Biz hukukçular için her zaman usul esastan önce gelir
Konya Barosu'na bağlı avukat Kazım Turan, 04.11.2016 günü Çumra’daki duruşmasına için Konya-Karaman yolunda seyrederken radar uyarı levhası konulmadan yapılan radarla hız denetiminde 70 km hız sınırı tabelaları mevcut iken aracıyla 111 km hızla radara girdiği için çevirme yapılmadan plakaya ceza yazıldı.

VATANDAŞA TUZAK

Olaya ilişkin hukukihaber.net'e özel açıklamalarda bulunan avukat Kazım Turan, 'Radar aracı öyle bir yere kurulmuş ki yanından geçene kadar radar uygulaması olduğunu anlamanız imkansız. Bu, tuzak kurarak vatandaşa ceza yazma amacından başka bir şey değil. Ceza tarafıma tebliğ olunca hemen 15 gün içerisinde Konya Sulh Ceza Hakimliğine itiraz ettim. İtirazımda radara girmediğimden veya geçenin ben olmadığımdan değil sadece hukukun uygulanmasını, hukuka uygun davranılarak ceza yazılması gerektiği yönündeki itirazlarımı sundum.' dedi.

PLAKAYA CEZA YAZILAMAZ
 
Ayrıca avukat Turan, 'İtiraz dilekçemde 2 hususa değindim. İlk itirazım “Cezaların Şahsiliği” ilkesi gereğince plakaya ceza yazılamayacağını, ihlali kim yaptıysa onun şahsına ceza yazılması gerektiğini izah ettim. İkinci ve en önemli itirazım ise radar yapıldığını gösterir uyarı levhasının konulmadığını, radar hız tespitinde amacın tuzak kurarak ceza yazmak olmadığını sürücülerin trafik kurallarına uyma alışkanlıklarını geliştirmek olduğunu anlattım. Dilekçem ekinde Yargıtay 7.Ceza Dairesi’nin 08.07.2014 tarih ve 2014/2954 Esas, 2014/14281 Karar sayılı ilamı da ekledim.' ifadelerini kullandı. 

UYARI LEVHASI YOK

'İçişleri Bakanlığının Trafik Denetimlerinde ve Trafik Kazalarında alınacak Önlemlere İlişkin Yönergenin ve 47. Maddesi  denetimin karayolunun hangi kesimlerinde, hangi sürelerle yapılacağı  gibi hususlarda tüm iletişim araçlarından azami oranda faydalanılacağını öngörüyor. Bu da radar hız denetimi yapıldığına dair uyarı levhasının konulması gerektiğini ve tuzak kurulmaması gerektiğini bize anlatıyor.' diyen avukat Turan 'Daha sonra Konya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri itirazıma cevap dilekçelerinde radarla denetim yapılan araçtaki video kayıtlarını ve hız tahdit levhalarını sundular. Ancak videoda hız tahdit levhası olmasına rağmen radarla denetim yapıldığına dair herhangi bir uyarı levhasının olmadığı açıkça görülüyordu. Buna ilişkin ben de cevap dilekçemde sunulan kayıtta uyarı levhasının olduğuna dair tabela olmadığını belirttim. Ve nihayetinde Konya 1.Sulh Ceza Hakimliği 19.01.2017 tarihli “ cezaya konu yerde hız tahdit levhalarının bulunduğunu ancak radar ikaz işaretlerinin bulunmadığı anlaşıldığından muterizin itirazının kabulüne” gerekçesiyle itirazım kabul olunarak ceza kaldırılmıştır.' şeklinde konuştu.

USUL ESASTAN ÖNCE GELİR

Cezayı iptal ettiren avukat Kazım Turan 'Biz hukukçular için her zaman usul esastan önce gelir. Öncelikle usul yerine getirilirse zaten esas kendiliğinden yerini bulacaktır. Uyarı levhası konulmadan radarla hız denetimi yapmanın hukuka uygun olmadığı bir kez daha tescillenmiş oldu.' şeklinde konuştu. (hukukihaber.net) 

İşte o karar ve dilekçeler;

hukukihaber.net

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Komik 1 yıl önce

Tebrikler Avukat Bey.

Avatar
dr.kan 1 yıl önce

yillardir iptal ettirdigimiz bu uygulamanin ilk kez yapiliyomus gibi haber olmasi tuhaf olmus ama meslektasimizi yine de tebrik edelim.

Avatar
Kemal Seyuahi 1 yıl önce

Hukuku tanımayanların istediği şekilde oynadığı #hukuksuzluk

Avatar
Amaç usülmü ceza mı 1 yıl önce

Plakaya ceza kesilemezse 116.maddeyi komple iptal ettirin o zaman.Park cezalarıda kırmızı ışık cezalarıda plakaya kesiliyor.Yani radar yapıldığı zaman levha koy iki saat vatandaş uysun sonra aynen devam."Algılanan yakalanma riski" diye birşey duydunuzmu.Hakimlerinde işine gelmiyor yarın kendi başlarına gelecek o yüzden iptal et gitsin, sonrada yalancı hukuk zaferi.size katılıyorum ama güülmekten.

Avatar
Kime Hak Hukuk Adalet ? 1 yıl önce

Hakim kararı şu :"günün olağan şartlarında sürücüler ikinci sıraya parketmenin yasak olduğunu bilmeyebilir" diyor ve iptal ediyor cezayı.:) #Başkaülkedeyaşayamam#

Avatar
Sizden umutluyuz avukat bey 1 yıl önce

Sadece radar için değil Lütfen trafik polisinin yazdığı bilumum tüm trafik cezaları için (park,kırmızı ışık,şerit ihlali vb.) tuzak muamelesi yaparak hepsini iptal ettirme hukuk zaferi istiyoruz sizden değilmi ama ayrımcılık olmaz.

Avatar
Her levhaya açıklama 1 yıl önce

Yani bu karar şu anlama geliyor;
Park yasak levhası var altınada buraya parkedene ceza yazılır levhası ayrıca konacak.Her ışıklı kavşağa burada kırmızı ışıkta geçene ceza yazılır levhası konacak.Mantık(!) bu Doğru mu? .Çok vahim.

Avatar
Hukukçu 1 yıl önce

Uyarı levhası koyacaksın ki hızını azaltıp hukukun çevresinden dolansın. Çok yanlış ve vahim bir karar.