Biranın sesi bile gençlere zararlı!
Ali Ekber ERTÜRK / ANKARA

Sanatçı Ahu Tuğba’nın bacak ve göğüs dekoltesini ‘genel ahlaka aykırı’ bulan ve bu kararıyla geniş yankı yaratan Danıştay 13’üncü Dairesi’nden, yine çok tartışılacak bir karar çıktı...

-RTÜK, bir TV kanalında yayınlanan program esnasında, ekran bandında yazılı olarak geçen “Bira yaz, 3131’e gönder, biranın dolduruş sesi cebine gelsin” mesajını sakıncalı bulup, kanala uyarı cezası verdi.

 -İLGİLİ kanalın itirazı üzerine açılan davada İdare Mahkemesi, “sessiz bir şekilde ve yazılı olarak ekrana getirildi” ve “yazının doğrudan alkol tüketimini sağlamak veya arttırmak amacını taşımadığı, anılan yayını izleyenlerin kısa mesaj atmaları durumunda cep telefonuna gelen sesin ise alkol ürününe ilişkin bir reklam olarak kabul edilmeyeceği” gerekçesiyle ‘uyarı’ cezasını kaldırdı.

-RTÜK, İdare Mahkemesi’nin kararına karşı Danıştay’a temyiz başvurusunda bulundu.

ALKOL REKLAMI
-DANIŞTAY 13’üncü Dairesi kitle iletişim araçlarının gücünün, aynı iletiyi çok farklı bireye, çok sayıda ve farklı mesajlarla iletilebilmesi yetisinden kaynaklandığını savunarak, ekran bandından akan yazı ile “alkollü ürün reklamı yapıldığı” gerekçesiyle, kanala uygulanan cezaya oybirliği ile vize verdi. Danıştay’ın bu kararı 19 Nisan 2013 tarihinde Üst Kurul’a da iletildi. Danıştay’ın gerekçeli kararı özetle şöyle:

“...Dava konusu yayının sesli bir yayın olmadığı konusunda kuşkuya yer olmamakla birlikte, söz konusu yayınla alkol ürününün (biranın) satışının yapılması veya arttırılması yönünde, kitle iletişim aracı olan televizyonda yer alan yazıyı izleyen kişiler üzerinde bir etki oluşturacağından, seyirciye bu yönde mesaj verilerek, alkollü ürün reklamının yapılmasının amaçlandığı sonucuna ulaşılmaktadır...”

ALKOL YASAĞINA JET GÜNDEM
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 9 saat süren mesaisinin ardından alkol satış, tüketim ve reklamını sınırlayan yasa teklifini kabul etti. Komisyonda, iki önemli değişiklik yapıldı. Buna göre içki ruhsatı olan restoran, gece kulübü, lokanta ve barlarda içki marka, logo ve amblemi taşıyan materyaller serbest hale geldi. Mönüde, içki markaları yazılacak, bir anlamda reklam serbest olacak. Kapalı spor alanları ve stadyumlar hariç spor tesislerinde içki satış ve tüketimi de mümkün olacak. Atlı Spor Kulübü, Tenis Kulübü gibi tesislerdeki mevcut durum devam edecek.

 TEKLİF ile halk arasında ‘100 promil’ olarak bilinen, ancak literatürdeki karşılığı ‘1 promil’ olan miktarın üzerinde alkol alarak araç kullananlar hakkında, 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava da açılacak. Halk arasında ‘50 promil’ olarak bilinen ‘0.5 promil’ miktarın üzerinde alkol alarak araç kullananların sürücü belgelerine el konularak, para cezası verilmesi uygulamasına da devam edilecek.

 CHP’Lİ Aydın Ayaydın’ın içki ruhsatının, işletmenin birinci derece akrabaya devri halinde de geçerli olması yönünde verdiği önerge AKP tarafından reddedildi. AKP, yasa teklifine jet gündem belirledi. Teklif, bugün Genel Kurul’da görüşülerek yasalaştırılacak.

 CHP ise teklife sert eleştiriler getirdi. “Amaç tek tip yaşam biçimini dayatmak” diyen CHP’li vekiller, “Bu toplumun çok renkli elbisesi var” diye konuştu.
 

Ebru TOKTAR ÇEKİÇ / ANKARA

Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.