılı olmayan fakat uygulamada teamül olmuş pek çok püf noktasını da okuyucularımızla paylaştık. 

Böyle bir sistematikle hazırlayınca da sonuçta benzerlerinden ayrışan farklı bir eser ortaya çıktı.

Farklı bir eser derken ne kastettiğinizi biraz daha açar mısınız?

Dava sürecini ele alan, isim olarak benzer pek çok kitabı kitapçılarda bulabilmek mümkün. Fakat bu kitaplar genelde bir veya bir kaç yazarın çalışması sonucunda hazırlanmış kitaplardır. Muhakkak ki bu kitaplarda da çok değerli bilgiler bulunmakta ve okuyucuların birçok sorusuna cevap sunmaktadırlar. Fakat böyle kapsamlı kitaplarda yazarın her bir dava türünde uzmanlık sahibi olması ve her bir bölüm için ihtiyaç duyulan vakti harcayabilmesi pek olası değildir.

Yayınladığımız "Hukuk Davaları" isimli eserde ise, 6 editör ve 35 yazarın iki yılı aşkın bir sürede çok kapsamlı bir çalışması söz konusudur. Özellikle Yayınevimiz editörlerinin tam gün mesaisi, bu kitabın geliştirilmesi ve yazarlar arasındaki koordinasyonun sağlanması için harcanmıştır. Yani kitabın tüm çalışmaları ikincil işimiz değil, tam gün mesaiyle çalıştığımız birincil işimizdir.

Burada bize editörlük ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Ülkemizde editörlük çok bilinen bir meslek değil, profesyonel editörler daha çok roman yayınlayan yayınevlerinde görev yapıyor. Hukuk alanında ise, sanırım Seçkin Yayıncılık dışında profesyonel hukukçu editör istihdam eden başka bir yayınevi yok. Aslında yurtdışında hukuk alanında editörsüz kitap yayınlamak diye bir kavram mümkün değil, editörler yayınlanan her bir kitaba çok kapsamlı bir biçimde katkıda bulunuyorlar. Hatta sadece tek bir kitaptan sorumlu veya 'inşaat hukuku', 'sözleşmeler hukuku' gibi belli alanlardan sorumlu spesifik editörler var.
"Hukuk Davaları" kitabının yayın süreci boyunca, kitabın iskeletinin kurulmasından, bölüm formatının oluşturulmasına, yazarların bir araya getirilmesinden, bölümler arasında ilişkinin kurulmasına kadar, hatta tasarımın, kapağın, tanıtım kampanyasının ve fiyatın belirlenmesinde bile editörler olarak hep belirleyici pozisyonda yer aldık. 

Editörün bazen kitaba yaptığı küçücük dokunuşlar bile kitabın okuyucuyla buluşmasında önemli farklılıklar yaratabilir. Mesela kitabın isminde bir kelimenin yerini değiştirdiğinizde isim okuyucu açısından daha anlaşılır olur veya kitabın içerisinde konu sıralamasında küçük bir değişiklik yaptığınızda, kitap okuyucunun konuyu ele alış biçimine daha uygun hale gelir.

Hukuk Davaları kitabının tanıtımı için kullandığınız slogan ilginç olmuş

Evet, 'Bir Davaya Kazanmanın İlk Adımı Davayı Doğru Kurgulamaktır' dedik ve "Hukuk Davaları" kitabıyla bunun mümkün olduğunu anlatmak istedik. Biz bu kitabı hazırlarken aslında hep avukat ve hakimlerin işini bu anlamda kolaylaştırmayı hedefledik. Çünkü yeni HMK sisteminde dilekçeyi mahkemeye sunmadan kafanızda davanın doğru kurgulanmış olması şart. Eskiden böyle değildi, davaya yanlış veya eksik de başlasanız devamında bunları telafi etmek mümkün oluyordu. Şimdi, önce hedefe doğru nişan alıp sonra ateş etmeniz gerekiyor.

Peki bu kitabı alan bir hukukçu davayı doğru kurgulayabilecek mi?

Tabi kesinlikle bunu yapabilecek, çünkü bunu yapabilmesi için ihtiyacı olan tüm ipuçları kitapta yer alıyor. Ama kitap burada bitmiyor, her yıl yeni bir baskı yapmayı ve kitabı her geçen gün daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz. Kitabın tüm dava türlerini eksiksiz kapsadığını söylemek mümkün değil, ama söylediğim gibi bu kitap gelişen bir kitap olacak. Bu kitabı sadece yazarlarımız değil okuyucularımızla beraber geliştirmek istiyoruz. Şu anda kitabı almış olan bir okuyucumuz kitapta yer almayan bir dava türü için yazarımız olabilir, genişletilmesi gerektiğini düşündüğü bir bölüme katkıda bulunabilir veya bize önerilerini iletebilir.

Kitabın tasarımının da çok farklı olduğu görülüyor

Evet, renkli başlıklandırma ve farklı ikonlar kullanıldı kitapta. Örneğin; “Ek Bilgi” ikonu ile paragraflarda konuya ilişkin önemli, ayırıcı ek bilgi teşkil eden hususlar; “Uyarı” ikonu ile dikkat edilmesi gereken kritik bilgiler gösterildi. Ayrıca “Örnek” ikonu ile de kanun metinleri içerisinde soyut kalan kısımlar uygulama örnekleri ile somutlaştırıldı. Kitapta öne çıkan hususlardan biri de bir hukuk kitabının vazgeçilmezi olan Yargıtay kararları. Bu kararlar da yine farklı bir tasarımla özetlenerek sunuldu. Bölümlerin sonunda verilen her dava tipine ilişkin örnek dava dilekçeleri ile de okuyucularımızın kolay ve hızlı bir şekilde kendi dilekçelerini hazırlamalarına temel oluşturuldu.  

Farklı konularda da "Hukuk Davaları" olacak mı?

Evet, şu anda Ticaret Mahkemesi bölümü üzerinde çalışıyoruz, yaklaşık 5 cilt olmasını planladığımız bu kısım için öncelikle iskeleti oluşturuyoruz. Bir yandan da bölümler netleştikçe konunun uzmanı hukukçularla görüşüyoruz, yani yeni kitabın yazar kadrosunu oluşturuyoruz. Sanırım yaz döneminde bu çalışmaları bitirip yazım aşamasına geçmiş oluruz. Fakat ticaret hukukunun kapsamlı olması nedeniyle süreç çok kısa olmayacaktır, 2017'nin ortalarına doğru kitabı yayınlamış oluruz diye düşünüyoruz.


hukukihaber.net
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet temur 11 ay önce

Hukuk öğrencisi olarak kitabın pahalı olmasından kaynaklı, kitabı temin etmem mümkün görünmüyor. Keşke fiyatı daha uygun olsaydı ya da öğrencilere özel indirim olsaydı:(

Avatar
Akıl akıldan üstündür... 11 ay önce

güzel bir çalışma olmuş. hawwa isimli okur kitabı inceleyip öyle havva atın...

Avatar
hawwa 11 ay önce

sırf kıtap satmak için yapmayacagınız iş yok.hukuk fakultesı bıtıren ınsanlar gerızekalımı onune gelen işi çözemeyecek kapasıtede olmasın.bence siz kendı hücrelerinizi kontrol edın ...

Avatar
av. ercan 11 ay önce

şiddetle tavsiye ederim, güzel bir çalışma....

Avatar
Av. Serdar 11 ay önce

Her Hukuk Bürosunda olması gereken bir eser. Yazarları ve Seçkin yayınları'nı tebrik ederim.

Avatar
Mustafa akar 11 ay önce

işini severek müvekkiline davasına sahip çıkan insan avkt varmı izmirde