Bir İdare Mahkemesi Hakiminden: 'İçeriye Girmek Kesinlikle Yasaktır!'

Bütün bunlar , hukuk üstün olduğu için olabilmektedir. Çünkü “yasa” vardır. Yasa, idarelere, kamu yararı kararı alarak insanların mülklerini istimlak etme hakkı tanımaktadır. “Kamu yararı” , büyülü bir sözcüktür. O yüzden, istimlakların yürürlüğü pek durmaz. Her şehirde bulunmayan idare mahkemelerine dava açmak , çoğu zaman insanların aklına bile gelmez.

Hukuk, adamın dikenli tellerin dışına çıkartılması için lazım gelen ilk adımı böylece atmış olur.

Bu adımdan sonraysa, sadece adamın değil, Yargıcın’ da çaresizliği başlar. Yasa yargıca , adamın evine, bahçesine kıymet biçme ödevi yüklemiştir. Ama yargıç, ne adamın istimlak edilen taşınmazda geçirdiği ömrü, hatıraları, paraya dönüştürülmesi imkansız değerleri gözetebilir, ne de yakarışlarını. Yasa yargıca , nasıl kıymet belirlemesi gerektiğini tek tek tarif etmiştir. Onun dışına çıkamaz.

Costas Douzinas’ın , çok değerli akademisyenler Rabia Saglam ve Kasim Akbas ‘ın dilimize kazandırdıkları ve “Hukuk, Adalet Ve İnsan Hakları” ismiyle yayımladıkları kitabının Türkçe yayımı için yazdığı Önsöz’de ifade eylediği gibi, hukukun üstünlüğü ,değerden bağımsız bir teşebbüs olarak kuralların-insanların değil-üstünlüğüdür.

Kural, Yargıç’tan üstündür. Mesele istimlak olursa, o zaman, daha da üstün olur. İstimlak otorite tarafından yapılır. Yasa , yorum imkanını tamamen ortadan kaldırır. Yargıç ,bir teknisyen rolü üstlenir. Ama mülkü elinden alınan insanda, tüm bunları sadece Yargıç yapıyormuş, kendi gücüyle yapıyormuş gibi bir algı oluşur. Yargıcın asıl ızdırabı da işte budur. Çünkü şimdilerde , istimlakların amacı olan işler özel şirketler tarafından yapılmaktadır, tesisler onlar tarafından işletilmektedir. Onlarsa, sadece kar etmeyi hedeflerler. Başka bir dertleri olmaz. İnsanların geçmişlerine dikenli telleri onlar çekmektedir. Geçmişlerine bir göz atma isteklerine onlar “içeri girmek kesinlikle yasaktır” demektedir.

Yazar , yukarıda adı geçen eserde şunları da söyler. “ Yargıcın adil ve sorumlu bir kararı , hukuku hem muhafaza etmeli hem bozmalı ya da her somut durumda yeniden icat etmek ve meşrulaştırmak üzere askıya almalıdır. Her somut durum hiçbir kuralın mutlak olarak garanti edemeyeceği eşsiz bir yorumu zorunlu kılar.”

Bunlar nefis sözlerdir. Bu sözlerin hayat bulacağı bir yargı düzeni ne güzel bir ütopyadır. Dikenli tellerin ardından mazisini seyreden adam , eşsiz bir yorumu hak etmiştir. Ancak ne çare, eşsiz yorum yapan Yargıçlar’a ilkin daha büyük Yargıçlar “dur, bu sözleri söyleyemezsin” demektedir. Yasa mutlak koruma altındadır ve her zaman söylenecek son sözdür.

Ondandır ki, içeriye girmek , kesinlikle yasaktır.

Kaynak: hukukcu.co

Anahtar Kelimeler:
HakimYasaktır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.